Jednoduchý návod na ušití pytlíků

Znovu použitelné věci se stávají více a více moderními. Dneska si ukážeme jednoduchý návod na pytlíky bez měření a šablony.

Potřebujeme:

  • Síťovanou látku (záclonu)
  • Bavlněnou látku
  • Šicí stroj, nůžky, špendlíky
  • Nitě
  • Tkaničku, šňůrku, provázek

Návod

Používala jsem zbylé látky, které jsem měla z předchozího šicího projektu. Využila jsem tedy jejich velikost, abych zbytečně pytlíky nezmenšovala apod. Rozměry jsou na vaší potřebě.

Příprava jednoho dílu látky

1.-2. Použila jsem dva obdélníky – jeden ze zbytku záclony a druhý bavlněný. Dala jsem je na sebe, zahnula, sešpendlila a sešila na šicím stroji.

3.-4. Poté jsem je rozložila a našpendlila znovu, aby mi vznikl jeden kus látky (sešitý). Poté jsem znovu sešila. Tímto způsobem jsem začistila konec, aby nikde nelezla nezakončená záclonová nebo bavlněná část.

1. Na následujícím obrázku můžete vidět sešitou a zakončenou bavlněnou a záclonovou část dohromady z rubové strany.

2. Tady vidíte zakončení z lícové strany.

Po tomto sešití a rozložení látky vám musí vzniknout pravoúhlý obdélník, pokud nevznikl, upravte si sešitou látku do tohoto tvaru.

Vytvoření pytlíku

V předchozích krocích jsme si vytvořili „jeden kus“ látky, kterou nyní budeme sešívat do samotného pytlíku.

Látku jsem přeložila napůl a obšila dokola z rubové strany. Na obrázcích můžete vidět rubovou stranu po sešití a poté lícovou stranu.

Nakonec jsem se rozhodla vytvořit tzv. tunýlek, do kterého se dá šňůrka na stahování pytlíku.

  1. Tunýlek jsem na koncích nejprve obroubila (zahnula a sešila). Poté jsem tunýlek přišpendlila na vzniklý pytlík jako je vidět na obrázku (přišpendleno kolem dokola pytlíku).
  2. Sešila jsem a zde můžete vidět, jak vypadá po sešití.
  3. Nakonec jsem přišpendlila a sešila i spodní část tunýlku.

4.-5. Kompletně přišitý tunýlek je vidět na těchto fotkách. Na poslední fotce je vidět, že mi asi o 2 mm tunýlek nesedí – jeden konec je malinko výše a druhý níže. Na funkčnosti to ale nic nemění.

Nakonec jsem do tunýlku vložila tkaničky ze starých bot, pro které jsem neměla využití a pytlíky jsou na světě.

Na co pytlíky využívat?

Já pytlíky využívám na váženou zeleninu a ovoce, sběr bylin a jiných plodů nebo třeba šišek na tvoření. Už jsem využila i na třešně. Pytlíček nosím složený vždy u sebe, místo nezabírá a už mnohokrát jsem ho neočekávaně využila. V době, kdy jsem měla domácí zvířátka – hlodavce, tak jsem pro ně sbírala i obyčejnou trávu apod.

Pokud plánuji dopředu sběr nějakých plodin, tak vždy je lepší využít košík, přijde mi to praktičtější. Nicméně na neočekávaný sběr si nemohu pytlíky vynachválit.

Využíváte znovupoužitelné pytlíky nebo dáváte přednost jiné variantě?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.