Veronika o sobě na sociálních sítích uvádí:
„- jak upcyklovat, opravovat, šít nebo se oblákat pomalu
– vytvořila jsem online kurz „jak začít šít“ – 16 nabitých videí, do vám pomůžou začít“
Řekněte čtenářům do začátku tohoto rozhovoru něco o sobě.
Jmenuji se Veronika Dušková a na sociálních sítích mě najdete pod názvem VEDU clothing. Věnuji šití, upcyklaci, pomalé módě a udržitelnosti celkově. Také jsem studentkou oděvního designu, milovník rostlinného vaření, vintage sekáčů, tvoření a prostě žití. Chci dělat z tohoto světa lepší místo, tak začínám u sebe.
Kdy jste začala aktivně působit na sociálních sítích? Bylo to plánované rozhodnutí nebo vzniklo spontánně?
S instagramem jsem začala v lednu 2021, v mých 17 letech. Bylo to velmi dlouho plánované rozhodnutí. Strašně dlouho jsem to promýšlela, říkala si, že musím počkat až budu mít nový šicí stroj, než si koupím mobil s lepším foťákem, než to pořádně promyslím do posledního detailu. Teď už vím, že bych na vše přišla mnohem rychleji, kdybych prostě začala. Byla jsem v té době šíleně stydlivá a nesebevědomá, fakt to pro mě byla výzva, ale časem se pro mě tvorba videí stala přirozenou. Mou obrovskou motivací mi byl můj přítel Daník, který už v té době rok tvořil kontent pro svou udržitelnou značku oblečení Human Oddity, je to můj obrovský motor a největší inspirace.
Co Vás inspiruje?
Toho je! Prostě život, řekla bych. Díky škole a aktivitám, co dělám, mám kolem sebe lidi v oboru a lidi, co mě extrémně inspirují a chci díky nim být lepší člověk. Myslím, že tak by to mělo být.
Taky se snažím kulturně žít, chodím na výstavy, do divadla, kina… Mým zvláštním zdrojem inspirace jsou vintage sekáče, strašně ráda zkoumám, jak jsou staré věci ušité a promyšlené do posledního detailu.
Máte nějaký „vzor“, který vás zvlášť ovlivnil nebo inspiroval?
Mým velkým vzorem je slovenská greenifluencerka Natália Pažická. Každému doporučuju kouknout na její tvorbu. Na můj postoj k udržitelnosti měla obrovský vliv. Líbí se mi, že zdůrazňuje, že není potřeba být 100%, ale každý se může zapojit a něco pro planetu udělat.
Na sociálních sítích sdílíte spoustu návodů a tipů na udržitelnější život. Vaše tvorba se tedy týká nejen pomalé módy. Které z vašich „projektů“ vás baví a naplňují nejvíce?
Mě baví úplně všechno, ale obzvlášť ráda povídám o kvalitě oblečení a o tom, jak poznat to nekvalitní. Taky ráda mluvím o jednotlivých materiálech a jaké mají vlastnosti. V budoucnu se tomu chci věnovat určitě mnohem víc.
Co se nešití týče, baví mě i udržitelné kutilství. Ráda tvořím z toho, co už doma mám a u dekorací a nábytku do pokoje to platí úplně stejně. Mou zálibou je přetváření pokladů, co najdu u popelnice nebo při prohledávání půdy u babičky.
Z jakého kroku, který jste udělala pro „nulový“ odpad máte největší radost? A který krok byl podle vás měl největší dopad na naši přírodu?
Nulový odpad určitě neprodukuju, ale snažím se využít, co nejvíc textilních zbytků. Nedávno jsem si ušila žehlící polštář a vycpala ho zbytky látek, mám z něj fakt obrovskou radost, protože se do něj vešlo spoustu zbytků a používám ho při šití téměř neustále.
Myslím, že největší dopad mají videa o tom, co stojí za oděvním průmyslem, jak se oblékat pomalu se studentských rozpočtem atd. Podle zpráv vidím, že to má opravdu smysl. Dělám i přednášky naživo, ale ty se nedostanou zdaleka k tolika lidem jako videa, kdo ví, možná má osobní kontakt větší vliv.
Jak pracujete s chybou? Sdílíte někdy nepovedené projekty a pokud ano, tak proč?
