Zdají se vám často zajímavé sny a rádi byste věděli, co vlastně znamenají? Neutíkejte hned s každým snem do poradny, ale zkuste se nad jeho obsahem zamyslet sami. Vždyť kdo jiný by měl dokázat rozklíčovat význam svého snu než právě ten, komu se zdál?
Byla jsem oslovena, abych připravila stručný a výstižný postup pro všechny, kteří mají zájem pochopit sdělení svého snu, aniž by museli žádat o pomoc někoho jiného. Existuje spousta literatury i způsobů výkladů, budu však vycházet ze svých vlastních znalostí a zkušeností. Pokusím se vyzdvihnout to, co považuji za důležité.
Výklad snu v pěti krocích
- První krok (Popis snu): Zapište si podrobně svůj sen. Zaměřte se na popis děje a postav, ale nezapomeňte na zaznamenání pocitů, protože jsou velice důležité! Vyvarujte se racionálních úvah, narušují intuitivní sdělení snu.
- Druhý krok (Popis reality): Poznamenejte si zážitky z předchozího dne, zamyslete se nad tím, v jaké životní situaci se právě nacházíte, co prožíváte, a jak se cítíte. Poznačte si také, jestli jste si před usnutím nevzali nějaké léky, nepili alkohol nebo třeba nesledovali nějaký horor. Můžete se klidně i zaměřit na fázi měsíce nebo znamení, ve kterém se zrovna nachází. Zkuste si vzpomenout, jestli se vám podobný sen nezdál už dříve.
- Třetí krok (Klíčová slova): Znovu si přečtěte zapsaný sen a vyzdvihněte z něj slova, která považujete za důležitá. Můžete si je tučně zvýraznit nebo podtrhnout. Hledejte spojení mezi záznamy z prvního a druhého kroku, tedy popisem mezi snovou realitou a tou skutečnou. Pokud je najdete a porozumíte, můžete výklad snu ukončit. Jestliže jste na vážkách, zkuste si vyhledat symbolické významy zvýrazněných slov. Nepoužívejte však archaické snáře, ale zkuste moderní psychologické příručky.
- Čtvrtý krok (Srovnání obsahů ze snu a z reality): Poznačte si symboliku klíčových slov a zaměřte se na emoce. Zkuste si zodpovědět následující otázky: Kdy jste se naposledy takto cítili, a v jaké životní situaci to bylo? Čeho se vlastně bojíte? Srovnejte emoce ze snu a ze současné reality.
- Pátý krok (Shrnutí a pojmenování snu): Uvědomte si, že snovou realitu nemůžeme chápat doslova. Malou nápovědou může být i to, že ne všechny postavy, které se vám ve snu zjevují, symbolizují samy sebe. Jsou různé případy, kdy mohou ukazovat například také části vás samotných. Dále nemůžeme spoléhat na doslovné tradiční významy slov, ale vždy záleží na kontextu a opravdu nelze generalizovat. Zkuste si sen znovu přečíst, dát mu jednoslovné pojmenování a shrnout pocit, který vám z něj zůstal. Pokud ani v tuto chvíli nemáte jasno v tom, co vám má sdělovat, obraťte se na někoho, kdo se výkladem snů zabývá.
Jsou sny a sny
Možná vám může pomoci také malá nápověda. Sny mají mnohá rozdělení, ale mezi to základní patří tyto druhy snů: běžné sny, které zobrazují prožívanou realitu každodenního života ve zkreslené podobě, toužebné sny, které ukazují to, po čem toužíme, a co nemáme.
Můžeme mít sny o pronásledování, noční můry s negativním obsahem, sny krásné, výpravné, létající, pohádkové. Pak se mohou vyskytnout sny varující nebo věštecké a lucidní, kdy si uvědomujeme, že spíme a sami si tvoříme snový obsah. Pokud je sen důležitý a naše podvědomí nám chce něco sdělit, lze počítat s tím, že se nám bude zdát znovu, a pak se jedná o sny opakované.
Základem k porozumění svých snů je ale vždy jejich vnímání a zapisování. Můžete tedy rovnou vyrazit do papírnictví a pořídit si nějaký krásný snový deník! Tohle je začátek, pak už to půjde téměř samo 🙂
Autorkou článku je Taťána Kročková. Více informací najdete na http://www.osnech.cz