Výzva: Zastavme násilí na ženách

Až polovina českých žen a dívek nad 15 let má osobní zkušenost s fyzickým nebo psychickým násilím, to je výsledek loňského průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA). Násilí na ženách – to je znásilnění, ale také domácí násilí, sexuální obtěžování nebo nebezpečné pronásledování. V Česku se s ním denně potýká obrovské množství žen.

Přesto se zdá, že naše vláda to nepovažuje za palčivý problém – už 4 roky totiž odkládá přijetí evropské úmluvy, která požaduje konkrétní opatření v boji proti násilí na ženách. Patří k nim zřízení dostatku azylových domů pro oběti násilí, proškolení soudních znalců a dalších klíčových osob při trestním stíhání, systematický monitoring výskytu násilí na ženách v Česku a další důležité kroky, které mohou mnoha ženám v jejich situaci pomoci. Pouze čtyři země EU úmluvu dosud nepodepsaly – Bulharsko, Irsko, Lotyšsko a Česká republika. Pomozte nám to změnit – podepište petici ještě dnes!

 

Podepište petici na STOP.cz

 

ZMĚŇME I PŘÍBĚH KLÁRY (33 LET)`Klára je vdaná 5 let. Zasnoubila se už po půlroce vztahu, přestože měla pochybnosti kvůli partnerovu žárlení. Omlouval to tím, že ji má prostě rád a nechce o ni přijít. Žárlivost se ale postupně stupňovala. Manžel Kláru kontroloval v práci, pátral, s kým se vídá. Klára postupně omezovala kontakty s vnějším světem, jen aby nemusela snášet jeho výpady. Po narození dítěte se ještě víc izolovala od svých přátel.
Když se Klára po mateřské vrátila na chvíli do práce, vyhrožování a ponižování nebralo konce. Psychické týrání vrcholilo několikanásobnými znásilněními, po kterých Klára upadla do deprese. Ocitla se na nemocenské, opět bez kontaktu s okolím. Dvakrát se pokusila o sebevraždu. Cítí se v pasti – manžel jí vyhrožuje, že jeho násilí není prokazatelné, a že jako nemocná se o dítě nemůže postarat. Při pokusu o rozvod by prý udělal vše pro to, aby jí dítě nebylo svěřeno do péče.Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.