Pryč se starými věcmi aneb jak efektivně protřídit šatník!

O šatně ve stylu Carrie Bradshaw sn ípravděpodobně nejedna z nás. Naše byty a domy však nejsou (bohužel) nafukovací, a tak se málokteré tento sen vyplní. Nicméně ruku na srdce, kolik věcí skutečně vynosíte a kolik věcí se ve vaší šatně či šatní skříni nachází? Co byste řekly tomu, že ještě před tím, než si domů přinesete zbrusu nové letní šatičky, odlehčíte svému šatníku?

Víc lidí, větší zábava

Aby vám třídění vašich věcí šlo skutečně od ruky, je dobré přizvat si na pomoc kamarádky, a pokud možno takové, které vám upřímně řeknou, že  “tohle” se už vážně nenosí. Navíc si vaše kamarádky třeba ještě některé kousky odnesou a vám tak nemusí být líto, že se jich zbavujete.

Letní versus zimní šatník

S příchodem horkých dnů je třeba našemu šatníku pořádně odlehčit. Kabáty, kožichy, čepice, rukavice a vše, co je spojeno se zimním obdobím, naházejte do vakuových pytlů. Díky vakuovým pytlům během chvíle ušetříte spoustu místa, které můžete využít pro nové kousky.

Tip: Jak doma vytvořit šatnu?

Už žádné výmluvy

Nedělejte žádné kompromisy a nezkoušejte žádné výmluvy typu: “jen trošku zhubnu a džíny mi budou”, nebo “ty šaty byly moc drahé, a tak je přece nevyhodím!” Oblíbenou radou je, že věci, které jste nevzaly rok na sebe, můžete s klidným svědomím vyhodit. Ne vždy tomu tak je. Najdou se i kousky, které si zkrátka vezmete jen příležitostně. Důležité je si na rovinu říci, kdy a kam si daný model můžete (a opravdu chcete) vzít, či s čím jej hodláte zkombinovat.

Obecně spíše ale plat ípravidlo, že co nevidíme, to nenosíme. A pokud si některé kousky schováváte pouze ze sentimentu, uvidíte, že pohled na uklizenou a nepřecpanou šatní skříňvám přinese skvělý a osvěžující pocit. Oblečení je zkrátka jako jiné věci. Člověk se s ním mnohdy nechce rozloučit z mnoha důvodů. Ať už vám někdo nějaký kousek daroval, prožili jste v něm něco, na co nechcete zapomenout, či vám to naopak připomíná nějakou nešťastnou událost, nechte to být a i tyto věci dejte pryč. Uvidíte, že si tím pročistíte nejen šatnu, ale i hlavu.

dresses-53319_640

Trendy se mění

Není žádným tajemstvím, že módní trendy se rychle mění. Na druhou stranu jsou věci, které budou mít v našem šatníku stále místo. Džíny, košile, saka či šaty patří mezi základnívýbavu každého šatníku. Na druhou stranu, žmolkovitýsvetr či sako, kterévám nesedí, nejsou to pravé ořechové. Proberte se všemi věcmi a vytvořte si dvě hromádky. Do té první dejte jen ty kousky, které vám jednoznačně sedí a které vynosíte. Poté se vrhněte k druhé hromádce a pusťte se do jejího dalšího třídění. Tentokrát buďte nekompromisní. V případě, že se rozhodnete ještě pro třetí hromádku “věci na doma”, tak se opět zamyslete nad tím, kolik toho zvládnete doma opravdu vynosit.

I oblečenímůže žít dál

To, že dané kousky oblečení už vám více neposlouží, neznamená, že je nemůže ocenit nikdo další. Dnes existuje řada možností, jak s věcmi efektivně naložit. Oblečení můžete samozřejmě prodat, ale pokud jej nechcete doma skladovat další týdny či měsíce, můžete jej zanést například do second handu, kde za to dostanete nějakou tu korunu, darovat na charitu, či využít kontejner na textil. Věděly jste, že se u nás recykluje pouze 3 % vyhozeného textilu a přitom by bylo možné recyklovat až 98 %? Tak proč pro jednou neudělat dobrý skutek…?

Autorkou článku je Kateřina Doul. Foto: http://pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.