Máte už dost luxusních krémů všemožných značek, které jste za ta léta vyzkoušela? Zdají se vám ceny zbytečně vysoké a hledáte příjemný krém v poměru cena/výkon? Nechce se vám zatěžovat pleť chemikáliemi? Pokud jste aspoň trochu zdatné a nepropadly jste z chemie, zkuste si vytvořit svoji vlastní kosmetiku.
Na úvod je třeba říci, že není vhodné očekávat exkluzivní výsledky okamžitě, ani že vaše výrobky budou dosahovat konzistence, vůně a vzhledu průmyslově vyráběných krémů (i když i to se někdy stává napoprvé). Ale věřte, že i zde má metoda pokus-omyl svoji nezastupitelnou roli. Pokud vytrváte a partnera neodradí vaše lektvary z kuchyně, která bude mít dočasně charakter malé domácí laboratoře (ano, i můj manžel jednou v domnění, že našel nový sýr, málem snědl domácí tekuté mýdlo – po pravdě, konzistence i barva odpovídaly), můžete se vy a vaše pleť brzy těšit z vlastních skvělých home made produktů;)
Výhody domácí kosmetiky:
* víte, co obsahuje
* vyrobíte si recepturu na míru svým potřebám (skvělé pro alergiky)
* vyrobíte si množství, které potřebujete
* domácí kosmetika může být vhodný dárek
* dost ušetříte
Nevýhody domácí kosmetiky:
* někdy může trvat déle, než se dostanete k té „pravé“ receptuře
* je třeba alespoň minimální znalost bylin a jejich účinků (atlas nebo Google napoví)
* ne vždy bude výrobek vypadat dle vašich představ
* shánění ingrediencí může zprvu způsobit drobné potíže
* rychleji se kazí (tím, že neobsahují žádné nebo jen přírodní konzervanty)
Vše, co potřebujete do základní výbavy, najdete v seznamu níže:
- Pracovní plocha (dobře poslouží i kuchyňská linka)
- Dezinfekce (na pracovní plochu i na ruce, k dostání v lékárně)
- Jednorázové gumové rukavice (jen pro případ)
- Míchátka (nebo lžičky)
- Dobrá váha (nejlépe co nejpřesnější)
- Zdroj tepla (ideálně sporák, malý plynový vařič moc nedoporučuji)
- Misky
- Hrnce (menší, kterých vám nebude líto)
- Nůž
- Hmoždíř
- Stopky (stačí hodinky s vteřinovou ručičkou nebo mobil)
- Hezké dózy nebo krabičky na vaše krémíčky
- Papírové utěrky
- Staré noviny
Ingredience dle zamýšlené receptury, obvykle ale potřebujeme:
- Dobrý tuk (ideálně kokosový – má výborné vlastnosti a je dobře snášen, kvalitní olivový olej či staré dobré domácí sádlo ale poslouží také)
- Aloe vera (když nic, tak vám aspoň bude zdobit byt)
- Vitamin E (prášek, ten ke kosmetickým účelům)
- Včelí vosk (nejlépe přímo od včelaře)
- Byliny (levandule, měsíček, heřmánek, máta, meduňka – ideálně z vlastní zahrádky, ale suché směsi z lékárny jsou také fajn).
Máte vše?
Pojďme si pro začátek zkusit vyrobit nejjednodušší výrobek – balzám na rty.
Postup:
Připravte si vodní lázeň. Nejprve v ní rozehřejte požadované množství včelího vosku, pomalu přilévejte olej. Množství závisí na tom, kolik balzámu budete chtít vyrobit, obvykle ale stačí 1 polévková lžíce – tzn. 15-17 ml vosku a 4 lžíce oleje – tzn. 60-70 ml oleje.
Až budou ingredience dokonale spojeny, odstavte z ohně a přidejte menší špetku vitaminu E, oblíbený esenciální olej (doporučuji použít 100% přírodní éterický olej – zde je lépe si připlatit za kvalitu, stačí 2 kapky, pokud je hodně kvalitní), zlehka míchejte.
Celou směs opatrně nalijte do dózy (k dostání v kterékoliv lékárně). Pokud máte doma nějakou vhodnou, doporučuji ji předem vydezinfikovat a nechat volně oschnout – balzám vám potom déle vydrží. Nechte odležet do druhého dne.
Složení balzámu můžete obměňovat a vyzkoušet si tak směs, která vám sedí nejlépe. Do směsi je možné přimíchat podle chuti a nálady med, kokosový olej, mandlový olej, vanilkové aroma, bezinkovou šťávu, kakaové máslo nebo čokoládu, nasekané bylinky.
A balzám je na světě. Je doslova uvařený na míru pro vás, ale jak již bylo psáno, poslouží také jako vhodný dárek třeba pro kamarádku, tchyni nebo kolegyni v práci. Stačí pěkně zabalit a můžete směle konkurovat 100% přírodním běžně vyráběným balzámům.
Baví vás míchání a vážení a balzám se povedl na jedničku? Není nic jednoduššího, než se vydat do tajů domácí chemie a zkusit příště omlazovací masku, heřmánkový šampon nebo revitalizační krém na ruce. Možná tak najdete dalšího kreativního koníčka. Nepovedl se výsledek dle vašeho očekávání? Nevadí, ingredience vás jistě nepřišly draho a pokud to nechcete už nikdy znovu zkoušet, kosmetický průmysl tímto jistě velmi potěšíte..
Dobré tipy, kde sehnat potřebné ingredience pro domácí kosmetiku:
Autorkou článku je Lenka Zelenková.
Musí být ten včelí vosk?
Bez včelího vosku jsem výrobu ještě nezkoušela.