Už vám na zánět močového měchýře nic nepomáhá? Zkuste tyto jógové cviky!

Štípání v podbřišku, pálení, neodbytné nutkání odskočit si na malou. Je vám to povědomé? Zánět močového měchýře trápí mladé dívky i zralé ženy. Jíte brusinky po hrstech, kapete si do vody lichořeřišnici nebo se proléváte urologickým čajem a pořád nic? Zkuste jógu. Připravili jsme pro vás speciální sestavu proti zánětu močového měchýře.




Zánět močového měchýře. Tak tenhle problém se mne do jisté doby dotýkal velmi vzdáleně. Znala jsem ho jen z vyprávění maminky a kamarádek. A jednou jsem se do této nezáviděníhodné skupiny žen dostala i já.

Nevím, čím to je, že v zimě jsem zdravá a v pohodě, ale jakmile se venku udělá hezky a teplo, pocítím známé štípání a nutkání odskočit si na malou. Také to tak máte? A nejen v létě? Také jste přemýšlely nad tím, proč se tyto protivné útrapy neustále vracejí? Jak se proti nim obrnit, aby už vás nechaly na pokoji?

Každý svého močového měchýře strůjcem

Na zánět močového měchýře má každý nějaký svůj zaručeně účinný recept. Pokud vám jej samozřejmě nepředepíše přímo pan doktor. Někdo nedá dopustit na lichořeřišnici, jiný na brusinky a další zase na Blokurimu. To je i můj objev posledních několika dní. Doporučila mi jej starostlivá maminka, když jsem se u ní na zahradě svíjela bolestmi v podbřišku a spílala svému tělu za to, že mne tak mučí.

Jedná se o prášek obsahující manózu, která se do organismu uvolňuje postupně a léčí tak přímo zevnitř. Podle druhu produktu si dáte první den 4 sáčky, které rozpustíte ve vodě a vypijete. Následující den takto užijete 3 sáčky a potom už pouze jeden. Blokurima se vyznačuje rychlým nástupem účinku, což mohu skutečně potvrdit. Měla jsem před běžeckým závodem a potřebovala jsem být fit. Díky Blokurimě se mi to podařilo.

Vytrvalá prevence zánětu močáku

Nicméně ani brusinky, ani lichořeřišnice, ani Blokurima nám nezaručí, že se ony nepříjemné dámské potíže nevrátí. Jediným řešením je dostatečná a vytrvalá prevence, kterou bychom neměly nikdy zanedbávat a už vůbec nikdy přerušovat. Proč?

Protože jakmile polevíme, dříve či později se to někde projeví. To je i můj případ. Když mne pálivé močení a bolesti v podbřišku zasáhly naposledy, marně jsem si lámala hlavu nad tím, kde byla příčina tentokrát. Přiznám se, že jsem se poněkud zděsila, když mne napadlo, že si v nedokončených 30 letech budu muset po každém krásném letním koupání převlékat mokré plavky za suché. Jako příčina se však nakonec zřejmě ukázal běh v botách, v nichž ranní rosa vytvořila jakési studené bazénky. A to dokonce dva dny po sobě.

Co se mi tedy vymstilo? Zapomněla jsem na své dispozice k zánětu močového měchýře a zachovala se nerozvážně. Dobře mi tak.

Buďme na sebe hodné

Opět se vracíme k otázce, která byla vyřčena na počátku. Jak se naučit žít s vědomím náchylnosti k zánětům močového měchýře a jak s tímto vědomím nakládat? Odpověď může podat má milovaná jóga. Žijme svůj život vědomě, obraťme pozornost dovnitř a jednejme s láskou a úctou ke svému tělu. Nevystavujme jej extrémním teplotám, halme jej dostatečně a kvalitně, stravujme se podle zásad zdravého životního stylu a vyhýbejme se pobytu ve studeném vlhkém prostředí. A kromě toho praktikujme jógu, která nám dříve či později vždy vyjeví odpovědi na všechny naše otázky.

Víra v sebe a své schopnosti

Jóga mi pomáhá i v otázce zánětu močového měchýře. Po jistých zkušenostech jsem připravila jednoduchou sestavu, kterou zařazuji do ranní praxe, jakmile se objeví první příznaky. Jedná se o prostředek, který v těle aktivuje přirozené obranné mechanismy a učí tělo, jak se vyléčit samo.

