7 míst v Portu, o nichž turisté zatím moc nevědí a která stojí za to

Zdá se, jako kdyby druhé největší město Portugalska leželo na konci světa. Možná právě proto ho turistický ruch ještě nedostihl tak jako jiná evropská velkoměsta, přestože mu v posledních několika letech hodně pomohl. Ačkoliv se do Porta hrne čím dál tím víc turistů, rozhodně se nejedná o komerční destinaci. Dokonce i v centru lze najít celou řadu míst, která zbožňují především sami Portugalci.

Matosinhos Beach

Matosinhos Beach sice pro turisty není úplným tabu, ovšem život místních se tady dá pozorovat lépe než kde jinde. Podél příjemné promenády proudí především o víkendu velké rodiny i mladé páry. Portugalští a brazilští surfaři si natahují neopreny rovnou u svých aut a běhají bosy přes silnici jen s prknem, aby mohli celé odpoledne chytat vlny. Atmosféra Matosinhos Beach je neuvěřitelná a věřte, že se od ní nebudete moct odtrhnout.

matosinhos

Terrárea

Představte si útulnou kavárnu, která je spojena s květinářstvím! Kousek od pláže Matosinhos je mezi bytovkami schovaná kavárna Terrárea, kde se mísí vůně kávy a květin. Portugalci sem často chodí na vynikající obědová menu, odpoledne a večer tady potkáte studenty, kteří se učí nebo odpočívají. Káva je výborná, stejně tak poctivé domácí dorty, sendviče, toasty a polévky. V neuvěřitelně příjemném prostředí můžete vysedávat celé hodiny s notebookem, knihou nebo jen sami se sebou.

Leca da Palmeira

Čtvrť Leca da Palmeira se nachází poměrně daleko od centra a málokterého turistu napadne zatoulat se právě sem. Široká písčitá pláž Leca da Palmeira je v podstatě od Matosinhos Beach oddělena pouze industriální zónou, dopravit se sem však trvá překvapivě dlouho. Na druhou stranu, pokud v centru nasednete na autobus číslo 507, uvidíte cestou velkou část příjemné čtvrti Matisinhos. Na konci trasy na vás za odměnu čeká obrovská pláž s nádherným bílým pískem, divoký Atlantik, který je mnohem bouřlivější než na Matosinhos Beach, koupaliště Piscina das Marés nacházející se ve skalách přímo na břehu oceánu a krásná promenáda. Ta vás zavede až k majáku Farol da Boa Nova a skalnatému výběžku s malým kostelíkem, odkud pořídíte skutečně nádherné fotky.

spirito

Spirito

Pohodlná křesla, stoličky ve tvaru pařezu a obrovská podobizna Marylin Monroe. Téměř v srdci Porta se na velmi vyhledávaném náměstí Dos Leoes nachází moderní kavárna Spirito, která je oblíbená především u studentů nejen díky jedinečnému interiéru. Na svou nabídku kávových specialit a cupcaků láká každý den skupinky mladých lidí. Pokud mezi ně zavítáte, uvidíte je debatovat u notebooků, učit se, ale také randit a smát se.

O Forno Dos Clérigos

Nejen v okrajových částech Porta, ale také v centru lze na každém rohu najít pekárnu, kde si na vynikajícím pečivu, levné kávě a čerstvě vymačkaném džusu pochutnávají zástupy Portugalců, čtou noviny nebo klábosí. O Forno Dos Clérigos je pekárnička nacházející se přímo pod věží Dos Clérigos. V O Forno Dos Clérigos se pečou ty nejlepší croissanty. Nečekejte však klasické křupavé croissanty podobné těm francouzským. Tyhle připomínají spíš měkké briošky se sladkou polevou, po kterých se vám budou sbíhat sliny.

moustache-cafe

Moustache Café

Kavárna se nachází v centru kousek od rektorátu Universidade do Porto. Moustache Café je skvělým místem pro odpočinek, pro práci i pro studium. Interiér je moderní a působí trochu industriálně. A co je nejdůležitější? To nejlahodnější capuccino si můžete vychutnat právě tady.

Foz do Douro

Tam, kde se řeka Douro vlévá do Atlantiku, se nachází čtvrť Foz. U ústí řeky stojí maják Farol das Feigueiras, od kterého vede promenáda až na Matosinhos Beach. Právě zde tráví celé dny portugalští rybáři, stejně tak fotografové čekající na západ slunce. Podél řeky se potom táhne park Jardim de Passeio Alegre plný vzrostlých palem, který působí jako oáza klidu.

foz

Autorkou článku je Helena Žáková. Foto: autorka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.