Já jsem zastánce poctivého šití. Vím, že mě každá drobná chyba bude pak štvát, takže chyby opravuju hned, jak to jde a nejlépe jak to dokážu. Když jsem se učila šít, přišlo mi, že nikdo nesdílí, jak šití trvá dlouho a kolik člověk udělá chyb, než se to vydaří, právě proto svůj dokonalý proces plný chyb sdílím velmi často. A navíc „chybama se člověk učí“ a já moc doufám, že moje sdílení chyb pomůže někomu chybám předejít.
Jaké reakce dostáváte od lidí? Existuje nějaký okamžik nebo komentář od někoho, který pro vás byl zvlášť odměňující nebo inspirativní?
Já mám úplně nejlepší sledující, takže se nad zprávami dojímám fakt často. Nejvíc mě vždy potěší, když někdo napíše, že díky mně více přemýšlí nad svými nákupy, začal šít, anebo omezil nákupy ve fast fashion.
Kromě šití také tvoříte obsah na sociální sítě a youtube, studujete a „prostě“ žijete. Máte tedy mnoho aktivit. Které z nich vás baví nejvíce, které zabírají nejvíce času a které vám dávají největší smysl?
Nejvíce času zabírá a největší smysl mi dává tvorba obsahuju na sociální sítě. Podle zpráv a reakcí fakt vidím, že to má smysl, že můj obsah lidi jen pasivně nekonzumují, uplatňují moje tipy i ve svých životech. Třeba po videu o tom, proč si nekupovat polyesterový kabát z fast fashion mi přišlo několik zpráv, kde se mi sledující chlubili, jaký vlněný kabát ulovili z druhé ruky.
Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Těším se až budu mít po studiu a budu se moc naplno věnovat všem svým projektům. Chci pokračovat ve všem, co dělám teď, jen ve větším. Ráda bych dělala více přednášek na školách, svoje online šicí kurzu rozšířila na offline, šila a samozřejmě tvořila videa na sociální sítě. Ale uvidíme, co mi život přinese. Určitě se chci ale dál věnovat ochraně životního prostředí a šití.
Pomalu se blíží Vánoce, máte nějaké tipy na dárky a možná i udržitelnější přežití těchto svátků?
Určitě! Doporučuju hlavně nedarovat věci, co druhý nevyužije, dárky ze srandy apod. Vůbec bych se nebála nákupů z druhé ruky. Člověk může sehnat velmi kvalitní věci za pár korun, to je podle mě hodnotnější než něco nekvalitního, i když nového. Skvělé je taky podpořit zodpovědné nebo lokální značky, ale to je asi jasné.
Pokud opravdu nevíte, co někomu pořídit, skvělá je třeba podpora nějaké charitativní organizace. Spoustu z nich nabízí dárkové karty, takže darem pro člověka je, že jste za něj peníze darovali na dobrou věc. Můžete takto třeba pro někoho odkoupit část pralesa a zamezíte tím tak jeho kácení.
Taky můžete zkusit darovat nějaké ekologické prostředky a pomůcky do domácnosti, třeba to obdarovaného popostrčí k šetrnějšímu žití. A samozřejmě nemůžu nezmínit darování zážitku – divadlo, masáž, prohlídka vily, adrenalinový zážitek, pobyty, tvořivé kurzy…
Nebo můžete ušít něco ze zbytků látek, mám na to video na YouTube s návody.
Mohou se s vámi čtenáři potkat, ať už fyzicky nebo online?
Mohou! Poslední dobou se mi daří šířit problematiku oděvního průmyslu nejen online, ale i offline. Až zase budu součástí nějaké akce určitě to dám v čas vědět na instagramu.
Chcete něco vzkázat čtenářům časopisu Sidonie?
Lidi mají často pocit, že jeden člověk nic nezmění, ale je to obrovský mýtus. Každý z nás se může nějak zapojit. Někdo umí natáčet videa, někdo si pěstuje na zahrádce vlastní potraviny, někdo má zas peníze nebo vliv na podporu smysluplných projektů, někdo sbírá odpadky, když jde na procházku se psem, někdo podepisuje petice… Opravdu každý z nás se může, jakkoliv zapojit podle svých možností, tak buďte součástí řešení, a ne problému. Není potřeba být 100%, je potřeba se zapojit a konat nejlíp jak to v tu chvíli jde.
Všechny fotografie: Děkujeme za poskytnutí fotografií pro tento článek.
2 thoughts on “Rozhovor s Veronikou Duškovou známou jako „VEDU clothing“”