Vychází básnická sbírka Jany Rybkové. Pokřtí ji zpěvačka Jiřina Anna Jandová

Královéhradecká básnířka Jana Rybková vydává svoji první básnickou sbírku „Připrav se a leť“, v níž se prolíná folklór a poetika. Ve svých básních vypráví životní příběhy, které sama prožila. Křest knihy proběhne v pátek 4. září od 16,00 hodin v knihkupectví Knihy Dobrovský v Auparku v Hradci Králové. Knihu pokřtí zpěvačka Jiřina Anna Jandová, která některé Janiny texty zhudebnila.

Psaní provází Janu Rybkovou celý její život. Protože si prožila těžké životní situace, měla možnost ponořit se hluboko do svého nitra a ze svých prožitků vycházet při tvorbě. I přes zdravotní potíže přiznává, že má radost ze života a chce ji předávat dál – svým čtenářkám a čtenářům.

Píšu o svém životě. Každá báseň vypráví o jednotlivých životních příbězích, které jsem si sama prožila a chtěla jsem se z nich vypsat. V každé básni či písni je ukryt můj osobní náhled a postřeh na dílčí události, kterými jsem se musela prokousat anebo mi přinesly útěchu, lásku či potěšení. Moje sbírka je natolik různorodá, jak jen život může být, a proto si myslím, že se v ní může najít každý čtenář či čtenářka,“ říká Jana Rybková o své tvorbě. Do přípravy básnické sbírky se autorka pustila s energií, i když jí diagnostikovali diabetickou retinopatii a hrozí jí, že přijde o zrak. Krom toho čeká na transplantaci ledviny.

Básně Jany Rybkové sbírají ohlasy v literárním i uměleckém světě. „Jsou o radosti, naději a síle. Ve sbírce však nechybí ani reflexivní obrazy, které jsou plné životních zkušeností. I přes vážné zdravotní problémy, s kterými se autorka potýká, jí nechybí vůle k tvorbě,“ říká Tereza Kvapil Pokorná, redaktorka, umělkyně, filantropka a držitelka ocenění Osobnost nevládního sektoru.

Pro vydání své první básnické sbírky „Připrav se a leť“ si Jana Rybková vybrala platformu Pointa, která spadá do skupiny Albatros Media. Spolu s týmem z Pointy připravila crowdfundingovou kampaň, v níž si čtenáři mohli básnickou sbírku předplatit. Kampaň byla úspěšná, a proto kniha nyní vychází.

První polovinu knihy tvoří průřez básní od mého mládí až do současnosti. Druhou půlku tvoří texty písní, k čemuž jsem se dostala náhodou ještě v době, kdy Iveta Bartošová hledala textaře. Chtěla ode mě především písně vánoční a svatební. Bohužel už k jejímu velkému návratu na hudební scénu nedošlo. Poté jsem psala písně pro Jiřinu Annu Jandovou, přičemž některé z mých písní se dostaly na její album s názvem Tvář,“ konstatuje autorka a dodává: „Jsem moc ráda, že právě Jiřina Anna Jandová knihu pokřtí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.