Máte doma spoustu papírových tašek a pytlíků a nevíte co s nimi? Ve článku se dozvíte 7 tipů, jak je lze využít dále.
V následujících řádcích bude často zmíněno, že pracujeme s rozloženou taškou. Jak tašku rozložit? Stačí odstřihnout nepotřebné části (dno a uši) a máte velkou plochu ke tvoření.
Stejným způsobem můžete pracovat i s papírovými pytlíky od pečiva nebo jiných výrobků.
Taška naruby, pytlík
Napadlo vás někdy, že tašku naruby můžete využít k mnoha účelům? Naruby je totiž bez reklamních nápisů a potisků. Nejjednodušší je vytvořit „pytlík“.
Rozloženou tašku šikovně slepte zpět tak, aby byl nápis uvnitř. A jak výsledný pytlík zakončit? Zde si můžete vyhrát. Můžete okraj pytlíku ohnout, dolepit na něj uši nebo dozdobit mašlí. Pokud chcete mít pytlík barevný, můžete jej před samotným složením dozdobit barvami. Pokud chcete pytlík zavřít napevno, lze jej sešít sešívačkou nebo sešít ozdobným provázkem či nití.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Balící papír nebo kreslící plátno pro děti
Pokud jste nadšenci do recyklace, tak vytvoření balícího papíru je ideální volba. Papír využijete bez dalších úprav v jeho přírodní barvě na všechny možné události. Případně jej můžete pokreslit vodovými barvami, temperami, fixami, prostě vším, co lze použít na papír. Dekor můžete udělat dle události, pro kterou papír tvoříte – dozdobit srdíčky, na Vánoce namalovat stromečky apod.
TIP! Maminky, pokud chcete udělat radost prarodičům vašich ratolestí, nechte vaše děti pokreslit papír. Zvládnou to i ty nejmenší, které už umí pracovat například s pastelkami. Možná na papíru vznikne „čmáranice“, ale pro prarodiče bude mít dáreček zabalený v takovém papíru neskutečnou hodnotu. Pro děti to může být navíc kreslení na větší plochy zábava.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Obálky, přáníčka nebo obal na knihy
Z rozloženého papíru lze vytvářet i obálky. Šablonu na obálky naleznete na internetu (jednoduchý návod je například zde: https://welcometonanas.com/handmade-envelopes-3-ways).
Dále lze vytvářet různá přáníčka nebo jmenovky na dárky. Můžete k tomu využít jako podklad karton nebo tvrdý papír. Fantazii se meze nekladou.
Zdroj obrázku: pixabay.com
V minulosti se používaly staré noviny jako obaly na knihy nebo sešity, tak v dnešní době k tomu můžeme využít rozložené tašky. Na internetu nebo youtube hledejte pod tímto názvem „návod, jak obalit knihu do papíru“. Návodů je na internetu spousta.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Tvoření s dětmi – masky, hrací karty
Kromě malování na rozložený papír, které je zmíněné výše v souvislosti s balícím papírem, můžete papír využít jakkoli jinak. Napadá mě tvorba masek, transparentů, velkých písmen, kartiček a hracích karet. Není od věci se zeptat i dětí, ty si jistě poradí.
Pytlík na květiny nebo papír k pugetu
Do pytlíku stačí vložit květinu v květináči a z obyčejně květiny se rázem stane stylová. Pokud holdujete řezaným květinám a v létě tvoříte pugéty z květin i doma, můžete dozdobit papírem kolem květiny.
Podložka proti zašpinění při malování a dalším tvoření
Tvořivé duše jistě ví, co je to zašpinit stůl nebo podlahu barvou. Tašky lze využít podobně jako karton. Pokud tedy nemáte po ruce lepší variantu (např. karton nebo igelit), papírová taška se může stát skvělým parťákem. Většina tašek z pevnějšího papíru, tak neprosakují tak rychle.
V některých obchodech můžete tašky vrátit
Nesmíme zapomenout i na možnost, dát taškám nový život tím, že je vrátíte do oběhu. Někteří obchodníci nabízí zpětný odběr tašek. Převážně se jedná o internetové obchody, které takovou službu nabízí.
Nápadů existuje mnoho. Určitě mi dejte vědět, jak tašky dále využíváte, zda nad tím vlastně třeba vůbec přemýšlíte?
Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí všech obrázků a úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem.
One thought on “#3 Udržitelnost – Jak se dají využít papírové tašky a pytlíky?”