Jak si vybrat psího společníka?

Přemýšlíte o tom, že byste do svého života přizvala nějakého čtyřnohého kamaráda? Než se k tomu opravdu odhodláte, zvažte všechna pro a proti. Pes vám totiž dokonale změní život.Věřte mi, vím, o čem mluvím!




Nejprve si položte několik zásadních otázek: mám na psa dostatek času? Jsem schopná utratit tisíce korun za veterináře, pokud se něco nenadálého stane? Budu kvůli němu ochotná změnit plány na dovolenou, protože ne všude je psům vstup povolen? Až si na tyto otázky odpovíte ano a nebudete ani vteřinu váhat, pak je jasné, že toužíte po psovi celým svým srdcem. A tak to má být.

Nový člen rodiny

Než se vrhnete na nákup pejska nebo do prvního útulku, všechno si řádně naplánujte. Seznamte se svým úmyslem všechny členy rodiny. Bude i na nich, aby vám s péčí a venčením pomohli, když vy třeba zrovna nebudete moct. Promyslete si, kdy a jak pejska budete venčit, vzhledem k vašemu zaměstnání, služebním cestám apod. Jestli doma nebude moc dlouho sám. Je dobré upozornit na nový přírůstek i sousedy. Budou pak shovívavější, když bude ze začátku pes dělat doma trochu neplechu.

Velkého, nebo malého?

A teď které plemeno si vybrat? Psi jsou jako lidé, liší se svou povahou i temperamentem. Pokud nejste zrovna aktivní sportovec a nebaví vás lítat hodiny po parku, vyhněte se loveckým plemenům stejně jako třeba jack russel teriérovi. Lidé si často vybírají psa podle velikosti, ale to není ten správný ukazatel. Třeba takový irský vlkodav bývá docela klidný a pohodový pes. Říkáte si, že do  bytu 2+1 se nehodí žádné velké plemeno? Pes toho v bytě zase tolik nenaběhá a pokud je tam sám, většinu času prospí. Jde tedy spíš o to, kolik času budete svému mazlíčkovi reálně věnovat.

Z útulku, nebo z chovné stanice?

Internet je plný pochybných inzerátů nabízejících štěňata různých plemen. Pokud nechcete psa s PP (průkaz původu), vyhněte se raději podobným nabídkám. Pokud vám majitel štěněte nebude chtít ukázat, kde štěně vyrůstalo a nepředá očkovací průkaz s uvedením řádného očkování, dejte ruce pryč, i když je štěně seberoztomilejší. Bohužel se ve většině případů nakonec ukáže, že takový pejsek pochází z množírny (více informací na stop-mnozitelum.cz). A pokud nechtete podporovat tyto lidi, kteří se neštítí vydělávat na němých tvářích, raději navštivte útulek nebo ověřenou chovnou stanici. Nabídku opuštěných psů najdete například na stránkách www.pesvnouzi.cz.

Štěně, nebo odrostlého psa?

Štěňata obecně mizí z útulků rychleji než starší psi. Je to sice logické, ale zároveň i smutné. Pokud si uvědomíme, že někteří stráví v útulcích většinu svého života. A co je zajímavé, dvojnásob to platí pro černé psy (i kočky). Ti mají obecně nejméně zájemců. Pokud nechcete absolvovat rozkousané boty, loužičky a hromádky všude po bytě, je starší pes lepší volbou. A pokud se objeví nějaký problém s chováním, lze vhodným přístupem řešit i v pozdějším věku.

Nemůžu mít pejska doma – adopce na dálku

Pokud po nějakém zvířátku toužíte, ale například kvůli alergii si nemůžete žádné pořídit, existuje ještě jedna možnost. Adopce na dálku. Osvojit si můžete i zvířátko v útulku. Do adopce jsou většinou zahrnována taková zvířata, u kterých se předpokládá, že budou v útulku delší dobu. Na vinně je buď zdravotní problém a nebo problém s chováním. Jako adoptivní rodič přispíváte na jeho krmení, veterinární ošetření a můžete ho buď jezdit navštěvovat a nebo vám jeho ošetřovatel posílá pravidelné zprávy a fotografie (například www.handipet.org).

Autorkou článku je Markéta Veselá, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.