Seriál významné ženy – Znáte ženy na českých bankovkách?

Znáte osoby na českých bankovkách? Určitě každý ví, jak bankovky vypadají, ale víme opravdu, jak se osoby jmenují a proč je tímto způsobem připomínán přínos pro českou kulturu a historii?

Pojďme se na to společně podívat.

Božena Němcová – na 500 Kč bankovce

Božena (1820-1862) byla česká spisovatelka z období národního obrození. Mezi její nejznámější díla řadíme dílo Babička a Divá Bára.

Byla známá také díky jejímu soukromí, které se pojilo s nešťastným manželstvím s Josefem Němcem, se kterým měla 3 syny a dceru, dále vztahy s muži, bídou, politickou perzekucí a různými zdravotními potížemi.

Byla velmi schopnou vypravěčkou pohádek, které sepsala a vydala je jako první samostatně vydané literární dílo. Mezi ty nejznámější, dnes už zfilmované pohádky patří: S čerty nejsou žerty (v orig. Čertův švagr), O statečném kováři (v orig. Neohrožený Mikeš), Hrátky s čertem (v orig. Čert a Káča), Jak si zasloužit Princeznu (v orig. Šternberk), Pyšná princezna (v orig. Potrestaná pýcha), Princ a Večernice (v orig. O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku), Čertova nevěsta (v orig. O chytré princezně a Spravedlivý Bohumil).

Zdroj obrázku: pixabay.com

Ema Destinnová – na 2000 Kč bankovce

Ema (1878-1930) byla celosvětová osobnost v oblasti operního zpěvu. Zároveň byla velmi všestranný člověk. Kromě zpěvu se věnovala malování, psaní a hrála na housle. Studovala herectví v dramatické škole v Praze.

Zlom v jejím profesním životě nastal v roce 1897, kdy měla své první veřejné vystoupení v drážďanské opeře Sedlák kavalír v roli Santuzzy. Mimo Berlín hostovala také ve Vídni, Londýně, Praze, v Paříži nebo v New Yorku.

Mezi úspěchy, které jsou možná více známe u nás, patří ztvárnění role Mařenky v Prodané nevěstě od Bedřicha Smetany v roce 1909 nebo zpívání české národní hymny Kde domov můj na konci svých koncertů.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.