(Vánoční) úklid bez chemie? Jasně!

Jedu v minimalismu. Začalo to na jaře, když jsem díky experimentu pro Sidonii přestala používat šampon na vlasy. O pár měsíců později sleduju sama sebe při vytírání podlahy octem, zatímco z kuchyně voní podomácku uvařený prací gel. A došlo mi, že odevzdám úplně jiný text, než který jsem slíbila.
Původně jsem totiž chtěla psát o tom, jak originálně (jak taky jinak) strávit Vánoce. O tom, kterým neziskovkám můžete pomoci, když si odepřete třeba jedno kafe. O psích útulcích, které uvítají dobrovolníky na venčení zatoulaných chlupáčů. O seniorech nebo lidech bez domova, kteří jsou o Vánocích sami. Pomáhat ale můžeme celý rok i bez všeobecného mediálního tlaku na city a peněženky. Přehnaná účast, která často skončí jen adventní jednorázovkou, navíc často bolí víc než nepředstíraný nezájem. Ano, Vánoce jsou emoce, ale na sentiment ještě letos dojde. Teď jdeme uklízet. Minimalisticky.

Pokud neválčíte s hrubou špínou a chcete se vyhnout zbytečné chemii, kupte si pár takzvaných švédských utěrek. Ty zažily svůj největší boom na začátku „devadesátek“, na jednoduchém principu utěrka plus voda ale fungují dodneška. Vyčistíte s nimi jakýkoli povrch. Podle ekologického institutu Veronica má správná utěrka obsahovat 70% polyesteru (PES) a 30% polyamidu (PAD). Udržuje se obyčejným mýdlem a s minimálními náklady vydrží hezkých pár let.

K důkladnějšímu uklízení budete potřebovat jen ocet a jedlou sodu. Tyhle dvě ingredience se totiž dají použít na všechno možné. Věděly to už naše (pra)babičky, které pročítaly třeba Praktickou hospodyňku z roku 1928. Superkombinací lžička sody plus horký ocet čistím odpady nebo připálené nádobí. Samotný ocet je dezinfekce, která navíc vyleští skla v ledničce, okna nebo podlahu. Protože rozpouští mastnotu, poradíte si s ním i při mytí kachlíků v kuchyni a koupelně.

Soda je pro mě bílý zázrak. Používám ji na praní, čištění koupelny, odstraňování nepříjemných pachů, bělení zubů, jako peeling nebo suchý šampon pro sebe i pro psa. Sodou vyčistíte i kuchyňskou desku nebo mramor. Návodů na využití sody je plný Internet. Dá se s ní prý uhasit i malý požár, ale doufám, že tohle testovat nebudu.

A to je skoro všechno. V mé „mini“ výbavě ještě nechybí mýdlo s jelenem, ze kterého si někdy připravuji výše zmíněný prací gel: Dvacet gramů nastrouhaného mýdla nechám rozpustit v litru horké vody. Přidám třicet gramů sody (pozor, hodně to pění), nechám vychladnout a přidám pár kapek vonného oleje. Ty jsou mimochodem fajn „tečka“ za minimalistickým úklidem. Stačí přidat třeba do vody na vytírání podlah.

A je vymalováno. Vlastně uklizeno. Příště třeba o minimalistické kosmetice.

Autorkou článku je Michaela Michalcová. Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.