Udržitelnost – jak se zadarmo zásobit Vánočními dárkovými taškami

A je to tady. Vánoční čas je spojený s krámováním a vyhazování roztrhaného balícího papíru. U nás tomu často říkáme stěhování národů. I když jsou u nás Vánoce pojaté spíše skromně a prakticky, i tak si pár dárků vyměníme, a přitom produkujeme odpad. Jak tomu zabránit nebo jak to dělat jinak?

Jak zabalit dárek?

Způsobů existuje mnoho. Pokud se zaměřujete na udržitelnější Vánoce a chcete, abyste je měli nejvíce v souladu s přírodou, tak můžete dárky balit netradičně např. do šátků na nošení nebo do látkových pytlíků. Skvěle se dají využít i malé povlaky na polštářky se zimní tématikou.

Jedním z nejjednodušších způsobů je dárková taška. Ta sama o sobě není příliš ekologická, pokud ji použijete pouze jednou. Já osobně mám doma dárkové tašky schované a používám je znova a znova. Mám k dispozici jak zimní varianty, tak i letní a narozeninové pro tyto jiné příležitosti. Jsou skvělým pomocníkem.

Jak tašky pořídit?

Pro mě existují 4 způsoby, jak tašky pořídit. Než začnete číst dále, zkuste se zamyslet, jaké to asi jsou?

  1. Koupit v obchodě – To asi není nic překvapivého, je to první nejjednodušší varianta.
  2. Schovat a využít tašku, ve které jste dárek dostali – To, když budete praktikovat pravidelně, tak se vám doma nastřádá opravdu velké množství dárkových tašek. Dokonce je pak můžete v rodině i „točit“. Mě osobně velmi potěší, když po čase dostanu nějakou pozornost v tašce, kterou jsem před časem kupovala.
  3. Vyrobit si vlastní tašku – Trošičku náročnější proces. Doporučuji vyrábět spíše tašky menší na drobnosti. Dá to práci, musíte sehnat pevnější materiál, ale zase se dá vyrobit taška jakýchkoli rozměrů nebo tvaru a např. s okénkem, aby do tašky bylo vidět.
  4. Pořídit tašku u kontejneru na tříděný odpad – Někomu to nebude možná po chuti a někde to dokonce nebude reálné (v případě podzemních kontejnerů). Nicméně ve Vánočním čase je u kontejnerů na tříděný odpad často veliká hromada, na které už z dálky vidíte dárkové tašky. Taškám často nic není. Je vidět, že byly použité jednou a tím skončila jejich cesta. Nebojte si takové tašky vzít, doma je můžete otřít vlhkým hadrem a další rok za ně budete rádi.

Slovo závěrem

Možná si říkáte, o čem je vlastně tento článek, proč si čtete o tom, že se dají koupit dárkové tašky nebo je dokonce „bufetit“ u kontejnerů.

Sdílím s vámi svou zkušenost, kdy je mi velmi líto, že lidé vyhazují i téměř nové věci, které by ještě nemuseli skončit jako odpad. Pokud jste v našich předchozích článcích četli o ZERO WASTE stylu, tak víte, že recyklace je jeho nedílnou součástí, ale to až na samotném konci, kdy už s danou věcí nelze udělat nic jiného.

Pokud sami tašky nevyužijete, nechcete je schovávat a plýtvat s tím místo ve skříních, tak mám pro vás ještě jeden TIP. Tašky přesto od kontejnerů vezměte, nenechte je zrecyklovat, pokud jsou jako nové. Můžete je nabídnout na internetu dalším lidem, skvěle se dají využít např. swapovací skupiny.

Zdroj úvodního obrázku: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.