Každý rok se snažím být více a více šetrná k přírodě, a tak jsem si i letos navykla dělat nějaké další maličkosti v mojí cestě k šetření planety a přírody.
Sáčky do odpadkového koše
Každý z nás má doma odpadkový koš. Jeho podoba se však může různit, ať už velikostí nebo třeba tvarem. Položte si otázku, jak to prakticky s košem doma děláte? Myslím, že u většiny z vás bude odpověď znít nějak takto: „Do koše vložím sáček a když je plný, tak ho vyndám a odnesu do popelnice“. Brrr, úplně se mi příčí kupovat sáčky, které rovnou vyhodíte.
Doma máme malý koš umístěný ve skřínce. Malý koš mi vyhovuje. Třídíme hodně a všechno, a tak i ten malý většinou nenaplníme, protože začne dřív zapáchat. Do koše vkládám vždy nějaký sáček, který by v tom koši stejně skončil, protože nejde už dál vytřídit, např. je mastný nebo jinak znečištěný, a tak už patří stejně do směsného odpadu.
Vysypávání koše
Další jednoduchou variantou je, že pokud nemáte pytlík dle mé rady výše. Tak tam prostě žádný nedávat a koš chodit vysypávat. Alternativou by mohlo být i vysypávání vloženého sáčku v koši. To často praktikujeme v koši na dětské pleny, sáček používáme stále dokola, dokud se neprotrhne nebo nesmrdí.
Zbytky tuhých mýdel
O tom, co dělat se zbytky tuhých mýdel jsem se rozepsala v tomto článku: „Udržitelnost – co se zbytkem tuhých mýdel“
Dneska bych se s vámi ráda podělila o zkušenost s rozehřátím klasických tuhých mýdel. Měla jsem těch kousků zhruba na jedno nové mýdlo. Byly to kousky polámané a malé. Zalila jsem je trochou vařící vody a ve vodní lázni jsem je potom „roztavila“. Opravdu se to povedlo a po vylití do formy jsem měla nové mýdlo. Je ale důležité mít mýdlo na opravdu malinké kousky.
Papíry a využití obou stran
Tento tip je možná pro někoho vrcholem skrblictví. Pro mě je to ale nejvíc ekologický tip. Od té doby totiž už téměř nevyužívám nové papíry.
Využití oboustranného tisku není nic nového. Dost často se mi do rukou dostanou papíry, které jsou potištěné jen z jedné strany. Papíry většinou vytřídím a ty jednostranné schovám na později. Po vytřídění školních materiálů, kde jsem cíleně spoustu učiva tiskla jednostranně (prázdnou stranu jsem často využila na poznámky, pomocné výpočty apod.), jsem získala slušnou hromádku papírů, na které lze i znovu tisknout nebo psát.
V tomto článku „Udržitelnost – jak se pojí s koncem roku?“ se píši o tom, že je dobré před vyhozením školních sešitů schovat prázdné stránky na později.
Základem je, udělat si doma místo, kam budete jednostranně potištěné papíry dávat a dle potřeby používat. Pak už jen sledujte, kde všude naleznete jednostranně potištěné papíry. Dost často i v došlé poště, papírů od vaší banky apod.
Značky pro třídění odpadu
Mám pro vás úkol na závěr. Víte, co znamenají recyklační značky na obalech zboží, které kupujete? Pokud ne, tak se na ně určitě podívejte a zkuste si o nich něco najít. Mohu doporučit stránku samosebou,cz, kde naleznete Vše o recyklačních symbolech na obalech Vše o recyklačních symbolech na obalech nebo stránku jaktridit.cz, kde můžete vyhledat, co kam třídit Rádce kam co vyhodit
Zajímalo by mě, zda se doma chováte podobně jako já a hledáte možnosti, jak přírodě ulevit nebo se na takové detaily jako já vůbec nezaměřujete?
Úvodní foto: pixabay.com