„Že šperk k zákaznici patří, poznám tak, že se na ní rozzáří,“ říká tvůrkyně Karaien

Víly existují. Jednu znám a chtěla bych vás s ní seznámit. Říká si Karaien Fae a vyrábí harmonizační šperky. Varování: rozhovor s ní může být nebezpečně inspirativní. 

Kdo jsi, Karaien?

Jsem člověk, pro kterého je tvoření stejně podstatné jako dýchání.

Co pro tebe tvoje šperky znamenají?

Znamenají pro mě zrcadlení vnitřní krásy navenek. Jsou to nejen ozdoby, ale především amulety a talismany s duší, pomocníci a ochránci.

Co o mně potřebuješ vědět, abys mi vytvořila šperk na míru?

Ideálně vidět tvou fotku. Ta o člověku hodně vypoví. Jak se tváří, jaký má postoj, jaké barvy má na sobě… Dá se z toho dost často i vyčíst, jaká má trápení. Ale samozřejmě ještě pomůže vědět, jaký máš se šperkem záměr, co bys chtěla zharmonizovat, poléčit. Dost často mi lidé přímo píšou, co je trápí, a já jim pak navrhnu, jaký kamínek by se pro ně hodil.

Máš zpětnou vazbu od klientek, v čem jim šperky pomáhají nebo jak se díky nim cítí?

Mám, neustále. A jsem za to velmi vděčná. Ty příběhy by byly na dlouho, ale pro příklad – jedna slečna měla problém počít miminko, vytvořila jsem jí šperk z měsíčního kamene a do několika týdnů byla těhotná. Netvrdím, že šperky z kamenů za člověka vše vyřeší, nicméně pokud jim dáme prostor se projevit, dokážou opravdu pomoci. A vzhledem k tomu, že většina zákaznic se mi vrací, evidentně to funguje.

Stalo se ti, že si někdo vybral a objednal hotový šperk, ale tys tušila, že pro něj není ten pravý?

To, že šperk k zákaznici patří, poznám tak, že se na ní rozzáří. A protože nic není náhoda, každý si stejně, ať už vědomě nebo intuitivně, vybere to, co v danou chvíli potřebuje nejvíc. Ale samozřejmě zákaznice ráda nasměruji ke kamenům, které by jim udělaly nejlépe.

Jaké materiály používáš?

Momentálně se nejvíc věnuji cínování minerálů, tvořím ale taky třeba z pírek, květinové vílí věnečky a koketuji i se stříbrem.

Pamatuješ si na svůj první?

Nevím, který šperk konkrétně byl úplně první, ale začínala jsem náušnicemi z korálků, kterými jsem pak obdarovávala všechny ženy v okolí. I když vlastně už jako malá jsem si věšela na uši třešně a motala věnečky z kapradí.

Jak vypadá tvůj den?

Každý je úplně jiný. Jsem na volné noze, a navíc mám dva domovy – jeden na samotě v lese a druhý v rušném městě – proto jsou mé dny velmi rozličné. Ale řekněme, že úplně typický den vypadá tak, že vstanu, zajóguju si, nasnídám se, pustím hudbu a vrhnu se na tvoření. A najednou jsou dvě v noci :). A u toho všeho mi dělají společnost mé dvě milované čičiny.

V jakém pracovním prostředí tvoje šperky vznikají?

Pracovní prostředí je pro mě velice důležité. Jsem estét, ráda se obklopuji krásnými věcmi a snažím se mít kolem sebe pořádek a systém. Tvořím u velkého stolu z akátového dřeva, na kterém mám veškeré nářadí a kamínky vyskládané v různých dřevěných a keramických miskách. Výhled mám do lesa, na okně mi visí víličky, lístky, kamínky, světýlka, kolem po stěnách jsou mnou kreslené mandaly a různé přírodní bytosti.

kara

Jak bys popsala samotný tvůrčí proces?

Pokud se nejedná přímo o šperky na zakázku, kde je většinou dáno co a jak, tvůrčí proces většinou vypadá tak, že se rozhlédnu po kamíncích v dosahu a nějaký mi prostě skočí do ruky. Pak vypínám hlavu a nechávám ruce tančit…

Jak k tobě přichází nápady? Líbá tě pravidelně múza, nebo je to někdy dřina?

Každá práce je někdy dřina :). Ale o nápady naštěstí nouzi nemám, přicházejí tak nějak samy od sebe z různých zdrojů.

Tvoříš, i když máš třeba špatnou náladu nebo se ti nechce?

Pokud se mi vyloženě nechce, tak netvořím. A pokud mám špatnou náladu, jdu se uklidnit hudbou, přírodou, zvířátky, vyzpívám se z toho nebo vypíšu. Pak jsem ok a můžu zase tvořit.

Proč a jak šperky očišťuješ?

Očišťuji je jak mentálně – přáním nebo prosbou, tak například vykuřováním posvátnými rostlinami, nejčastěji šalvějí bílou nebo palem santem, přírodou, živly, hudbou… A dělám to proto, že ne vše, co existuje, je očím viditelné – vnímám věci, které jsou, řekněme, jemnohmotnější povahy. Cítím nebo vidím, že je třeba nějaký kamínek energeticky zanesený, a pak je třeba ho očistit. Následně kameny nebo šperky nabíjím na měsíčním nebo slunečním svitu. Je to individuální, každému krystalu dělá dobře něco jiného.

Jaké krystaly jsou tvoje nejoblíbenější?

Miluji je úplně všechny a každým životním obdobím mě provází jiné. Momentálně jsou mi nejbližší labradorit, křišťál, fluorit, ametyst, vltavín, topaz, larimar, aragonit, turmalín, modrý kalcit a chryzokol… No, však říkám, že všechny :).

Dá se tvořením šperků uživit?

Dá. Ale chce to píli, lásku, čas a hlavně motivaci.

Co dalšího tě baví?

Nejvíc ze všeho hudba, která mě také částečně živí. Hudba je mé poslání a vím to odjakživa. S přítelem máme kapelu, se kterou vystupujeme na různých akcích. Baví mě i jazyky, jsem vystudovaná magistra angličtiny a asi osm let jsem ji učila. Plánuji také začít točit videa o kamenech a jejich vlastnostech, v češtině i angličtině. A velmi ráda píšu a čtu poezii, hodně mě baví fantasy filmy a seriály, kreslím, vařím a miluji trávit čas se zvířaty.

Kde tě můžeme potkat?

Na různých menších fesťáčcích s přírodní tematikou, ať už ve stánku nebo na pódiu. V lese. A v čajovně. Asi nejblíže mě můžete vidět 10. 12. na Veganském festivalu v Mariánských Lázních a dále mám v plánu účastit se akce Fairy Market v Praze, která by se měla konat někdy kolem půlky prosince. Na obou akcích budu prodávat i zpívat, takže vás srdečně zvu přijít se naladit na zimní atmosféru rozjímavou éterickou hudbou a krásně třpytivými šperky.

Navštivte Vílin obchůdek

Autorkou článku je Martina Hudečková. Foto: archiv Karaien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.