6 pádných důvodů, proč žít a pracovat v cizině. Aspoň na chvíli

Anglie byla moje vysněná destinace. Myslela jsem, že to bude moje země snů, kde až dostuduji, strávím zbytek svých dnů. Po tom, co jsem tam dohromady prožila víc jak rok svého života, poznala negativa i pozitiva a procestovala další země, došla jsem k závěru, že má rodná země pravděpodobně zůstane i mou cílovou životní destinací.




Na druhou stranu jsem ráda, že jsem měla možnost poznat jiné země, srovnat si své priority a dojít k uvědomění, co je a není v životě důležité. Myslím, že bydlet nějakou dobu v zahraničí, může přinést do života hodně. A proto stojí za to si to vyzkoušet.

1. Nový start

Nová země, noví lidé, nové možnosti. Pokud potřebujete opravdový čerstvý start, není nic lepšího než se do toho pustit někde, kde můžete začít s čistým štítem. A i když třeba žádný restart nepotřebujeme, začínat někde úplně od nuly nás může naučit být samostatnější, volnější a pevnější ve svém rozhodování.

2. Srovnáte si priority

Někdy se delší dobu plácáme pořád na stejném místě, řešíme stejné problémy a situace, ze kterých nemůžeme najít východisko. Změna prostředí, lidí a jazyka, ve kterém komunikujeme, nám může přinést nový pohled na věci, o kterých jsme mysleli, že jsou nevyřešitelné. Uvidíme nové perspektivy a možná zjistíme, že to, co nám připadalo životně důležité, zas až tak podstatné není.

3. Zjistíte, kdo je ve vašem životě důležitý

Možná si říkáte, že se vám po vašich přátelích a rodině až tak moc stýskat nebude (vždyť to je jen na chvíli) nebo naopak ještě než odjedete, budete se utápět ve smutku, že je dlouho neuvidíte. Časem zjistíte, že někteří lidé vám chybí více než jiní a to samé naopak. Někteří lidé s vámi budou chtít zůstat v kontaktu a až se vrátíte, bude vám připadat jako byste nikdy neodjela a dokážete navázat tam, kde jste skončili. Některé vztahy však dokáže zabít i krátká cesta, natožpak třeba celý rok. Každopádně zjistíte, kdo za to stojí a kdo je váš opravdový přítel.

4. Nic není nemožné

Hodně lidí vám bude říkat, jak jste odvážné, že se nebojíte jet samy do cizího prostředí, kde jsou samí cizí lidi a cizí kultura. A i když se možná máte sama chvíli strach z toho, co vás čeká, nakonec zjistíte, že to není až tak těžké a že to vlastně není tak jiné, než kdybyste se snažila o totéž u nás. A až si vytvoříte své zázemí, najdete práci a nové přátele, budete z toho mít dvojnásobnou radost!

5. Rozšíření obzorů

Vidíte to v televizi, čtete o tom v novinách, každý k tomu má co říct. Někdy je dobré si to, co pořád všude slyšíme z druhé ruky, zažít na vlastní kůži. Věci nejsou tak černobílé, jak jsou prezentovány. Poznáte nové kultury, jejich zvyky a tradice. Zjistíte, že pojem „normální“ znamená pro každého něco jiného. Věci, které považujete za „normální“ a samozřejmé možná za hranicemi naší země až tak normální nejsou. A taky vás už pak jen tak nepřekvapí, když se vás poněkolikáté bude někdo ptát, jestli už ve vaší zemi taky zavedli splachovací záchody.

6. Naučíte se jazyk

A jeden z tradičních důvodů, proč odjet do zahraničí. Když žijete nějakou dobu v cizí zemi, logicky se naučíte jazyk dané země rychleji než na lekcích, které navštěvujete dvakrát týdně. Taky se možná naučíte jazyky, se kterými jste vůbec nepočítali. Třeba já se zrovna v Anglii naučila celkem dobře polsky. Momentálně se snažím pochytit alespoň základy litevštiny. Nikdy není na škodu se přiučit jakémukoliv novému jazyku, obzvlášť když jím mluví většina vašich spolupracovníků. Jazyková vybavenost se vždycky hodí, tak buďte otevření tomu, co k vám přichází, a nezlobte se, že jste se v Anglii naučily lépe polsky než anglicky. Třeba se to ještě v životě bude hodit.

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *