Vyznáte se v kloboucích?

Tu a tam se objeví sezóna, kde jsou klobouky ve světě velice módní a populární, avšak ani v těchto období nepatří v našich končinách mezi příliš rozšířený doplněk. Což je škoda! Klobouky přece nemusíme nosit pouze v létě, kdy slouží především jako ochrana před sluníčkem.

Klobouk jako symbol postavení

Klobouky se v historii objevují již ve Starověku, v Evropě se s nimi setkáváme však až v průběhu 15. století. K obecnému rozšíření klobouků ale dochází zejména až v období baroka a renesance. Klobouky však nenosili “obyčejní” lidé, ale byly spíše odznakem panovníků, církevních představitelů či součástí uniforem, což můžeme vidět až dodnes. Na počátku 20. století dochází k obrovskému kloboukovému boomu i u nás, kdy muži vyjadřovali smeknutím klobouku a úklonem hlavy pozdrav a ženy jej nosily s patřičnou grácií a noblesou.
klobou ve stylu Hollywoodských hvězd

Neříkejte, že vám klobouk nesluší!

Klobouk je skvělým doplňkem, který oživí jakýkoliv outfit, dodá mu styl a eleganci. Pokud si však myslíte, že klobouk není nic pro vás, omyl! Klobouk sluší každé ženě. Problémem někdy však bývá najít ten správný právě pro vás. Klobouk není doplněk, který lze objednat přes internet či podle obrázku v módním magazínu. Klobouk musíte zkusit a musíte se v něm cítit tak, jako by k vám patřil odjakživa!

klobou s širokou krempou

O správném výběru klobouku rozhoduje především jeho velikost, tvar a barva. Klobouk však musíte umět i správně nasadit. Taková maličkost, jako je sklon a správné posazení klobouku může rozhodnout o výsledném efektu. Například nikdy klobouk nenoste na temeni hlavy, to sluší možná malým holčičkám nebo lolitkám, ale sofistikované dámy by se tomu měly vyhýbat. A poslední, co byste měly vědět před tím, než si klobouk vezmete, je potřebná dávka sebevědomí. Klobouk musíte umět nosit!

Co dnes už moc nefrčí…

V případě, že neměříte metr osmdesát, raději se vyhněte příliš širokým kloboukům se zvlněnou krempou ve stylu sedmdesátých let, ve kterých byste úplně zapadly. Rovněž zapomeňte na hučky, které známe z filmů a fotografií z dvacátých let minulého století. Pokud se nechystáte na tématický večírek, tak ty už jsou také pasé.
30.léta_inspirace_Pinterest

Extravagantní kloboučky pro zvláštní příležitosti

Ačkoliv jsou u nás spíše raritou, ve Velké Británii jsou kloboučky typickým doplňkem každé společenské události. Jedná se malé kloboučky, které plní pouze estetickou funkci. Takové klobouky si dle etikety můžeme ponechat na hlavě během jakékoliv společenské události.
extravagantní klobouček

To ovšem neplatí o kloboucích, které nás spíše chrání před větrem, sluncem či deštěm. Ty musíme vždy při vstupu do místnosti odložit. Výjimkou jsou klobouky, které jsou rozměrnější než fascinátory, ale jsou součástí našeho outfitu. V takovém případě si je můžeme ponechat na hlavě, ovšem během jídla je nutné je opět sundat.

Autorkou článku je Kateřina Doul, foto: pinterest.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.