Tymián! Vyrobte si domácí deodorant, upečte si sušenky

Tymián voní, léčí a chutná. Máme pro vás několik receptů, jak tuhle středomořskou bylinku zpracovat v kuchyni nebo do domácí kosmetiky.




Hlavními účinnými látkami tymiánu jsou silice obsahující thymol, karvakrol a cymol. Tyto látky mají silné antiseptické účinky a ničí bakterie, což mimochodem věděli už staří Egypťané, kteří je používali k balzamování mumií. Kloktání nebo pití tymiánového čaje je tedy díky tomu neocenitelný pomocníkem v boji proti všem možným nemocem horních cest dýchacích od dráždivého kašle, přes bronchitidu po záněty mandlí a hrtanu. Tymián také bývá součástí mnoha čajových směsí na posílení imunity.

Čaj ale nemusíte jenom pít, při problémech s dýchacími cestami se doporučuje také inhalace silného tymiánového výluhu nebo celková koupel, která uleví hlavně při infekčních onemocněních doprovázených silnou rýmou. Tymián se navíc dá použít i do čajových směsí s jinými bylinkami jako jsou například sušené květy černého bezu, které sráží vysokou teplotu.

Tymián pro krásu

Díky obsahu tříslovin, které stahují póry je výluh z tymiánu vhodný k omývání mastné a nečisté pleti. Stačí si připravit čaj z tymiánových lístků, nechat ho vychladnout, abyste se nepopálily a nanést ho vatovým tampónkem na obličej. Ačkoli se alergie nebo přecitlivělost na tuto bylinku vyskytuje jenom vzácně, platí, že tymián by se neměl užívat dlouhodobě a nemělo by se překračovat doporučené dávkování.

 

tymián

Nálev pro mastící se vlasy

Zarovnanou polévkovou lžíci čerstvého nebo sušeného tymiánu zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Vychladlým výluhem si po umytí opláchněte vlasy, můžete také zkusit promasírovat vlasovou pokožku. Tymián se v tomto předpisu dá bez obav nahradit mateřídouškou.

 Domácí deodorant s tymiánem 

Na výrobu domácího bylinkového deodorantu si připravte 1 a ¼ hrnku vodky, ¼ hrnku šalvějových listů, ¼ hrnku tymiánových listů, ¼ hrnků levandulových květů a kůru a šťáva z jednoho citronu. Postup je v podstatě velmi jednoduchý a nejnáročnější částí procesu je čekání. Bylinky prostě vložte do vhodné láhve (pokud bude z tmavého skla bude to jen dobře) a zalijte vodkou. Po měsíci sceďte a přelijte do lahvičky s rozprašovačem (dobře poslouží třeba vymytý flakon od voňavky).

Tymián v kuchyni

Tymián se používá hlavně jako koření do masových směsí a jídel a je základní složkou provensálského koření. Protože je blízce příbuzný s u nás volně rostoucí mateřídouškou (tymiánu se dokonce někdy lidově říká mateřídouška římská) a obě bylinky mají velmi podobné využití a účinky, dá se v nouzi dokonce i při kořenění pokrmů právě mateřídouškou nahradit. Kromě kořenění slaných jídel, lze ale tymián použít i do sladkých dobrot. Třeba do klasických máslových sušenek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Recept: Tymiánové máslové sušenky

Na sušenky si připravte 250 g změklého másla, 500 g hladké mouky, 150 g cukru, 4 lžičky sušeného tymiánu a 3 vejce. Máslo si nechte povolit a pak ho utřete s cukrem do pěny. Postupně přidejte 2 vece, každé pořádně zašlehejte do směsi Mouku smíchejte se sušeným tymiánem, přidejte jí k máslu a vypravujte těsto. Kuchyňský robot s hákovitým nástavcem vám práci ulehčí, ale vlastníma rukama a vařečkou se to také dá zvládnout. Těsto nechte odležet v chladu alespoň hodinu, poté ho vyválejte na plát a vykrájejte z něho sušenky. Poslední vejce rozšlehejte a těsně před jím sušenky potřete. Pokud máte chuť je ještě vylepšit, můžete doprostřed každého kousku položit půlku oloupané mandle. Pečte asi 15-20 minut v troubě vyhřátě na 200˚C. Po upečení ještě obalte v moučkovém cukru.

Pěstování a sklizeň tymiánu

Tymián je trvalá vcelku nenáročná bylinka, která nepotřebuje přihnojování a vcelku dobře snáší i velké sucho.  Nejlépe se jí daří na slunných stanovištích a dobře se dá pěstovat také v květináčích nebo jiných nádobách. Sklízíme celou nať a sušíme jí na suchém místě v tenké vrstvě. Z usušených větviček poté sdrhneme lístečky a uskladníme je ve vhodné nádobě.

Autorkou článku je Eliška Gregorová. Foto: pixabay.com a autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.