Po dvou letech jsem přešla z no-poo zpátky na šampón. Proč a jak?

Vypadalo to jako zázrak. Nejenom, že se vyhnu používání zbytečné chemie, ale ušetřím za šampón, moje vlasy budou vypadat jako z reklamy a zbavím se všech možných problémů, které s vlasy nebo vlasovou pokožkou mám nebo bych potenciálně mohla mít. Spíše pozitivní zkušenosti s bezšampónovou metodou už popsala ve svém článku Míša. Na odvrácenou stránku no-poo se zase zaměřím já.

Optimistické počátky s no-poo

Šampón jsem naposledy do ruky vzala v květnu 2015, těsně před státnicemi, s tím, že přes léto stejně budu na brigádě a nikdo mě tím pádem neuvidí. Počítala jsem s tím, že za ty čtyři měsíce si moje vlasy na nešampon zvyknou a budou vypadat víceméně normálně. První týdny jsem vypadala jako bych si sice hlavu přestala mýt úplně, ale postupně se to zlepšovalo.

Nejlépe na tom vlasy byly, když jsem na měsíc „vypadla z civilizace“ a vlasy si myla dešťovou vodou. Myslela jsem si, že jsem konečně došla k bodu, kdy si už vlasy zvykly a nepotřebují nic víc než čistou vodu, a tak jsem na chvíli vzdala i experimentování s jinými možnými substancemi.

Bez šampónu! Teď to přece nevzdám

Pak ovšem přišel návrat do města a stav vlasů se opět zhoršil. Vypadaly mastně a zplihle, a když se dnes podívám na fotky z mého no-poo období nechápu, jak jsem mohla tak dlouho ignorovat jejich stav. Stále přesvědčena, že to je ta nejlepší metoda jak se postarat o svůj hlavový porost, pokračovala jsem v experimentování a zkoušela všechno možné i nemožné, že už si v podstatě ani nepamatuji, co všechno na mé hlavě skončilo. Akorát k metodě mýt si vlasy vlastní urinou jsem se nikdy nedostala, takže nemohu posoudit účinnost metody, přestože některými je velice chválena.

Pochybnosti, že se to časem zlepší jsem začala mít přibližně po roce, ale říkala jsem si, že to je pravděpodobně stále přechodná fáze a že to určitě bude brzo lepší. Nejdelší interval, kdy vlasy vypadaly celkem k světu i po pár dnech nemytí, byl po nanesení henny, kterou používám přibližně jednou za měsíc. Po dalším půl roce pokusů a hledání metody, která by mi vyhovovala jsem to vzdala. Nejprve jsem vzala na milost mýdlo, které nebylo 100% přírodní a později jsem se přestala bát i šampónu.

Tak jo, dejte mi šampón

V mém no-poo období jsem vyzkoušela na hlavě fakt všechno. Od sody s octem, přes jíl, vejce, mouku, čistou vodu či bylinné odvary. Když jsem se rozhodla vrátit zpátky k něčemu, co je primárně určené na vlasy, začala jsem nejprve přírodními mýdly, později jsem se přestala bát i produktů, které měly ve složení substance, které jsem si musela nejprve vyhledat na googlu, abych věděla, o co se vůbec jedná.

Přestože jsem měla chvíli strach, že mi vlasy vypadají, protože už si přece na veškerou chemii odvykly, vlasy zůstaly, ba co víc, začaly vypadat celkem normálně. Přestože jsem si teda bezšampónovým obdobím prošla a vrátila jsem se zpátky k šampónu, stále věřím, že metoda má něco do sebe. Možná se k ní někdy i vrátím, ale nebudu tak striktně trvat na tom, že na hlavu nedám nic jiného než čistě přírodní produkty. Protože všeho s mírou platí i při volbě toho, čím si budeme mýt hlavu.

Co jsem všechno na hlavě během no-poo vyzkoušela?

  • Soda a ocet: Mé první pokusy byly právě se sodou a octem. Přestože po sodě vlasy vypadaly celkem dobře, častější používání vysušovalo pokožku a vedlo ke zvýšené tvorbě lupů, takže sodu jsem používala maximálně jednou do měsíce.
  • Žitná mouka: Mouka byla celkem v pohodě, vlasy vypadaly dobře, ale bohužel se mi ji nikdy nepovedlo vymýt tak dobře, že bych po zbytek dne nenacházela její zbytky ve vlasech.
  • Jíl: Nesehnala jsem marocký, tak jsem si na hlavu naplácala zelený jíl. Stejný problém jako s moukou.
  • Voda: U vody hodně záleželo na prostředí, ve kterém se pohybuji. Zatímco na vesnici, v přírodě, se na vodě docela dalo přežít, ve městě mytí vodou mělo stejný účinek jako vůbec žádné mytí.
  • Bylinné odvary: Stejný efekt na vlasy jako voda, avšak co se týče vlasové pokožky, některé bylinky, jako třeba kopřiva, pomáhaly proti lupům či ke zlepšení stavu vlasové pokožky.
  • Přírodní mýdla: Tak bohužel s přírodními mýdly jsem neměla úplně nejlepší zkušenosti, moje vlasy vypadaly většinou mastně a vlasová pokožka bývala často vysušená a tvořily se mi lupy, přestože jsem vyzkoušela více druhů mýdel.
  • Henna: Hennu používám už několik let a jsem s ní spokojena. Většinou si po jejím nanesení nemusím pár dní vůbec mýt vlasy, a přitom vypadají pořád jako čerstvě umyté.

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.