Terapie s kávou: Vyrobte si peeling nebo balzám na rty. Ukážeme vám jak!

O kávě se říká, že osvěžuje a omlazuje, tak se do ní pojďte zahalit od hlavy k patě. Namletou kávu můžete použít na domácí peeling. Nebo si vyrobte voňavý domácí balzám. A při tom popíjejte horkou kávu, protože funguje i jako prevence některých civilizačních chorob.




Látkám obsaženým v kávových zrnech se připisuje mnoho účinků. O kofeinu platí, že zlepšuje krevní oběh, pomáhá redukovat celuitidu a křečové žíly a stimuluje růst vlasů. Jako přísada do domácí kosmetiky je tedy káva jako dělaná.

Domácí peeling z kávy

Z nahrubo mletých kávových zrn si můžete připravit voňavý tělový peeling, který pomáhá v boji proti celuitidě a navíc díky obsaženému oleji promašťuje pokožku těla. Postup je velmi jednoduchý – stačí smíchat jeden díl hrubého krystalového cukru, jeden díl kávové sedliny a dvě polévkové lžíce mandlového oleje (v nouzi postačí i olivový).

Nakonec přidejte pár kapek domácího vanilkového extraktu (vanilkové lusky naložené v lihu nebo vodce) – alkohol totiž peeling zakonzervuje a vydrží vám tak déle. Pokud vanilkový extrakt nemáte, nevěste hlavu – pár kapek čisté vodky také splní svůj účel dobře. K peelingu můžete také přidat oblíbený esenciální olej, pokud chcete, aby voněl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DIY: Kávový olej a balzám na rty

Příprava kávové oleje se může na první pohled jevit jako složitá záležitost, ale stačí vám na ně jen čtyři lžíce nahrubo mletých kávových zrn a půllitrová láhev dobrého olivového oleje. Olej smíchejte s namletou kávou a vlijte do lahve, ideálně z tmavého skla. Nechte v chladu, suchu a temnu týden až dva odležet a poté sceďte. Kávový olej je skvělou přísadou do domácí kosmetiky, třeba do voňavého balzámu na rty.

Na balzám na rty budete potřebovat právě čtyři lžíce kávového oleje, 8 gramů čistého včelího vosku a případně ještě nějaký esenciální olej. Vosk s olejem opatrně rozpustíme ve vodní lázni a mícháme, aby se obě ingredience řádně spojily. Odstavíme z plotýnky, přidáme pár kapek oleje, balzám opatrně nalijeme do připravených kelímků a necháme vychladnout. Balzám můžete případně také trochu vylepšit a přibarvit přidání jedné čajové lžičky kakaového prášku. Kakao přidejte ke směsi, poté co jí odstavíte z ohně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je káva zdravá, nebo škodlivá?

Když už se tady zmiňujeme o využití kávy v kosmetice, možná by se slušelo i podívat se vztah kávy k našemu zdraví. Kolem tohoto nápoje se stále ještě vznáší řada mýtů. Ano, kofein je skutečně návykový a na kávě si tak můžete opravdu vytvořit závislost provázenou typickými abstinenčními příznaky (můžu potvrdit z vlastní zkušenosti), tvrzení, že pravidelné pití kávy zvyšuje krevní tlak je však skutečně báchorkou – naopak je prokázáno, že dlouhodobé pití kávy tlak snižuje.

Krevní tlak se může zvýšit pouze i jedinců, kteří nejsou na pití kávy zvyklí a to pouze krátkodobě. Množství různých studií, které se zabývaly látkami obsaženými v kávě a jejich účinky navíc prokázaly, že káva dokonce snižuje rizika mozkových příhod a srdečního selhání, významně redukuje riziko rakoviny jater a cukrovky II. typu a některé studie dokonce mluví i o snížení rizika propuknutí Alzheimerovy choroby.

Nepravidelná srdeční činnost a další příznaky jako například podrážděnost a nespavost, které se dříve dávaly kávě za vinu, se objevují až v momentě, kdy do sebe kofeinu dostanete příliš (pokud jste na kávu zvyklé, musely byste vypít okolo 8 až 16 šálků) a pokud byste se snad chtěly kofeinem otrávit, nejspíš se vám to nepovede – smrtelná dávka kofeinu odpovídá přibližně 50 až 200 šálkům kávy. Pití kávy tedy rozhodně škodlivé není, platí jenom, že se to s ní jako vlastně se vším, nemá přehánět.

Autorkou článku je Eliška Gregorová. Foto: pixabay.com a autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.