Toulky Španělskem – Málaga – co mají ve Španělsku jinak

,Víte, co mají ve Španělsku jinak než u nás? V tomto článku se můžete dočíst zajímavosti a možná i kuriozity, kterých si můžete všimnout při vaší dovolené.

Někdo je všímavý a jiný ne, každopádně, když se zaměříte na to, co vás na dovolené překvapuje, tak možná budete sami překvapeni, na kolik věcí narazíte, které jsou jiné i když je Španělsko relativně blízko – jak vzdáleností, tak i kulturou.

Dala jsem dohromady věci, kterých jsem si na dovolené v oblasti Málaga všimla já.

Loďky jako dekorace nebo gril

Staré loďky a kovové kotvy jsou využívány na různé dekorace. Jednou do dřevěné loďky dáte hlínu a zasadíte květiny. Vznikne vám tím velký netradiční okrasný květináč. Jindy do kovové loďky dáte písek a můžete ji vyžít jako ohniště nebo gril. Často ale jen stačí mezi okrasné keře položit starou lodní kotvu místo trpaslíka. Samozřejmě žertuji, ale i takto se dají využít staré věci, kterým vdechnete nový život.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Na záchodě nejsou k dispozici štětky

Co je pro mě velmi alarmující je, že na záchodech nejsou štětky na záchodové mísy. S tím jsem se teda nemohla srovnat celou dovolenou. Je možné, že se to týká pouze oblasti, kde jsme byli. Nicméně štětky jsem neviděla ani na hotelovém pokoji, na hotelové recepci, několika veřejných záchodech, záchodech u pláže nebo v restauracích a ani na letišti.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Úzké silnice, odřené automobily a zvláštní SPZ

Při průchodu uličkami nebo parkovištěm si po chvilce můžete všimnout, že jsou silnice dost úzké a že jízda autobusem je docela adrenalin. Neustále máte pocit, že do něčeho nebo někoho narazíte. Není tedy divu, že auta jsou odřená a mírně nabouraná. Kdybych měla říct, kolik aut jsem viděla bez poškození, tak je to spíše méně než těch s vadou. Často se jedná i o nová auta. V Česku často naleznete i velmi stará auta bez odřenin.

Musím říct, že často jsme viděli i úzké chodníky, nicméně v turistických místech bylo vždy místa dost.

U mnoha aut jsem viděla SPZ na destičce, která byla zalitá průhlednou pryskyřicí. Což tedy vypadalo moc hezky.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Chystání na sezónu

Pokud jedete na dovolenou před sezónou, tak můžete všude vidět i přípravy na léto. Opravují se hotely, malují se obchůdky nebo lavičky a lampy. Je neuvěřitelné, když země žije cestovním ruchem a chce, aby všichni návštěvníci byli v létě spokojení a cítili se dobře.

Zvětšené pokojové květiny, pomeranče na stromech a fontány na kruhových objezdech

Je zcela běžné, že na ulicích rostou stromy, které u nás známe spíše jako pokojové rostliny. Mezi běžné stromy v ulicích patří právě ty s plody pomerančů a citrónů. K vidění je také často strom „fíkus“.

Obecně čím pojedeme blíže na jih, tak květiny budou většího rázu oproti těm u nás. Můžete vidět na fotkách, že mezi běžné venkovní rostliny kromě kaktusů patří i tchýnin jazyk, klívie, papyrus, aloe či pryšec.

Školy a betonová hřiště

V létě děti ve škole neuvidíte, jelikož mají prázdniny, stejně jako u nás. Strašné zjištění pro nás bylo, jak probíhají přestávky na místních školách. Ne v jedné škole jsme viděli děti za betonovou zdí, na betonovém hřišti (bez zeleně a zahrady) a také bez houpaček nebo prolézaček. Děti pouze křičely, ani si nehrály. Některé běhaly, ale bez cíle. Ty starší alespoň hrály míčové hry. Shodli jsme se, že to vypadalo jak vězení pro mrňata a děkovali jsme tomu, jaké to máme u nás, i když také ne vždy je to ideální.

Toaletní papír po použití musíte vyhazovat do koše

Na internetu se můžete dočíst, že to je docela běžné v jižanských státech. Nejspíš to je tím, že mají tak úzké odpadní potrubí, že by spláchnutý toaletní papír mohl potrubí ucpat. Já mám pocit, že je to k zamyšlení, potrubí by možná mohla ucpat i velká potřeba. Ale nebudu zabíhat do zbytečných detailů.

Věc se má zkrátka tak, že po použití toaletního papíru jej máte vyhodit do koše, který je dostupný na každé toaletě. Všude vás na to upozorňují cedule.

Otevírací doba

Jižanské státy začínají žít až v poledne. Na vše mají dost času. Tady tomu bylo také tak. Běžně se krámky a restaurace otevíraly až kolem poledne. Pokud jsme tedy průměrný Evropan navyklí na ranní vstávání, tak se nenechte zaskočit. Standardní supermarkety měli otevírací dobu běžnou od 9 do 21 hodin.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Umývačka na nohy má stojánek

Viděli jste někdy takový kohoutek? Já to letos viděla poprvé, každopádně toto je vždy věc, která mi u východů z pláží velmi chybí.

Elektrické svíčky v kostele

Při návštěvě jakéhokoli kostela máte většinou možnost koupit svíčku a tu v kostele zapálit. Poprvé jsem viděla „automat“ na vhození mince. Po vhození mince se rozsvítila jedna z elektrických svíček. To místo, kde se svíčky nacházely vlastně vypadalo zcela stejně jako u nás, jen tam nebyl nakapaný vosk a nepořádek, ale pouze elektrické plamínky.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Kam dál?

Pokud jste neviděli další články související se Španělskem, tak níže naleznete rozcestník.

Toulky Španělskem – Málaga:

  1. obecné informace
  2. navštívená místa
  3. co mají ve Španělsku jinak (tento článek je právě otevřen)

Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.