Chystáte se na dovolenou a nevíte kam? Pojďte si přečíst o atmosféře Španělska, oblasti Málaga.
V článku „Toulky Španělskem – Málaga – obecné informace“ jsem s vámi sdílela obecné informace, které se vyplatí znát předem a také plán k vytištění. Dneska bych se s vámi chtěla podělit o to krásnější – jak jednotlivá místa vypadala a jaký jsem z nich měla pocit.
Torremolinos – město a park „Parque La Batería“
Torremolinos je město ležící jihozápadně od Málagy. Jeho název je složen ze dvou slov Torre (věž) a Molinos (mlýny) a tím odkazuje na opevněné věže postavené Maury ve 13. století a větrné mlýny. Samotné město nabízí spoustu obchůdků a restaurací. Úzké uličky se také podílí na příjemné atmosféře.
Park La Batería je nedaleko promenády a vypadá báječně. Kromě rozhledny s výhledem na pobřeží, která má dokonce výtah, jsou zde stará děla z období 1. světové války. Je zde moc hezké jezírko alá fontána, na který se dá vyjet na loďkách. Při procházce uvidíte spoustu zeleně a lavičky na odpočinek. A samozřejmě čisté veřejné toalety nesmí chybět. Své si tu najdou i malé děti na dětském hřišti nebo ve zmenšenině domku.
Torremolinos – Aqua park, krokodýlí park a botanická zahrada
V Torremolinos je i aqua park s krokodýlím parkem. Leží vedle sebe a lze koupit zvýhodněnou vstupenku do obou najednou.
Do aqua parku jsme nakonec nešli, takže nemohu říct, jaké to v něm je. Atrakcí v něm je mnoho a je na dost veliké ploše pod širým nebem.
Krokodýlí park jsme navštívili zvlášť. Je to jeden z těch, který už stojí delší dobu. Krokodýlů jsme viděli mnoho od mláďat po starší jedince. Nejlepší část byla, když nám personál ukazoval a vykládal o životě krokodýlů a mezi krokodýly chodil. Celý park jinak za moc nestál a spíše jsme byli zklamaní.
Naopak botanická zahrada nás překvapila. Nejednalo se o botanickou zahradu, tak jak ji známe od nás, ale spíš o zahradu, která měla krásné úpravy. Dokonce zahrnovala i část nazdobenou ve stylu čínské zahrady. Bylo zde několik voliér s různými ptáky, tekoucí voda a fontána. Taková upravená oáza klidu. Vstupné bylo na zdejší poměry symbolické (3€ za osobu).
Benalmádena – Přístav Calle Dársena a Sea Life Benalmádena
Do přístavu jsme šli po promenádě a jednalo se o klasickou pobřežní procházku. Kromě malých majáků jsme tam objevili starou loď USS Willow, která je již z části potopená a stala se domovem pro divoké kačeny. Takové památky dýchají historií, tak jsme zjišťovali na internetu, k čemu byla loď určena.
USS Willow byla postavena byla ve 30. letech. Plnila funkci pracovního plavidla majákové služby, ale díky svému vzhledu ji lidé často zaměňovali za výletní parník. Během 2. světové války mimo jiné plnila funkci pobřežní stráže. Na konci války byla těžce poškozena a vzhledem k nákladnosti oprav byla zakotvena v přístavu. Přespávali v ní vojáci a zajatci.
Po této době až do 90. let měnila loď často majitele s vidinou plovoucí restaurace, což ale nikdy nebylo realizováno. Dokonce měnila i své místo zakotvení. Byla v Belgii a Anglii, byla zrekonstruována, ale nikdy nebyla používána. V 90. letech ve Španělsku fungovala chvíli jako barová restaurace. Nyní již asi 20 let chátrá a vypadá to, že je již na sklonku života. To je ve zkratce historie lodě.
