Víte, co je hygge? A jak ho vnést do vašeho podzimu?

Teplota klesá a pomalu se začíná stmívat. Uvaříte si šálek horké čokolády a zabalíte se do huňatého vlněného svetru. Sednete si k teplému plápolavému krbu, v jedné ruce hrníček, ze kterého se ještě kouří a ve druhé kniha, kterou už máte dlouho rozečtenou. Natáhnete si nohy v teplých ponožkách upletených od babičky a užíváte si klidu a pocitu míru, který ve vás tahle atmosféra vyvolává.
Co je hygge?

Hygge je pojem pocházející z Dánska a volně v překladu znamená útulnost či příjemnost. Je to umění, jak si udělat život příjemnější a šťastnější. Samo slovo se však nepřekládá a v dánštině se slovo hygge používá jako podstatné jméno, přídavné jméno i sloveso. Že koncept pochází z Dánska není žádná náhoda, protože tato severská země se pravidelně umisťuje na žebříčku nejšťastnějších zemí světa. Hygge je součástí dánské kultury již po několik století, ale pojem začal nabývat na popularitě i v ostatních částech světa v posledních několika letech.

Jak správně hygge?

Vytvořte tu správnou atmosféru. Zapalte si svíčku nebo krb, ztlumte osvětlení a zachumlejte se do teplé deky. Správné osvětlení je důležité pro celkovou atmosféru! Pokud máte prostory, vytvořte si svůj vlastní hygge koutek. Vyzdobte ho dekou, polštářky a svíčkami nebo lampičkami a používejte ho jako svůj osobní prostor, kde si můžete číst, psát, jen tak relaxovat nebo meditovat.

Obklopte se rodinou a přáteli. A tím nemyslím uspořádat tříchodovou večeři pro vašich dvacet nebližších přátel, kterou si vůbec neužijete, protože se budete pořád starat o blaho ostatních. Pozvěte jen pár přátel nebo rodinu a užívejte si své přítomnosti navzájem. Uvařte večeři spolu, zahrajte si deskové hry, podívejte se spolu na film nebo jen tak lenošte a povídejte si při šálku voňavého horkého punče.

Uvařte si horký nápoj. A horký nápoj neznamená jen kávu nebo čaj. Zavzpomínejte na své dětství při šálku horkého kakaa nebo čokolády či vyzkoušejte něco nového a neobvyklého jako třeba latté s kurkumou, matchou nebo dýňovým kořením. A protože dny se krátí a teplota klesá, přichází období svařáků a punčů!

Upečte koláč. Využijte plodů, co vám vyrostly na zahradě a upečte jablečný, hruškový nebo švestkový koláč. Vůně koláče provoní váš domov a vytvoří tak příjemnou atmosféru evokující šťastná a poklidná dětská léta.

Ponořte se do jiných světů. Sepište si seznam své podzimní četby a nechte svou mysl objevovat nové reality. Pokud byste chtěla svou lásku k četbě sdílet i s ostatními, založte si s kamarádkami knižní klub a povídejte si nad knížkami, které jste přečetly nad šálkem horkého nápoje a čerstvě upečeným koláčem.

Vyčistěte si hlavu v přírodě. Příroda léčí a uklidňuje. Vydejte se na voňavou procházku barevnou podzimní krajinou, zachumlejte se do teplé šály a poslouchejte, jak vám pod nohama šumí listí. A pokud máte volný víkend, proč ho rovnou nestrávit v přírodě celý a zkusit třeba glamping?

Relaxujte. Vypněte svůj telefon, nedívejte se na zprávy, zapomeňte na práci. Ponořte se do svého světa, meditujte, cvičte jógu nebo si napusťte vanu horké vody a dejte si voňavou koupel. Nechte všechny starosti plynout a věnujte čas jen sama sobě.

Jak můžete vidět, hygge je především o dobré společnosti, duševní pohodě a litrech horkých nápojů. Chcete do vašeho podzimního knižního seznamu přidat i knihu, kde se o hygge můžete dozvědět více? V češtině vyšlo již několik knih na toto téma, například Hygge – Tajemství spokojeného života (Louisa Thomsen Brits), Hygge – Prostě šťastný způsob života (Meik Wiking), Hygge – Cesta ke štěstí (Marie Tourell Söderberg) či Hygge – Fenomén útulna (Signe Johansen). Užívejte si podzimu a radujte se z každodenních maličkostí!

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: pixabay.com

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.