Tourist stamp aneb známka nebo razítko? Razítka z doby 2. světové války?

V létě lidé hodně jezdí na dovolené, tak jsem se rozhodla s vámi podělit o zážitek s „Tourist stamp“ na mojí dovolené v cizině. Poslední dobou sbírám turistická razítka, tak jsem se na ně ptala i na dovolené. Musím říct, že to byl docela problém.

Co je to tourist stamp?

Mnoho lidí si pod slovem stamp představí (poštovní) známku bohužel angličtina má spousta slov, která se anglicky řeknou stejně, ale u nás znamenají něco jiného. Slovo stamp má mnoho významů, jak můžete vidět na obrázku níže. Nejčastěji se používá známka a razítko.

zdroj: Google překladač

Možná trochu odbočím, ale v češtině máme také spoustu podobných slov. Jedním z nich je houba. Někdo si představí houbu v lese, ze které se dělá smaženice (anglicky mushroom), ale někdo si houbu spojuje s mytím nádobí (anglicky sponge). Pro cizince to může být úsměvné.

Návštěva Slovenska a Polska

Při mé dovolené jsem navštívila dva sousední státy, a to Slovensko a Polsko. Na Slovensku jsem samozřejmě neměla žádný problém a turistická razítka jsem získávala jednoduše. Nikdo je nezaměňoval za dopisní známky. Razítka byla i běžně k dostání a člověk si o ně nemusel říkat.

Razítka, Slovensko

V Polsku jsem s razítky měla problém. Na žádném z navštívených míst neměli razítka k dispozici, takže jsem si o ně musela všude říkat. Ne jednou se mi stalo, že při dotazu, zda mají „tourist stamp“ mi prodavačka donesla poštovní známky anebo dokonce nevěděla, co po ní chci. Docela mě lákalo se v Polsku zeptat na známky s hrou Zaklínač, ale nakonec mě odradila ta špatná komunikace.

zdroj: Google obrázky

V Polsku jsem se dorozumívala Polsky a Česky. Polsky neumím ani slovo. Jazyk je to podobný, ale co si budeme povídat. Každý zná dorozumívání „rukama nohama“.  Jelikož slovo tourist stamp moc lidí neznalo. Vždy jsem ukazovala rukama. Pravou ruku jsem měla v pěsti a levou rovně nataženou, pravou jsem bouchala do té levé. Chvilkama jsem si připadala, jako bych jim chtěla rozbít papulu. I když bych k tomu vlastně měla i důvod. Stále nemohu pochopit, proč u kasy do známých turistických míst dělají lidé, co neumí světové jazyky.

Většina z nich pochopila, co po nich chci. Těm méně chápavým jsem ukazovala jiná turistická razítka. V Polsku měli na všech místech razítka schovaná v šuplíku. Nikdy jsem je neviděla běžně na stolku nebo u kasy. Nevím, jaký to má důvod, ale pravděpodobně turisté razítka hodně ničili. Miluji, když si razítko mohu natisknout sama, a pak se kochat jeho nádherou. Tady to nešlo.

Razítka, Polsko

Všechna razítka prohlížíte v životní velikosti. Polsko je prý známé tím, že má velká razítka. Mě hodně zaujalo razítko ze ZOO ve Wroclavi, které mělo i netradiční obloukobý tvar. Při tisknutí jsem s ním musela hýbat podle toho jak bylo zahlé. Dalo by se to přirovnat ke kolébce.

Pro mě nejvýznamnější razítka – Morskie oko a Osvětim

Razítka, která pro mě mají asi největší váhu, jsou z Morskieho oka a z Osvětimi.

Morskie oko je krásná přírodní památka,která nás stála dohromady kolem 23 nachozených km, a dalších 9 najetých km, které jsme se svezli, protože výlet byl časově náročný a nestihli bychom se ubytovat. To je opravdu vybojované razítko, kromě něj jsem nafotila spoustu nádherných fotek, které se každému líbí.

Osvětim byla náročná hned z několika důvodů. Rázítko mi návštěvu vždy připomene, byl to nezapomenutelný zážitek. Ten den jsme nachodili také hodně kilometrů, ač se to nezdá, tak tábor byl veliký a než jste ho prošli, tak to zabralo spoustu času a sebralo to spoustu energie.

Razítka z muzea Fabryka Oscara Schindlera

Jednou z našich dalších návštěv, kde jsem nasbírala hodně zajímavých razítek, bylo Muzeum/Fabryka Oscara Schindlera. Kdo tohoto muže nezná, doporučuji si jeden večer vyhradit na film Schindlerův seznam, který byl natočen podle skutečnosti a díky kterému si na něj uděláte obrázek.

Razítka, Polsko

V muzeu bylo několik “strojů“, ve kterých jste si mohli natisknout dobová razítka. Když jsme v muzeu byli, tak mě nenapadlo zkoumat, zda se jedná o originály či repliky. Dle mého názoru jsou to spíše repliky. Pravá razítka na dopisech z doby 2. světové války byla menší. Dopisů a pohlednic zde bylo k vidění hodně. Filatelistům bych návštěvu doporučila jednoznačně.

Razítka, Fabrika Oscara Schindlera

Sbíráte také razítka? Jaké máte skvosty ve vaší sbírce?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.