Posbírejte si léčivou sílu lesního ovoce

V létě dozrává jeden plod plný vitamínů za druhým. Na zahradě, v květináči, v lese.  Lesní ovoce je osvěžující a báječně chutná. Borůvky, maliny, brusinky a ostružiny se skvěle hodí na pečení koláčů a dozdobení letních dezertů. Jezte jich hojně, mají totiž léčivé účinky. + RECEPTY

Brusinky a borůvky nejen ke svíčkové a na knedlíky

Brusinky a borůvky jsou nízké vytrvalé keříky, které se často vyskytují spolu na kyselých rašelinných půdách. Skoro každý se v létě snaží nasbírat si alespoň na malou skleničku brusinkového kompotu ke svíčkové anebo borůvky na kynuté knedlíky, ale obě rostliny mají mnohem všestrannější využití než jenom to kuchyňské.  Listy borůvek snižují hladinu cukru v krvi a jejich plody pomáhají zastavit průjem. Borůvky také regenerují oční sítnici a zabraňují šerosleposti. O listech a plodech brusinky zase platí, že mají protizánětlivé a svíravé účinky a jsou dobrou prevencí i podpůrnou léčbou při častých zánětech močových cest. Listy brusinky sbíráme brzy na jaře nebo v pozdním létě či raném podzimu, plody dozrávají v srpnu. Pro listy borůvek platí, že by se měly sklízet před květem rostlin, pak už obsahují mnohem méně kýžených účinných látek. Obě rostliny si také můžeme celkem snadno pěstovat doma. Jsou vcelku nenáročné, jediné co jim vadí, je vápnitá půda. Dobře se jim ale daří i v nádobách s rašelinou.

 Maliník a ostružiník do kuchyně i pro zdraví

Maliník je jednou z nejstarších ovocných rostlin vůbec a čaj z jeho sušených listů platí už od pradávna za babský lék ulevující při silných menstruačních křečích a ulehčující průběh porodu. Díky svým svíravým a stahujícím účinkům pomáhá ale i při hojení ran nebo při průjmech. Mají také pozitivní účinek na ledvin a močové cesty a proto se ve směsi s podobně působícím jahodníkem a ostružiníkem používají v jarních detoxikačních čajových kúrách. Plody maliníku obsahují vitamin A, C a také vitaminy skupiny B hlavně biotin a rutin. Právě nedostatek zmíněného biotinu se jako první většinou projeví na našich nehtech a vlasech, takže pojídání malin prospívá i naší kráse. Plody obou keřů se samozřejmě dají zpracovat různě – můžete z nich připravit zavařeninu, ovocnou šťávu nebo je usušit či použít do domácích ovocných čajových směsí.

ostružiny

Jahodník na voňavý čaj i proti vysokému krevnímu tlaku

Mezi nejvýznamnější léčivé účinky lesních jahůdek patří jejich schopnost snižovat krevní tlak a rozpouštět drobné močové kamínky. Doporučují se také při léčbě revmatismu. Ze sušených nebo čerstvých listů se zase připravuje příjemně vonící čaj a můžou se také smíchat s jinými bylinkami především s maliníkem a ostružiníkem, které mají podobné účinky. Pojídání plodů také bělí zuby – pokud chcete tento účinek ještě znásobit, můžete si čisti několik dní po sobě zuby právě rozmačkanými jahodami.

Recepty

A na závěr ještě dva recepty, jak dary z lesa využít v kuchyni.

Fermentovaná čajová směs z listů lesních keřů

Na tento voňavý a chutný čaj si natrhejte listy pouze z divoce rostoucích keřů – jejich vůně je v porovnání se šlechtěnými kultivary nesrovnatelná. A fermentací se navíc ještě zvýrazní.

Ingredience

  • 1 díl čerstvých listů jahodníku
  • 1 díl čerstvých listů ostružiníku
  • 1 díl čerstvých listů maliníku

Postup

  • Listy rozložíme na čistou utěrku a necháme den zavadnout.
  • Listy pomačkáme – dobře to jde za pomoci kuchyňského válečku, kterým přes listy několikrát přejedeme.
  • Listy přikryjeme další čistou utěrkou, zakryjeme igelitem a vše po celé ploše zatížíme (podobně jako, když při lisování květin do herbáře).
  • Po jednom až dvou dnech (listy by se měly zapařit a zčernat) je fermentace hotová. Listy poté dosušíme obvyklým způsobem.

brusinky

Krůtí sendvič s brusinkami

Tento recept je možná trochu neobvyklý, ale vyzkoušejte ho – kombinaci krůtího masa a nakyslého brusinkového kompotu stojí za to dát ve vaší kuchyni aspoň jednu šanci.

Ingredience (pro 2 osoby)

  • 4 plátky sendvičového chleba
  • 2 lžíce lučiny
  • 2 čajové lžičky brusinkového kompotu
  • 2 plátky krůtí šunky
  • 2 plátky ledového salátu

Postup

  • Brusinkový kompot smíchejte s lučinou a vzniklou pomazánkou namažte krajíce sendvičového chleba.
  • Na dva plátky chleba položte plátek šunky a listy salátu a přiklopte zbylými dvěma krajíci.
  • Hotové sendviče můžete ještě úhlopříčně překrojit nebo nakrájet na menší čtverečky.

 

Autorkou článku je Eliška Gregorová, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.