Vesmír byl mou vášní od dětství, říká mladá vědkyně

Výzkumnice Michaela Musilová je sympatická mladá žena, která má zajímavý profesní zájem – vesmír. Už coby devítiletá se navlíkla do napodobeniny skafandru, dodnes má fotografii, kdy takto oděná sedí na lednici a nevzdává sen stát se jednou astronautkou.Michaela Musilová se věnuje astrobiologii, která hledá potencionální život ve vesmíru. Nedávno ukončila doktorandské stipendium na University of Bristol. Studovala na prestižních školách jako University College London California Institute of Technology, které patří mezi nejlepší na světě.

Zúčastnila se simulované expedice na Mars v USA a na reálny Mars doletěl po několika letech cesty vesmírné sondy Curiosity i její podpis. Získala také výzkumné stipendium pro práci přímo v NASA Jet Propulsion Laboratory (USA) a spolupracovala na projektech Evropské vesmírné agentury (ESA) a pro Londýnske observatorium.Tolik studijní a profesní fakta.

Jejím snem je být astronautkou

Mezinárodní klub Slovenka a Obec Slovákov v Prahe s touto mladou slovenskou vědkyní uspořádaly besedu, která se konala v pražském Americkém centru. Sál byl plný k prasknutí. „Vesmír byl mou vášní od dětství,“ řekla. Je ráda, že měla možnost navštívit NASA a obléci si opravdový astronautický skafandr. „Chci stále studovat budoucnost vesmíru. Mým zatím nesplněným snem je být astronautkou,“ dodala. Slovensko ale není členem Evropské vesmírné agentury, do žádného konkursu se tedy nemohla přihlásit.

n2I6OZ16Rffsy57iSMl0ig~Ubytov-a-na-p-ti-V-budove-s-priemerom-osem

V rodině je s tímto zájmem jediná. Její otec je diplomat, matka ekoložka, vychovávali ji ke kulturním zájmům, k umění… „Na střední škole jsem měla kritický moment, rozhodovala jsem se, jakým směrem půjdu. Ovlivnil mě film o tom, jak vědci jdou do hlubin oceánů. Říkala jsem si, že je ještě hodně nevyzkoumaného. Rozhodla jsem se pro vědu a umění jsem si nechala jako koníček,“ řekla.

Odreagovává se tancem

A jakou podobu mají její kulturní koníčky? „Tak jednou týdně si jdu zatancovat,“ řekla. Umí tančit společenské i skupinové tance. Ráda se i pobaví s přáteli. Tanci se věnuji celý život, je to moje hobby, jsem stále v práci, tak se tím vždy odreagovávám,“ uvedla. „Chce to jen zorganizovat čas,“ dodala žena, která má opravdu široký záběr – píše i odborné publikace.

Vyzkoušela si i různé práce, aby si vydělala na studium, rodiče si nemohli dovolit je platit. Pracovala rukama i hlavou. „Od střední školy jsem při studiích brigádničila, pracovala jsem po barech, jak hosteska, později jako průvodkyně v muzeích, vyučovala jsem jazyky,“ uvedla. Dodnes hovoří několika světovými jazyky.

post%20events%20pics%20michaela michaela-musilova-nestandard1

Muži jí odezírali z úst, respektují ji!

Na mužích, kteří jejím slovům v Americkém centru naslouchali a doslova je hltali, bylo cítit, jak ji respektují – beseda se protáhla, život ve vesmíru především přítomné muže fascinoval.

Stejně tak Michaelu respektují i muži, s kterými spolupracuje, jako žena toho dokázala hodně, mnoho ji naučilo i zahraničí. A má svoje motto: „Být odhodlaný a jít za tím. Nenechám se ničím odradit a stále si ponechávám sen být astronautkou.“ Tak držíme palce!

Andrea Cerqueirová, Foto: archiv Michaely Musilové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.