Vůně, dálky, nákupy i romantika. Taková je Dubaj, New York Orientu

Málokdo by předpokládal, že se nejkosmopolitnějším městem planety stane právě Dubaj, která se dá, bez nadsázky, považovat za centrum světového luxusu. V minulosti to byl právě hektický New York, který držel toto prvenství, ale časy se mění a za nákupy, businessem, ale i novými začátky, už se dávno nelétá do Londýna, Paříže či právě New Yorku, ale do Dubaje!
Dubaj byla loňského roku označena za nejkosmopolitnější město planety. Rozhodlo o tom Světové ekonomické fórum. Místní hospodářství je na vzestupu, což otevírá dveře mnoha investičním příležitostem, ke kterým přispívá i fakt, že je Dubaj jedním z nejbezpečnějších měst světa! Velmi nízké ceny dovozního cla navíc umožňují maloobchodníkům nabízet zboží za výhodné sazby. Místní, kteří mají v Dubaji trvalé bydliště, nemusejí odvádět daně z příjmů a mohou si tak dovolit daleko více utrácet. Obchodníci však cílí nejen na starousedlíky, ale plno lákadel čeká už při pouhém přestupu na letišti, kde je velmi výhodná Duty Free zóna s možností levně pořídit jak oblečení, tak sladkosti, elektroniku nebo pár las minute suvenýrů.

Za jarními nákupy během odpoledne

Díky přímým, šestihodinovým letům, si do Dubaje pohodlně sjedete na otočku kdykoli se vám jen zamane! Vízovou povinnost totiž před pár lety zrušili, a tak stačí pouze letenka, pas, cestovní pojištění a dobrá nálada! Ve srovnání s 8,5 milionovým New Yorkem, se v Dubaji nachází pouhé 2,5 milionu obyvatel, přesto jsou zde desítky obřích nákupních center, z nichž to nejznámější – Dubai Mall, je dokonce největším na světě! V roce 2011, pouhé tři roky po otevření, bylo dokonce Dubai Mall vyhlášeno nejnavštěvovanější budou planety. Přes 1200 obchodů vám dá poznat tu pravou nákupní horečku! Během maratonu napříč butiky se můžete zaposlouchat do místní zpívající fontány, doprovázené přenádhernými světelnými efekty. Voda z ní tryská až do výšky 140 metrů! Výstavba centra spolkla neuvěřitelných 20 milionů dolarů a kromě butiků, je zde 120 restaurací, 22 kinosálů, zábavní park pro děti, zimní kluziště a hlavně vstup na vyhlídku „At the Top“ nejvyšší budovy světa Burdž Chalífy.

Dubai Mall zdatně konkuruje další obří nákupní centrum, Mall of Emirates, kde se nachází proslulá lyžařská sjezdovka uprostřed pouště, Ski Dubai. Zajímavé je také tematické středisko šesti národů Ibn Battuta s perským, egyptským, tuniským, andalůským, čínským a indickým sortimentem.

culture-1613859_960_720

Odpolední siesta pod palmami

Obchody jsou, až na pár výjimek jako třeba Ramadán, otevřeny denně od rána až do pozdních nočních hodin. Někde však dodržují tzv. polední siestu mezi jednou až čtvrtou odpoledne. To však neplatí pro butiky v hotelových resortech! Tím největším je pětihvězdičkový Atlantis the Palm, který v sobě skrývá na desítky obchodů a luxusních restaurací, včetně proslulé a na mořské speciality zaměřené Ossiano s třemi Michelinskými hvězdami! Hned opodál najdete Bread street kitchen & Gordona Ramsayho. Obě jsou výborné a jako stvořené pro dobrý oběd během nekonečného nákupního maratonu.

Kdo však dává přednost skutečnému Orientu, neměl by si nechat ujít návštěvu tradičních souků, tržišť s látkami, kořením, parfémy, zlatem a proslulými konvicemi na kávu Dalla. Souky se nacházejí na druhém břehu řeky, ve starobylé Deiře. I přesto, že je Dubai relativně mladé město, se tu budete cítit jako v pohádce Tisíce a jedné noci! Ručně tkané látky, pestrobarevné šátky a vůně čerstvého koření, vás budou provázet všude kolem. Ale pozor, zvykem zde je smlouvat a nezřídka kdy o více jak polovinu ceny! Místní si v tom totiž vyloženě libují.

guest_activities_and_services_retail_24_09_2014_9431hr

Dubajské nákupní festivaly

Kdo nenavštívil některý z místních nákupních festivalů, jako by nebyl. Ten největší, Dubai Shopping Festival, se konal poprvé před dvaceti lety jako výsledek snahy podpořit obchod v Emirátech. Postupně se z něj stala společenská událost roku, na kterou se sjíždí rodiny z celého Perského zálivu. Festival se koná na přelomu prosince a ledna, takže je navíc výbornou příležitostí zaletět si na vánoční nákupy. Díky absenci dovozních cel, DPH, štědrým, až 70 % slevám a drobným dárečkům jako poděkování za nákup, je to skutečný ráj nakupování!

Doprovází jej také řada spřátelených akcí jako veletrh Global Village s vystavovateli ze třiceti různých zemí světa! V minulosti zde své poklady prezentovali také čeští skláři.  Z českého pavilonu si jeden zajímavý úlovek odnesl také dubajský vládce, princ Rašíd al-Maktum. Jednalo se o broušenou plaketu s jeho portrétem. Po celou dobu festivalu se konají pouliční módní přehlídky a The Ripe Markets podobné našim farmářským trhům.

Celý červenec až srpen pak probíhá Dubai Summer Surprises festival, kde si můžete koupit pár zajímavých kousků na nadcházející sezónu, protože v Dubaji se nové módní trendy zpravidla objevují s předstihem!

Autorkou článku je Erika Daňková, foto: Atlantis the Palm a Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.