Už jste potkali anděla?

V průběhu života poznáme mnoho lidí. Někteří z nich se v něm jen mihnou a pokračují dál svou vlastní cestou, aniž by zanechali hlubší stopu, zatímco jiní se objeví, změní směřování našeho života a pak zmizí. Další nám zase pomohou najít ten správný směr či vyřešit nějaký problém, a nakonec třeba i zůstanou v našem životě navždy.
Andělé momentu

Seděla jsem na zastávce a čekala na svůj autobus. Na protější straně přes cestu seděla dívka a plakala. Lidé chodili kolem a nevšímali si jí. Až kolem prošla i jiná slečna, která nebyla jako ostatní. Nejprve plakající dívku také ignorovala a šla dál po své trase, ale nakonec si to rozmyslela, otočila se a vrátila se k ní. Nabídla ji kapesníček a něco se jí zeptala. Plakající dívka kapesníček přijala a začala něco povídat. Druhá dívka jen poslouchala a sem tam něco odpověděla. Nevím, co bylo důvodem jejího pláče, ale když jsem nastupovala do autobusu, obě dvě už se spolu něčemu smály, i když smutná dívka měla pořád slzy v očích.

Každý z nás je někdy smutný a zranitelný. A někdy stačí jen málo k tomu, abychom našli zase světlo v té temnotě která nás v určitou chvíli obklopuje. Jedno slovo, jedna věta nám zase může prosvětlit den a pomoct nalézt víru v to, že všechno zase jednou bude dobré. Scéna, které jsem byla svědkem, ve mně zanechala hluboký dojem, přesto, že jsem nebyla jejím přímým účastníkem.

Andělé ukazující směr

Někdy jsou v životě situace, kdy stojíme na rozcestí a nevíme, kterou stranou se vydat. V těchto chvílích býváme více vnímaví na lidi a situace kolem nás a jediné slovo, jediná věta, jediná myšlenka nás může nasměřovat tam, kam potřebujeme. Lidé, kteří nám ukážou ten správný směr, jsou v našem životě většinou jen dočasně, ale jejich přítomnost může mít i tak velký dopad. Ať už se jedná o prodavačku, která nám nevědomky vnukne nějakou myšlenku nebo náhodného kolemjdoucího, který se na nás usměje, každý z těchto lidí může něco radikálně změnit v našem životě, aniž by o tom sám věděl.

A to samé platí pro nás. Místo, abychom naštvaně čekali ve frontě v obchodě nebo ten čas strávili zíráním do telefonu, proč nezkusit zapříst rozhovor s lidmi kolem nás. Kdoví, možná, že zrovna nějaká vaše myšlenka jim pomůže udělat správné rozhodnutí ve svém životě nebo inspirovat k něčemu, co nakonec může přinést mnoho dobra.

Andělé měnitelé

Byla jsem právě u konce svých bakalářských studií, nevěděla co v životě chci ani kam dál směřovat. Měla jsem sny a představy, co bych od života chtěla, ale lidé kolem mě mi pořád říkali, ať přestanu žít ve svém snovém světě a začnu přemýšlet trochu realisticky. Těžko něco takového vysvětlit studentce umění a švédštiny. Ale pak to ve mně začalo hlodat. Že bych měla studovat něco víc „praktického“. Najít si nějakou dobře placenou práci, ať si můžu koupit auto a dům a žít život, který každý přece chce. Že možná vlastně chci to co chtějí všichni ostatní.

A pak jsem narazila na ni. Nedala na názory ostatních, nenechala se odradit a žila si svůj sen. Nesnažila se nikoho přesvědčit o své pravdě a jen pouhá její přítomnost v lidech vyvolávala touhu něco změnit, něco udělat se svým životem, a hlavně začít věřit, že cokoliv si vysníme se může stát pravdou. Naučila mně jak mít ráda sebe samu a jak nikdy nevzdávat své sny ať zní jakkoliv šíleně. Naučila mě, jak žít život tak, abych nikdy ničeho nelitovala. Zanechala ve mně hlubokou stopu, kterou v sobě vždycky ponesu, přestože ona už v mém životě není.

A někdy to prostě jinak nejde. Lidé přichází a odchází, někteří zanechají stopy a další odejdou bez povšimnutí. Někteří z nich se stanou našimi přáteli na celý život a jiní zůstanou pouze v našich srdcích. A všichni tito „andělé“ nás učí, že nebýt lhostejný k ostatním pomáhá dělat svět lepším místem pro nás pro všechny. A proto bychom nikdy neměli promeškat příležitost, kdy můžeme někomu pomoct prosvětlit den nebo jen znovu nalézt víru v lidskou dobrotu, když už to vypadá, že na světě žádná nezbyla.

Autorkou článku je Nikola Cieslarová. Foto: pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.