Výlet do údolí Peklo, které je na jaře plné bledulí

Po zimě se začínají objevovat první květiny, mezi které patří bledulí.

Bledule se mohou se objevit i ve sněhu, silně voní a mají rády vlhké prostředí. Ze zákona jsou ale chráněné, nesmí se trhat, sbírat ani jinak ničit, a to jak rostlina samotná, její cibulky včetně celého biotopu. Jedná se o jedovatou rostlinu.

Údolí bledulí – Peklo v Českém ráji

Tuto lokalitu máme doma velmi v oblibě. Je to oáza klidu, kde není slyšet typický městský hukot a ruch. Pokud se na chvilku zastavíte a budete poslouchat jen zvuky kolem vás, tak vás překvapí veliké ticho, do kterého cvrlikají ptáčci, šplouchá voda a někdy zaklepe datel. Přitom jste tak blízko k běžnému životu, silnicím apod.

Celá stezka nabízí chození po dřevěných chodníčcích, skály a divokou přírodu. Pokud cestou potkáte kachny, tak jsou to přesně ty, co neloudí o kousek chleba, ale raději se stáhnou a poplavou od vás co nejdále. Na bledule se musíte trochu zaměřit. Ne vždycky se nachází přímo u turistické stezky.

Na mapě v odkazu můžete vidět, kde se oblast nachází. Stačí hledat název Naučná stezka NPP Peklo.

Jak se dostat na místo a kde zaparkovat, pokud se vydáte do údolí Peklo?

Na místo se můžete vydat vlakem nebo autem. Pro cestovatele autem existují dvě místa, kde jsme vždy bez problémů zaparkovali.

1. Jízda vlakem

Při cestování vlakem stačí dojet do vlakové stanice Zahrádky u České Lípy.

2. Zámek Zahrádky

Výborné místo, díky kterému si maličko prodloužíte vaši procházku, je u zámku Zahrádky.

Od něj se vydáte po Naučné stezce Poznáváme Zahrádky. Cestou potkáte dětské hřiště, jeskyně, viadukt, roubené domky a asi po 1 km dorazíte k začátku Naučné stezky údolí Peklo.

3. Kozí farma Nový Dvůr

Pokud se rozhodnete vydat i na Kozí farmu v Novém Dvoře, můžete zaparkovat přímo u ní.

Výletňák má k dispozici video

V odkazu můžete nalézt i video z Výletňáku, které vám dovolí nahlédnout pod pokličku této oblasti ještě více. Všechna místa, která potkáte cestou, jsou ve videu vidět.

Kozí farma Nový Dvůr

Pro nás se výlet neodmyslitelně pojí s návštěvou kozí farmy v Novém Dvoře. Kromě koz je zde i minizoo – králíčci, morčata a ptáci v klecích. Domů si můžete donést výborné kozí sýry. V nabídce jsou čerstvé sýry, plísňové nebo mazací.

Dojení koz, přímo v akci

Dokonce jsme několikrát měli možnost vidět, jak probíhá dojení a krmení koz. To ale musíte přijít ve vhodnou chvíli, kdy dojení zrovna probíhá. Určitě je to zážitek. Dojení je automatizované, tedy nedělá ho člověk, ale přístroj. Kozy se naženou na „dojící“ místo, jejich struky se připojí k dojícímu zařízení a už to jede. Některé kozičky se těší, jiné se teprve učí, jak to celé funguje.

Na jakých dalších místech můžete bledule nalézt?

Stačí vyhledat místa pomocí vašeho vyhledávače. Určitě doporučuji se podívat na stránky kudyznudy.cz, kde vás lákají na 20 míst s jarními květinami.

Pokud se rozhodnete vydat obdivovat jarní květiny, tak rozhodně neotálejte, pomalu se blíží doba jejich odkvětu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.