Povídkářka, blogerka a spisovatelka Helena Žáková vydává svůj první román Kdo zastaví déšť. Příběh zavádí čtenáře na Kypr a do Anglie na přelomu 60. a 70. let minulého století a poskytuje náhled do bouřlivé kyperské historie, ale také do prostředí britské zlaté mládeže a vojáků sloužících na zámořském území Akrotiri a Dhekelia. Autorku k napsání románu přivedlo cestování po Kypru i okouzlení skvělou americkou a britskou hudbou populární v době, v níž se kniha odehrává.
Helena Žáková psala dětskou rukou knihy a časopisy už v dětství, romány tvořila již jako teenager a schovávala je „v šuplíku“. Dnes je pro ni psaní způsobem, jak se přenést na místa, která procestovala, a jak uniknout od reality. Bere ho jako odpočinek i terapii.
„Kypr mě okouzlil, stejně tak jeho fascinující historie. Psaní Kdo zastaví déšť mi pomohlo vracet se na ten úžasný ostrov alespoň v myšlenkách. V 60. a 70. letech byl oblíbenou destinací britské smetánky, a protože jsem milovnicí hudby té doby, propojila jsem román se svými oblíbenými písničkami od Rolling Stones nebo například Creedance Clearwater Revival,“ říká spisovatelka o své knize. Už jen její název je odkazem na legendární písničku Who’ll Stop The Rain. Jednotlivé kapitoly jsou pojmenované podle dalších nesmrtelných songů a uváděné jejich úryvky.
Plzeňská spisovatelka si psaní románu užívala, zároveň je pro ni příběh velmi osobní a z celého srdce si přála, aby právě tento vydala jako první.
Vyprávění české emigrantky Emy, která se dostane mezi britskou zlatou mládež, a vojáka sloužícího na zámořském území na Kypru, je proložené sekcemi dopisů i narážkami na rozdíly mezi východním a západním světem před pádem železné opony. „Román podle mě poskytuje upřímnější pohled na lásku a vztahy, odkazuje na tureckou okupaci Kypru i idylickou atmosféru 60. a 70. let v západním světě. Mým záměrem ovšem bylo především připomenout prostřednictvím osobního příběhu mladé dívky, že svět nebyl vždycky tak svobodný jako dnes, že byl ještě rozporuplnější a méně pochopitelný. Myslím, že je důležité vážit si svobody a občas si vzpomenout na to, kolik osudů ovlivnila Studená válka.“