Zahřátí a prokrvení svalů zmírní bolest, relaxační polohy zklidní mysl a umožní hluboké uvolnění. Praktikujte sestavu při počátku zánětu močového měchýře každý den a sami uvidíte, jak moc se potíže zlepší. Důležité je ovšem věřit – v sílu a možnost vlastního sebe-uzdravení. Bez víry v sebe sama a své schopnosti a možnosti není uzdravení možné.

Jóga při zánětu močového měchýře

Sestava pomáhající při zánětu močového měchýře sestává z celkem 10 poloh. Zahájíme ji klidným spočinutím v poloze šavásány. Zde nejprve obrátíme pozornost dovnitř, k dechu a k dráze, kterou v těle vykonává. Po počátečním usebrání se a zklidnění začneme provádět jednotlivé polohy. V každé zůstáváme jen tak dlouho, dokud se v poloze cítíme příjemně. Poté odcházíme z polohy a zaujímáme polohu následující. Sestavu zakončíme opět polohou šavásány, kde v sobě necháme doznít pocity z prováděného cvičení.

Sestava zahrnuje tyto polohy:

Prkno

  • Začínáme z polohy vysokého vzporu na dlaních. Dlaně jsou pod rameny, prsty do široka rozprostřené, nohy u sebe.

Střecha

  • Odtlačíme se od dlaní a za kostrčí se vytáhneme šikmo vzhůru do polohy střechy. Zůstáváme nohami u sebe, paty tlačíme pocitově dolů k zemi. Pokud se země nedotknou, nic se neděje.

Kobra

  • Z polohy střechy spustíme kolena na zem, hrudník položíme mezi dlaně, lokty držíme u sebe. Po břiše se přesuneme lehce dopředu, dlaně nyní máme zhruba vedle ramen. Paty držíme u sebe, nohy jsou propnuté do špiček. S nádechem zvedáme hrudník vzhůru, pracují svaly podél páteře. O dlaně se nezapíráme, ty se o zemi pouze opírají.

Krokodýl

  • Vycházíme z polohy kobry, jen změníme polohu rukou. Sepneme je za hlavou, spojíme ruce, propleteme prsty. S nádechem zvedáme hrudník vzhůru, nohy zůstávají na zemi, hýždě jsou uvolněné.
  • V obou polohách platí, že stačí hrudník zvednout nad zem pouze nepatrně.

Luk

  • Ležíme na zemi na břiše, chytneme se za kotníky a pomalu zvedáme hrudník i nohy nad zem. Polohu provádíme se zavřenýma očima. Vnímáme, jak se tělo cítí a při sebemenším náznaku nepohodlí polohu okamžitě opouštíme.

Kleště

  • Sedíme na zemi s nataženýma nohama. Srovnáme se, za temenem hlavy se vytahujeme vzhůru. Vzpažíme s nádechem a s výdechem klesáme trupem k nataženým nohám s rovnými zády. Jakmile už to nelze, uvolníme, vyhrbíme a zahákneme ukazováky za palce u nohou. Pokud nedosáhneme, necháme ruce spočinout na zemi vedle nohou.

Kleště na jednu i druhou nohu

  • Natažené nohy roztáhneme na šíři boků, pravou nohu pokrčíme a opřeme její chodidlo na vnitřní stranu stehna levé nohy. S nádechem vzpažíme a klesáme dolů k natažené levé noze s rovnými zády. Jakmile to nejde, uvolníme a klesneme dolů. Ruce necháme volně podél nohy dlaněmi dolů, nebo se uchopíme za chodidlo z boku, pokud dosáhneme.

Motýlek

  • V sedě spojíme chodidla, chytneme se za ně a uvolníme trup i hlavu směrem dolů.

Kruh

  • Ležíme na zádech, ruce volně podél těla, dlaněmi dolů. Pokrčíme nohy, zapřeme paty co nejblíže hýždím na šíři boků. Pomalu se s nádechem odtlačíme od chodidel a zvedáme pánev vzhůru. Hýždě jsou stále uvolněné, stačí pánev zvednout jen malý kousíček nad zem.

Poloha blaženosti

  • Výchozí poloha stejná jako u polohy kruhu. S nádechem necháme kolena padat do stran a dolů až se nám spojí chodidla. Dlaně položíme na podbřišek a dýcháme a relaxujeme.

Autorkou článku je Kateřina Lukášová, redaktorka a lektorka jógy www.sadhak.cz. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.