Oheň. Bylinky. Koupel. Tanec v rozkvetlé louce. Na nebi hvězdy. A všude kolem magická energie. Svatojánská noc nás láká, abychom opustili všednost a užili si ji. Jaká bude je jen na vás.
Svatojánská noc se slaví z 23. na 24 června. Je svátkem letního slunovratu a společně s ní přichází léto. Příroda je v plném rozkvětu a rozpuku. Všimněte si třeba jen sytě zelených listů stromů – kolik energie z nich můžete cítit! Květy lahodně voní. Bylinky jsou plné síly – zejména ty, které nasbíráte právě na svatého Jána.
Přečtěte si: Čarovné svatojánské byliny a kvítí – přivolají lásku
Staletí a staletí zpátky se ženy o svatojánské noci vypravovaly na louky. Shromáždily se u studánky, kolem potůčku nebo jiné vody, aby ze sebe smyly všechno „špatné“. Očištěné vodou tančily na rozkvetlé a voňavé louce. Sbíraly bylinky, kterým byla přisuzována doslova magická moc – uměly přivolat to, po čem touží každá žena – lásku.
Podobné tradice byly přerušeny, abychom je zase nalézaly. Takže proč byste si i vy se svými kamarádkami nemohly uspořádat svoji svatojánskou noc? Nepotřebujete k tomu žádný návod. Řiďte se jen svojí vlastní intuicí, nápady a dělejte to, co je vám příjemné. Nebo se rozhlédněte kolem sebe. Co když se oslava svatojánské noci v kruhu žen pořádá někde blízko vás?
Tipy, jak oslavit svatojánskou noc
- Zajděte si v podvečer na příjemné místo ke studánce, k potůčku nebo rybníku. Očistěte se koupelí. Když se stydíte svléknout se zcela (nebo je zima), vykoupejte si alespoň nohy. Opláchněte si obličej a paže. Minulý rok jsme v kruhu žen přebrodily bosé řeku, což bylo naprosto úžasné.
- Pozorujte přírodu. Rozhlédněte se po bylinkách. O svatojánské noci se sbírá devatero bylin a kvítí. Může to být třezalka, řebříček, mateřídouška, jitrocel, kontryhel, květy černého bezu, černobýl, máta, heřmánek… Doma si z bylin připravte čaj a koupel. Ženy dříve věřily, že je očistí, omladí a dodá jim svěžest. Proč bychom tomu nemohly věřit i dnes?
- Upleťte si věnečky. Kvítí už kvete dost. Natrhejte je, sedněte si pohodlně třeba na pařez a upleťte si věnečky. Nebo si kvítka jen tak vpleťte do vlasů.
- Radujte se a zatančete si. Jen tak, protože je vám krásně. Zpívejte a zkuste si třeba zahrát i na nějaký „nástroj“ (stačí obyčejná dřívka).
- Odpočiňte si u ohně. Svatojánské ohně dříve hořívaly snad v každé vesnici. Ano, rozdělávat oheň u lesa nebo někde na louce není asi dovolené. Ale malý ohýnek blízko vody určitě nikomu vadit nebude. Praskání dříví a plápolání ohně je konejšivé a magické.
- V ohni můžete spálit něco „starého“ nepotřebného, co se transformuje na něco „nového“ a vítaného.
Radujte se, dýchejte, buďte. A když se vám bude chtít, pošlete nám fotku, jak se vám povedlo oslavit svatojánskou noc.
Foto: pixabay.com