Když žena tančí aneb jak najít své JÁ

Spolu s tím, jak jdu víc a víc do hloubky sebe sama, objevuji. Objevuji nějaké nové, dosud nepoznané pocity, postoje, názory, o sobě i o druhých.

Přicházím na to, že to, co mi vštěpovali ve škole, doma, už neplatí, všechno je jinak.

Jako malé holčičce mi doma říkávali: „Neplakej, nevztekej se, buď potichu, buď hodná, jedině tak tě budou mít ostatní rádi“. Ve škole mi nepřímo vštěpovali: „Když budeš aktivní, budeš se hlásit, o hodině budeš zticha a o přestávce se budeš chovat slušně, budeš mít lepší známky, jinými slovy budeš úspěšnější.“ Nedovedla jsem si s tím poradit. I když jsem se třeba cítila smutně nebo naštvaně, nedovolila jsem si to dát najevo, ani doma, ani ve škole.

Když žena tančí, celý svět se dá do pohybu.
Když žena tančí, srdce se směje.
Když žena tančí, vnější krása ztrácí svůj smysl.
Když žena tančí, prýští z ní Láska.

Dělala jsem všechno to, co po mě dospěláci chtěli. Chtěla jsem přeci, aby mě měli rádi. A tak všechny pocity raději v sobě uzavřela na tisíc západů. Nemohla jsem přeci riskovat, že mě nebudou mít rádi, že mě zařadí do škatulky „zlobivá holka“. Nemusím vůbec zmiňovat, k čemu to v mém životě vedlo. Chronická onemocnění, později ženské zdravotní problémy, nefunkční vztahy v rodině, partnerské vztahy i vztahy na pracovišti.

Tanec jako svobodné vyjádření pocitů

A jak už to tak bývá, život to zařídí tak, aby člověk dostal šanci věci změnit. Já svojí šanci chytila za pačesy. Cítila jsem, že to nebude jednoduché, ale že prostě nemohu jinak. Cítila jsem v sobě silnou touhu žít, opravdu žít a ne jen přežívat v jakémsi polomrtvém stavu zombie. A tak jsem začala tancovat. Protančila jsem se nejrůznějšími tanečními styly od orientu, samby axe, afra, spontánního tance až k loona dance. Díky tanci jsem si začala uvědomovat, že žiju, že prožívám a cítím.

A jaká to byla úleva, když jsem zjistila, že to jak se cítím, nemusím skrývat. Mohu se konečně vyjádřit, SVOBODNĚ VYJÁDŘIT! Nikdo mě v tu chvíli neposuzuje, nekritizuje, nesnaží se nacpat do škatulky, jak se mám „správně“ chovat.

A víte co? Stal se přesně opak toho, co jsem do té doby žila. Nikdo mě neodsoudil, naopak. Do mého života začalo proudit tolik lásky, jako nikdy předtím.

A proto tančím dál a moje prožitky v tanci se dál prohlubují. Tančím smyslně, tančím naštvaně, tančím divoce, tančím smutně, tančím vesele, tančím lehce….

Ano, my ženy máme v sobě ukryto mnoho pokladů.

Jsme čtyři různé ženy

Jsme proměnlivé, cyklické, stejně jako Měsíc za 28 dní oběhne Slunce, tak i my se během tohoto cyklu proměníme. A to rovnou ve 4 různé ženy. Jednou jsme aktivní a svůdnou pannou, jindy pečující a laskavou matkou, pak do sebe hluboce ponořenou, intuicí vedenou vědmou nebo mocnou a tajemnou kouzelnicí, čarodějkou.

Všechny tyto měsíční fáze mají vliv na naše chování. Střídají se nám různé nálady, mění se nám i fyzická kondice. Je dobré vědět, co která fáze s sebou přináší, jak nás ovlivňuje. Pomůže nám to k lepšímu pochopení sama sebe, k sebe-přijetí. Nicméně nejpodstatnější je, nechat tomu všemu volný průchod. Cítím se, jak se cítím a je to tak v pořádku. Nenechme se ovlivňovat okolím, které na nás tlačí, abychom byly stále stejné, stejně úchvatné, vtipné, sexy, pečující a výkonné.

Ano, možná bychom byly pro muže (a někdy i pro sebe sama) čitelnější, zařaditelnější do nějaké kategorie. Ale jak dlouho se dá takhle „naformátovaně“ žít? Jak dlouho, dokud to v nás všechno nebouchne jako papiňák? Jak dlouho, než se náš vnitřní konflikt mezi tím, kdo jsme navenek, a kdo jsme skutečně, projeví ve formě nemoci, úrazů, nefunkčních vztahů, finančních problémů…?

Nechte projevit své Já

Neobviňujme okolí za svoji nespokojenost a jděme nejdřív samy k sobě, dovnitř, do svého srdce. Co tam skutečně cítíme? Co nám svým jemným tlukotem napovídá? Co je třeba ve svém životě změnit, abychom byly spokojené a žily v souladu s tím, jak uvnitř, tak i navenek?

Pro mě je tím prostředkem tanec. Pro někoho jiného to může být sport, meditace, uklízení, práce na zahradě, pletení, vaření…cokoliv. Cokoliv, co nám umožní vypnout mysl, která neustále něco radí a vymýšlí. Utiším mysl, dostanu se do svého těla. CÍTÍM. A najednou vím kudy jít. Je to jednoduché a krásné.

A proto ženy, zastavte se v běhu života a věnujte sobě pozornost. Pro tentokrát ne druhým, nýbrž sobě. Dejte v pohyb průchod své přirozenosti, projevte to své Já, ať je jakékoliv a obejměte ho se vší Láskou, která ve vás je. A vězte, že s čím větší láskou se obejmete, o to víc se vám vrátí zpátkyJ

Srdečná pozvánka na lekci Loona dance

Nejbližší lekce se koná ve středu 1. 4. 2015 od 18:00 – 20:00 hodin v tanečním studiu Layan, Doudlevecká 666/36, Plzeň. Další následující prodloužená lekce je v sobotu 4. 4. 2015 od 17:00 – 20:00 hodin na stejném místě. Tanec bude doplněn o zajímavé a inspirující povídání o ženských archetypech, cykličnosti ženy a další zajímavosti.

Přijďte si odpočinout, nabrat síly a v tanci prožít vše, o čem je tento článek. Domů odejdete s rozzářenýma očima a úsměvem na rtech

Lena Vajdová

One thought on “Když žena tančí aneb jak najít své JÁ

  1. Kolik z nás je nespokojeno se svým životem! A přitom stačí jen přehodit výhybku a místo toho dělat okolí Matku Terezu /ta byla jediná a nenapodobitelná/,začít vnímat sama sebe a své potřeby programově upozaděné touto společností. Díky za články Leny Vajdové, která cestu k sobě už našla a může být posilou pro nás, které cítíme, že musíme začít jinak, ale cestu zatím hledáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.