Nespavost neboli insomnie je závažné onemocnění, kterým trpí 10 % až 15 % osob. Většina z nás si ani nepřipouští, že by právě toto onemocnění měli. Nepřijde nám divné, když jednu či dvě noci nemůžeme usnout. Je pravdou, že to opravdu nemusí nic znamenat a že skutečně za to může třeba jen úplněk. Nicméně pokud hůře usínáte již delší dobu, neměli byste příznaky podceňovat.
Nespavost se může projevit různými příznaky – nejčastěji zejména obtížným usínáním. Každému z nás se občas stane, že se převaluje v posteli a stále ne a ne zabrat. Jestliže vsak pokaždé nemůžete po ulehnutí alespoň půl hodiny usnout, můžete už trpět insomnií. Dalším příznakem nespavosti muže byt třeba i časté probouzení, tedy neschopnost udržet spánek delší dobu a po probuzení nemožnost opět usnout, a v neposlední řadě probuzení minimálně půl hodiny před plánovaným vstáváním.
Poslední příznak – nekvalitní spánek – podceňuje víceméně každý. I když spíte celou noc, přesto během dne pociťujete únavu, bolesti hlavy, změny nálady, poruchy soustředění a paměti – to všech-no může mít nekvalitní spánek za důsledky.
Bylinky na nespavost. Vyzkoušejte meduňkový čaj nebo bylinkové soli pro uklidňují koupel z obchůdku www.bylinkyodemilky.cz.
Co tedy s nespavostí dělat? Většina z nás podceňuje tzv. spánkovou hygienu. Před spánkem se ne-doporučuje kouřit či pít alkohol, neboť ani jedno nám nepomůže usnout. Navíc alkohol zhoršuje kvalitu spánku. Rozhodně bychom před spaním neměli jíst těžká jídla, pít kávu, kolové nápoje a už vůbec ne energetické nápoje. A to i když se domníváme, že zrovna na nás nepůsobí. Místnost, kde spíme, by neměla byt přetopená. Ideální teplota v pokoji se pohybuje mezi 18 °C a 20 °C.
Pokud se vám nedaří usnout déle než půl hodiny, i přes veškerá doporučení raději vstaňte a pusťte se do jakékoli nudné činnosti a uvidíte, že se ospalost brzy dostaví.
Naše babičky vždy radily dát si před spaním teplé mléko, meduňkový či kozlíkový čaj. Jelikož na každého z nás ale působí něco jiného, je dobré vyzkoušet, co je zrovna pro vás to pravé. Zkuste zavést spánkové rituály, které vám pomohou navodit spánek – například poslech oblíbené hudby, četba knihy či relaxační koupel.
Jestliže však trpíte popsanými příznaky a ani výše doporučené rady vám nepomohou, nečekejte a vyhledejte odbornou pomoc.