Před několika lety jsem zatoužila po tom, mít svůj malý kousek zahrádky a pěstovat si vlastní, domácí zeleninu. Bez chemických hnojiv, postřiků, zdravou a s láskou opečovávanou. Letos jsem se konečně dočkala a zřídila si záhonek v naší nové komunitní zahradě.
Jenže v době, kdy jsem v dětství u babičky zahradničila, měla každá rostlina svůj lán půdy a jelo se „ve velkém“. Takže o pěstování různých druhů zeleniny na jednom záhonu o necelých 18 m2 jsem moc nevěděla. A tak přišlo několikahodinové samostudium toho, co kam vysadit, abychom úspěšně sklízeli. Jste v podobné situaci? Pak se podívejte, které druhy zeleniny můžete bez obav kombinovat a na co si dát pozor.
Proč kombinovat?
V poslední době lidé okolo mě hodně opouštějí monokulturu, tedy pěstování jedné plodiny na jednom samostatném záhoně a naopak se pouští právě do kultury smíšené. A to nejen ti, kteří jsou omezeni prostorem. Proč? Protože přišli na to, že to půdě i rostlinám prospívá.
Pěstujete-li na jednom záhonu jednu plodinu, dochází po čase k jednostrannému vyčerpání půdy. S tím souvisí i větší pravděpodobnost vzniku chorob či napadení škůdci. Smíšené pěstování, tedy pokud vedle sebe vysadíte vyhovující si druhy, tento problém může vyřešit.
Prospěšní sousedé
Pojďme se tedy podívat na ty druhy zeleniny, které vedle sebe porostou pěkně v symbioze:
- Brambory + špenát, fazole, kopr, zelí, kapusta, košťáloviny
- Cibule + mrkev, petržel, okurky, kedlubna, hlávkový salát, červená řepa, rajčata
- Česnek + cuketa, jahody
- Hrách + mrkev, cuketa, okurky, košťáloviny, saláty
- Rajčata + petržel, špenát, celer, cibule
- Mrkev + snese se prakticky s čímkoli
- Hlávkový salát + vše kromě petržele, celeru a fenyklu
- Ředvičky + mrkev, petržel, cibule, kedlubny, kapusta, cuketa, zelí, salát, řeřicha, hrách, rajče, brambory
- Špenát + vše kromě červené řepy
- Cuketa + česnek, cibule, kukuřice, pórek, červená řepa, hrách
- Celer + cibule, špenát, košťáloviny, květák, rajčata, fazole, pórek, okurky, zelí
- Košťáloviny + celer, hrách, fazole, okurky, ředkvičky, rajčata, špenát, saláty
Když si rostliny „nesednou“
Již na jaře je vhodné s tímto (nebo podobným) seznamem usednout nad záhon a nakreslit si, co kam zasejete. Jen tak se vyhnete tomu, že vedle některého druhu vysadíte souseda, který mu nebude sedět. Jak se to projeví? Jednoduše, zelenina bude zkrátka bez života, může usychat, málo kvést či vůbec nevykvete, uhyne. Tak promyslete vhodné kombinace a hurá na zahrádku. I teď v srpnu ještě můžete začít sázet, třeba ředkvičky nebo špenát.
Autorkou článku je Veronika Haláková. Foto: Pixabay.com