Kousek od přístavu je mořský svět Sea Life Benalmádena. Ve světě jsou k vidění různé mořské ryby a živočiši. Nejvíce mě zaujali mořští koníci a chobotnice. Před vstupem je vždy dobré se doptat, zda nebude probíhat krmení nebo jiný program. My jsme zrovna chytli krmení mořských koníků, bylo to zajímavé. Navíc je zde k dispozici minigolf za poplatek navíc.
Zoo Selwo Marina s delfináriem a park Parque de la Paloma
Selwo Marina je menší zoo, jejíž součástí jsou delfíni. Pro nás je to něco méně obvyklého. Při vstupu jsme dostali mapu s programem, který probíhal v ten den. Viděli jsme krmení tučňáků, show s delfíny a také krmení dalších zvířat. Park byl upravený, vhodný pro kočárky. Samozřejmě nejvíce jsme se těšili na show s delfíny, která rozhodně stála za to. Delfíni skákali salta z vody, dělali různé „opičky“ a dokonce i vozili instruktorku na hřbetě. U tučňáků jsme se zase dozvěděli, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými druhy. Velice nás zaujalo, že dva delfíni spolu soupeřili, při čemž se poranili. Ošetřovatelé pak lidem vysvětlili, že se jedná o standardní věc, která se na jaře děje. Stejně jako si kohouti u nás vymezují své teritorium a chtějí být hlavní lídři svého hejna, tak delfíni to mají úplně stejně.
Kousek od zoo je park Parque La Paloma, je volně přístupný a docela velký. Jsou zde dětská hřiště, několik ohrad a voliér se zvířaty, kavárna a hlavně část, kde jsou kaktusy. Kaktusy zde jsou obrovské, vypadají jako stromy. Vlastně všechno, co v Čechách máme ve zmenšené podobě, tak tady jsou to stromy. Pokoukaná to byla výtečná. V jezírku zase plavaly želvy, bylo jich tam tolik, že jsme je ani nemohli spočítat. Park hodnotím jako velké překvapení. Nečekala jsem, že bude tak velký a bude v něm hodně k vidění.
Benalmádena – Hora Calamorro
Je to hora s mnoha výhledy a příjemným lezením po úzkých cestičkách. Nahoru vyjedete lanovkou, pokud byste měli ambice vyjít nahoru pěšky, tak i to je možné, ale já osobně bych volila pěšky maximálně cestu dolů. I to by bylo velmi dlouhé. Navíc počítejte s tím, že není moc míst, kde byste se mohli schovat do stínu.
Lanovka má malé kabinky, do kterých se vejdou max. 4 lidé nebo 2 a kočárek. Tím, že jsou kabinky malé, tak při větru nejezdí. Stalo se nám, že měli prostě zavřeno, i když se vítr nezdál být nijak veliký. Nevzdali jsme se a vyrazili jiný den. Chození nahoře za to stojí. Skalnatá krajina, skalní rostliny, vše je jiné než u nás. Rozhodně nepodceňte pokrývku hlavy a pitný režim. Po výjezdu nahoru jsme zjistili, že tam probíhá ukázka dravých ptáků, tak jsme si zaplatili vstup. V porovnání s přednáškami u nás to bylo zajímavé. Viděli jsme supa nebo orla skalního. Ptáky pouštěli volně do nebe a ti se jim pak vraceli zpět. Nechybělo ani prolétávání mezi lidmi. Jediné, co bylo náročné, tak ukázka probíhala v poledne za slunečního svitu. Doporučuji se tedy vyzbrojit.
Benalmádena – Motýlí dům Mari Posario de Benalmadena a stavba Castilo Colomares
Asi vás nepřekvapím, že po výstupu z vlaku vás čeká docela výšlap do kopce, při kterém se zapotíte. Nahoře na vás čeká příjemné prostředí, málo turistů a kouzelná vyhlídková místa. Mě nejvíce okouzlily uklizené uličky bez lidí, ve kterých si můžete udělat pěkné fotky.
