Některé otázky si už nekladu, říká lektorka pilates Šárka Wiesnerová

Eva si tentokrát povídala se Šárkou Wiesnerovou. Se ženou, co rozdává svůj smích a energii, ale ne vždycky byl během rozhovoru důvod k radosti. Šárka vede sportovní studio, které převzala po své dceři.
Kromě toho, že učíš na základní škole, vedeš také dámský fitness, jsi lektorkou pilates, pomáháš svému muži s Baroko maratonem, staráš se o rodinu, přidáváš k tomu všemu moc hezkou energii a úsměv. Jak to všechno zvládáš?

Miluju citáty a zrovna nedávno jsem našla jeden, od Boba Mareyho, kterej mi, myslím, sedí: Žij život, který miluješ, miluj život, který žiješ… Tak to se mnou je. Co dělám, to dělám ráda. Mám úžasnou rodinu, báječný přátele a skvělou práci. Když je toho moc, umím si říct: „Šárko, vypni“!  To pak nejvíc zabere příroda. Les, rybník, moře, hory a hlavně sluníčko.

Ve srovnání s minulými lety jste se vašem studiu zaměřili i na klidnější formy cvičení, jako je třeba jóga nebo pilates. Čím myslíš, že to je, že je o jógu a její různé formy v posledních letech takový zájem? A jaký je aktuální trend, co se sportu týká?

Jsem moc ráda, že jsou pryč doby, kdy byla jóga a meditace tabu. Možná to bylo tím, že při pohledu na fotografie usmívajících se tibetských mnichů si Evropané uvědomili, že jim chybí vnitřní klid a rovnováha a začali to hledat a nacházet v józe… No a díky tomu se dostává rovnováha i do našeho života. Běháme, posilujeme a to vše vyvažujeme uvolněním těla a mysli. A co se týká otázky trendu, napadá mě, že lidé teď stále častěji přijímají různé výzvy, kde překovávají sami sebe. Uběhnout ultramaraton, vylézt na Mont Blanc nebo skočit padákem. A k tomu, aby byli na takové zátěže dobře připraveni, využívají nabídek fitness center, která nabízejí lekce, jako jsou tabaty, intervalové tréninky nebo například oblíbený cross fit.

Já teď s tvým dovolením trochu odbočím. Není tajemstvím, že ti před dvěma lety zemřela dcera na rakovinu. Údajně odmítla chemoterapii. Jak se z takové události člověk nezblázní?

Na začátku našeho rozhovoru jsem použila citát. Teď si půjčím kousek z písničky Kátiny oblíbený kapely Mňága a Žďorp: „Některé otázky už si prostě nekladu.“ Nekladu a tady je možná schovaná odpověď na otázku, jak je možný, že jsme se nezbláznili. Víš, Evi, za tu dobu mi přibylo hodně vrásek a s každou další otázkou nebo pochybností, jestli jsme vše udělali správně, by přibyly další – hlavně ty na duši. A když už jsem u Mňágy – na lavičku u Kátina pomníku jsme nechali s jejím mužem Petrem vytesat úryvek z jejich další písně „Jen až tu nebudem, budem znát, co bylo naším osudem.“ A Káťa už ví, proč měla být její cesta právě taková, jaká byla.

Sportovní studio, které společně s Katčiným manželem vedete, vedla právě tvoje dcera. Bylo to rychlé rozhodnutí, jestli v tom pokračovat nebo ne?

Ano, bylo to rychlý rozhodnutí, nechat si studio a vést ho. A ani jeden toho nelitujeme. Studiu zůstaly věrny (až na několik výjimek) Kátiny lektorky i klientky a my se s Petrem snažíme, aby se jim, i těm novým, u nás líbilo tak, jako za Katčina vedení… A ano, máš pravdu, Evi, opravdu u nás ve studiu přibývají hodiny, ve kterých zpomalujeme a nabízíme různé druhy jógy, relaxací a meditací. Snažíme se našim klientkám zprostředkovat setkání s dívkami a ženami, které svoji jógovou cestu podnikly až do daleké Indie, na Srí Lanku nebo na Bali. Přibývají víkendové pobyty, kde společně trávíme hodiny nejen v tělocvičně, ale i v přírodě, na procházkách. Použila jsem už několik citátů, tenhle je můj:  „To, co dělám a co mám ráda, to ráda nabídnu i mým přátelům, známým, mé rodině, mým klientkám.“

Jaké ženy ti imponují?

Velmi mi imponují a inspirují zralé a krásné ženy. Ženy, které už o životě něco vědí, ale s klidem a nadhledem své životní role zvládají. A nemusí to být vždy jen slavné herečky. Kolem mě je spousta krásných inspirativních žen a já jsem ráda, že můžu být v jejich přítomnosti a poslouchat jejich osobní příběhy. A když už jsme u toho, mám jedno velký přání. U nás ve studiu bych ráda organizovala pravidelná setkání s takovými ženami, které můžou být inspirací pro nás, ostatní. Přijdeš mezi nás?

Autorkou článku je Eva Maříková. Foto: autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.