Živý, nebo umělý stromeček? Už zase řešíte to dilema?

Vánoce se kvapem blíží a jaké by to byly Vánoce bez stromečku, který k nim neodmyslitelně patří? Ne všichni ale ví, odkud se k nám tato tradice vlastně dostala. Zato ale většina z nás řeší dilema: živý, nebo umělý stromeček?

Tradice vánočního stromku pochází z Německa. První zmínka o ozdobeném stromečku v místnosti se objevila v brémské kronice z roku 1570. Od poloviny 17. století se ozdobené vánoční stromečky začínají objevovat i ve většině domácností. V Čechách postavil první ozdobený stromeček roku 1812, jako překvapení pro své přátele, Jan Karl Liebich, ředitel Stavovského divadla v Praze.

Nyní už víme, kdy a kde se tento vánoční symbol vzal, a proto je na čase podívat se zase do současnosti. A dnešní dilema zní umělý či živý stromek? Jaká varianta je ekologičtější, pohodlnější či ekonomičtější?

Umělý stromek není ekologický

Pokud volíte umělý stromek jako ekologičtější variantu, tak vás pravděpodobně zklamu, neboť se bohužel mýlíte. Na výrobu jednoho umělého stromku, jenž je vyráběn z PVC, se spotřebuje právě tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik stovek živých vánočních stromků za dobu svého růstu, která se pohybuje přibližně kolem 10 let.

V čem tkví tedy výhody umělého stromku? Jedná se především o ekonomičtější variantu. Vzhledem k tomu, že umělý stromek vydrží hodně dlouho a jeho pořizovací cena je velice příznivá, je jeho popularita stále vysoká.

Další výhodou je pohodlnost. Před Vánocemi se nemusíte nikam honit a shánět ten úžasný živý stromeček. Stačí jen vytáhnout krabici ze sklepa a po Vánocích nic nevyhazujete – pouze zase uklidíte stromeček zpět do krabice. Dále jistě oceníte, že umělý stromek neopadává, což znamená, že vám odpadá nadměrné uklízení během vánočních svátků.

Voňavé Vánoce

Ačkoliv má umělý stromek řadu výhod, jeho hlavní nevýhodou kromě toho, že není zrovna ekologický, je, že nevoní. Ta většinou převálcuje všechna jeho pozitiva. A pokud ne, vůni do vaší domácnosti můžete dostat i skrze vázu plnou větviček, která dodá vašemu bytu či domu tu pravou vánoční atmosféru.

Stromek v květináči

Pro ty, kdo se domnívají, že koupí umělého stromku šetří přírodu, mám jeden tip – co si koupit vánoční stromek v květináči? Po té, co vám krásně vyzdobí váš obývací pokoj, jej můžete vrátit zpět do přírody – po Vánocích ho vysadit třeba v lese

Tip: Využít můžete taky pronájem stromků – třeba na Pronajemstromku.cz. Stromeček vám přivezou a po Vánocích zase vrátí do přírody.

Je na každém z nás, pro jaký stromek se nakonec rozhodneme. Velkou roli hraje i fakt, na co jsme byli od dětství zvyklí. Ať už dáme přednost tomu či onomu, Vánoce přeci jen nejsou o tom, zda máme umělý nebo živý stromek.

Autorkou článku je Kateřina Doul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.