Jako první jsme navštívili Castilo Colomares. Jedná se o stavbu postavenou na konci minulého století. Její účel je čistě turistický. Je znát, že její autor si vyhrál i s různými detaily. Zaujmout by mohla i malé návštěvníky, je to vlastně taková prolézačka. Kdybych to měla popsat jednou větou, tak si její autor splnil dětský sen a místo hradu z písku na pískovišti postavil tento monument.
Motýlí dům Mari Posario je také velkou atrakcí. Je ve velikosti našich menších supermarketů. Oproti domu v Praze nebo v Karlových Varech je opravdu větší. Motýly tu naleznete podobné, ale je jich tu poněkud více, a i těch druhů je více. Navíc tu je klokan, několik želv a ptáčci. Vysázené květiny jsou zvětšeniny našich pokojových rostlin. Prostředí je příjemné a dá se v něm i posedět a relaxovat.
Málaga – centrum
Vlakem se dostanete téměř do centra. V centru je spousta turistů, takže najít nezalidněné uličky je dost těžké. Cestou můžete potkat mnoho kostelů zasazených právě v uličkách, vlastně nejdou ani pořádně vyfotit, jak je tam málo prostoru. Což je takové nestandardní. Promenáda v Málaze byla městská, jako byste jeli do městských lázní u nás. Je tu mnoho obchůdků a stánků, restaurací, barů, park, a vše dokreslují upravené chodníky z krásného kamene. Tady to opravdu žilo.
My jsme měli v Málaze v plánu navštívit Alzabu pevnost a Gibrapharo. Oboje jsme chytli v neděli po 14 hodině, kdy bylo vstupné zdarma. Alzaba byla upravená zároveň to nebyl zámek ale ani hrad. Prostě něco mezi tím. Co se týká depozitáře a vitrín, tak moc k vidění nebylo. Každopádně jste prohlíželi spíše prostory. Dalo by se říct, že to byla taková prolézačka se zajímavými sloupy a vytesáním ve zdech, tedy velmi laicky řečeno. Pevnost Gibralpharo už se spíše podobala našim hradům, ale byla mnohem lépe upravená. Jelikož byla velmi vysoko, stoupá se pěšky dost dlouho a prudce. Byl z ní krásný výhled na přístav v Málaze a také na „ring“, ve kterém bojují býci a na spoustu dalších staveb.
Celkově se mi Málaga líbila. Více útulná mi však přijdou místa bez lidí, takže návštěva Benalmádeny (viz odstavec výše) mě zaujala mnohem více.
Fuengirola – město, zoo, Castillo de Suel
Fuengirola je také hezké městečko. Je pro mě k neuvěření, že každé z míst, které popisuji bylo tak jiné. Přitom leží kousek od sebe. Fuengirola byla nejvíce podobná tomu, co znám od nás. Uličky, náměstí, kostely, městský život.
Zamířili jsme nejprve do parku vedle zoo, na kterém samozřejmě nesmělo chybět dětské hřiště. V zoo Bioparc Fuengirola nás nejvíce zaujaly výběhy goril a opic. Všechna zvířata byla znuděna, ale u goril se vždy něco děje. Celá zoo byla upravená, a i jen procházka v ní byla příjemná. Viděli jsme plameňáky, varany, srnky, hady, od každého kousek. Nakonec jsme se shodli jsme se, že z těch zoo, které jsme viděli, tak tato byla pro nás byla nejslabší.
Výlet jsme završili procházkou ke Castillo de Suel, kde jsme sledovali moře. Samotná tvrz byla zavřená. Procházku po promenádě jsme nesměli také vynechat.
Slovo závěrem
Celkově je dobré na turistiku volit jarní období, kdy teploty nedosahují vysokých čísel. Některé výlety se nedovedu představit v parném létě.
Kam dál?
Pokud jste neviděli další články související se Španělskem, tak níže naleznete rozcestník.
Toulky Španělskem – Málaga:
- obecné informace
- navštívená místa (tento článek je právě otevřen)
- co mají ve Španělsku jinak
Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem
2 thoughts on “Toulky Španělskem – Málaga – navštívená místa”