S koncem školního roku se pojí redukce školních potřeb u školáků a studentů. Ne vždy je potřeba všechno vyhodit. Některé školní potřeby najdou i další využití.
Když si vzpomenu na svá školní léta, vždy si vybavím, kolik potřeb jsem potřebovala a kolik z nich bylo občas vyhozeno bez zamyšlení.
Psací potřeby na jednu hromadu a přebrat
Nejlepší způsob, jak zjistit, které potřeby jsou ještě použitelné a které ne je, dát je na jednu hromadu a tu přebrat. Všechny psací potřeby vyzkoušet a ty, které už opravdu neposlouží, tak vyhodit. Ostatní ještě posloužit mohou třeba přes léto anebo je můžete na podzim doplnit jen o pár nových kousků a výbavu na další školní rok máte hotovou.
Sešity, bloky a papíry
Určitě znáte situaci, že sešit nebo blok je popsaný jen z části. Pokud ho nechcete již využívat další školní rok a ani ho nechcete schovávat, tak před vyhozením vytrhněte nepopsané listy. Doma si na ně vytvořte nějaké místo, kde je budete skladovat. Byla by škoda, aby takový papír už skončil v ideálním případě ve sběru/modrém kontejneru.
Takové papíry mohou děti využívat na procvičování, pomocné výpočty, malování, hraní her, různé poznámky apod.
Papíry ve formátu A4 můžete využít i na tisk. Mám zkušenost i s tiskem na papír A5, pokud totiž vím, že klasická strana A4, kterou tisknu, obsahuje třeba jen 4 cm textu, tak papír mohu do tiskárny vložit klasickým způsobem a ona mi potiskne jen „polovinu“ papíru A4 (tedy zmiňovaný papír ve formátu A5).
Pokud má sešit popsaných jen pár stran, určitě nebude na škodu vytrhnout tyto popsané listy, přelepit štítek na titulní straně a tím vytvořit nový sešit.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Trhací bloky v kroužkové vazbě
Za studijní roky na střední a vysoké škole jsem si oblíbila zapisování buď do počítače anebo to trhacích bloků. Své zápisky jsem si vždy vytrhla a řadila je do šanonu k danému předmětu. Takto jsem byla schopna redukovat množství sešitů a mohla jsem na zápisky využívat jakýkoli papír – ať už zbytkový nebo klasický bílý nebo jsem jednu dobu používala dokonce papír z jedné strany potištěný textem, který by jinak skončil v koši. Na mé poznámky to vždy bohatě stačilo.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Drátek z trhacích bloků – udržitelný tip
Bloky s kroužkovou vazbou se navíc dají použít i ke tvoření. Tvoříte rádi věnce a potřebujete k nim drátek? Po vypsání celého bloku si z něj můžete vyndat drátek, který schováte ke tvořícím potřebám a při tvoření ho potom využijete dále. Tento tip ušetří především pár kaček z vaší peněženky.
Papír ze skartovačky při balení dárku
Máte doma skartovačku a chystáte se někomu zabalit dárek? Popsané listy ze sešitů můžete skartovat a tento skartovaný papír, tedy kousky papíru, využít při balení dárku. Prodejci často používají tzv. dřevitou vlnu. Pokud navíc máte ekologický hnědý papír, tak to bude vypadat podobně.
Pak už jen stačí nasypat do krabice kousky papíru a do nich naaranžovat dárek/dárky. Tímto způsobem se dá zabalit například kosmetický balíček. Možná tím obdarovaného překvapíte originalitou zabalení.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Shrnutí na závěr
- Vyhazujte nejlépe vypsané nebo popsané potřeby. Ostatní schovejte na později. Ušetří to nejen přírodu ale i vaši peněženku.
- Nepopsaný papír využijte dále – ať už na malování, psaní nebo třeba tisk na domácí tiskárně.
- Sešit, který má popsaných jen pár listů můžete v novém školním roce využít jako nový. Ty „dva“ popsané listy vytrhněte, štítek na sešitu přelepte a máte v podstatě nový sešit.
- Kroužkové bloky mají drátek, který využijete při tvoření věnců a jiných dekorací. Drátek navíc mají i stojací kalendáře aj.
- Skartované kousky papíru využít při balení dárků.
Jak to máte se školními potřebami vy? Patříte k těm, kteří všechno vyhodí, jelikož je to v dnešní době jednodušší a méně časově náročné nebo věci přebíráte a hledáte pro ně další využití? Určitě by mě zajímaly vaše tipy, které se vám osvědčily.
Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí všech obrázků a úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem.