Deníkopsaní neboli psaní deníku

Píšete si deník? Chtěli byste si psát deník, ale nevíte jak na to? Dnešní článek vám může pomoci se do toho pustit.

Proč si vést deník a jak začít

Každý si najde svůj důvod, proč si deník vést. Abyste u toho vydrželi, musíte si najít svůj osobitý styl, který vás bude naplňovat.

Prakticky vám postačí tužka/propiska a sešit. Pokud máte něco, z čeho se potřebujete vypsat, tak prostě vezměte, co je po ruce a pište. V tomto směru má deníkové psaní blahodárné účinky na psychiku a může to mnoha lidem pomoci. Někdy totiž nezáleží na formě, ale pouze na tom, že se můžete vypsat.

Co do deníku zapisovat, jak to dělám já

Do deníků si můžete zapisovat vše, co se vám v životě děje, vzpomínky, citáty, můžete malovat, lepit, pustit uzdu fantazii.

Mezi hlavní důvody, které vedly k založení deníků mě, bylo uvolnění mysli a to, že myšlenky, které potřebuji zaznamenat a nechci zapomenout, tak je v deníku prostě najdu. Někdy jsem jen potřebovala upustit uzdu fantazii a udělat si líbivou kreativní stránku plnou barev nebo malůvek. Můj osobní deník je tedy plný doslova a do písmene „mé osobnosti“.

Jaký deník si vést

Možná někomu bude připadat zvláštní, že si deníků můžete vést mnoho. Děti by vám mohly vyprávět, kolik deníků a na jaké téma mají. Jak jsem již zmiňovala, je to o každém a jeho stylu.

Já jsem deníkový typ, nicméně nepouštím se do psaní mnoha deníků, protože vím, že bych na to neměla čas, a nakonec bych byla demotivovaná z toho, že jej nevyplňuji.

Dala jsem dohromady seznam, jaké informace jsem si chci do deníku zapisovat. A na základě tohoto seznamu jsem si deníky vytvořila.

  1. Sbírání turistických razítek z míst, které jsem navštívila
  2. Zaznamenávání jedinečných chvilek mateřství, které se nebudou opakovat
  3. Čistě osobní deník – moje myšlenky, pohnutky, názory
  4. Co nechci zapomenout – citáty, informace ze vzdělávacích akcí, videí, atd
  5. Růstový deník – zaznamenávání si cílů a jejich zpětná kontrola

Další témata, která by mohla někoho zaujmout – Kronika naší rodiny, Deník – „vypiš co tě trápí“, Deník ve stylu scrapbookingu na zaznamenávání zážitků nebo klasický Cestovní deník.

Jaké deníky si vedu já?

Celkem si vedu deníky 3 a nemám ambice jich mít více. Deníkům se věnu vždy jednou za čas. Informace si mezitím zaznamenávám do mobilu, a když se mi jich sejde více, tak je sepíšu do deníčků. K zaznamenávání využívám aplikaci na poznámky Keeps.

  1. Můj osobní deník s názvem „Čím si dnes udělám radost“

Deník, který je určen na všechno. Všechno, co nechci zapomenout, na citáty a jiné „vědomosti“. Zapisuji si sem i to, co se mi děje v životě, co mě tíží nebo naopak dělá radost. Každý rok si zhodnocuji rok předchozí a zapisuji si přání na další rok. K těmto věcem se velice ráda vracím a zhodnocuji je. Jsou dny, kdy pouze maluji a tím uvolním mysl. Opravdu je to deník na všechno.

  1. Cestovní deníček – sbírání turistických razítek

Deníček s turistickými razítky z míst, které jsem navštívila. Jedná se o malý bloček o velikosti A6, do kterého se dají vložit listy papíru. Jednotlivé listy s sebou nosím v batohu a na každém výletě sbírám razítka. Nenosím s sebou celý bloček s razítky. Ke každému razítku si vždy píši datum, počet nachozených kilometrů, co jsme viděli za památky a také jaké bylo počasí. Razítek už mám nasbíraných mnoho. V Česku jsme tím docela vyhlášení a skoro na každém místě je nějaké

  1. Deníček těhotenství a mateřství

Posledním deníček, který jsem začala vést je ten o těhotenství a mateřství. Zatím si ho vedu pro svou potřebu a zaznamenávám si tam vše co se týká mojí osoby ale zároveň i miminka. Do deníčku si dávám všechny důležité datumy, fotky a jiné obrázky. Musím říci, že je to dobrý terapeut na urovnání si myšlenek a uzavření určitých životních etap. Také si tam zaznamenáte důležité milníky.

Vedete si deníčky? Našli jste si v tom zálibu nebo vám to přijde zbytečné. Pokud deníky máte, sdílíte je s někým? Napište do komentářů.

Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.