Tymián, cibule, česnek. Vyzkoušejte přírodní lékárnu na nachlazení a chřipku

Plískanice, mrazíky a lezavé počasí s sebou často přináší rýmu, nachlazení a bolesti v krku. Drobné neduhy zvládnete překonat i bez drahých léků z lékárny. Vyzkoušejte česnek, tymián, cibuli nebo voňavou skořici. 

Silná trojka: tymián, šalvěj a šanta

Pokud jste si v létě nasbíraly a nasušily dostatek tymiánu, šalvěje nebo šanty kočičí, či si z nich dokonce připravily alkoholovou tinkturu, jste na zimní plískanice dobře připravené. Tinkturu může užívat jako kapky nebo sirup – to znamená vzít si jednu čajovou lžičku ráno a večer nebo si jí přidat rovnou do čaje. Při bolesti v krku pomáhají samozřejmě i čaje z těchto bylinek. Všechny tři jsou velmi účinnými pomocníky v boji proti chrapotu, dráždivému kašli i různým zánětům horních cest dýchacích. Ze šalvěje si kromě čaje můžete připravit i horké šalvějové mléko. Jednoduše do mléka přidejte pár sušených lístků šalvěje, ohřejte a poté přeceďte. Hotový nápoj případně ještě doslaďte medem.

Na sražení horečky a bolavý krk

Další oblíbenou bylinkou pomáhající proti lehkým nachlazením je také lípa. Lipový čaj stejně jako čaj z květů černého bezu snižuje horečky, obě dvě bylinky se můžou dokonce i míchat. Horečky sráží také čaj z listů ostružiníku nebo ze šípků. Mezi další bylinky, které při nachlazeních a bolestech v krku zabírají, ale patří třeba i máta peprná nebo jitrocel. Na bolavý krk ale dobře účinkuje třeba i obyčejná zavařenina z černého rybízu. Stačí smíchat jednu lžičku s horkou vodou a máte připravený léčivý nápoj.

Inhalace a celkové koupele

Z bylinek si ovšem nemusíte jenom připravovat čaje, účinná je také inhalace silic. Do misky prostě jenom nalijte horkou vodou a přidejte pár snítek vybrané sušené bylinky. Pak se skloňte nad miskou, hlavu si zakryjte velkým ručníkem a několik minut inhalujte voňavou léčivou páru. Úlevu přináší také celková koupel. Kromě bylinek můžete zkusit také borové jehličí. To ani nemusíte mít nasušené do zásoby, pokud máte to štěstí a bydlíte někde blízko lesa, stačí si ho jen natrhat.

Léčivé koření

Ani v případě, že jste nebyly v létě pilné a nenasušily jste si bylinky do zásoby, nemusíte věšet hlavu. Nachlazení se dá překonat i pomocí ostatních přírodních léčiv, které máte ve spíži. Třeba s pomocí takové voňavé skořice. Léčivý čaj si rychle připravíme ze dvou lžiček mleté skořice, ke kterým přidáme pár zrníček pepře a zalijeme horkou vodou. A ze skořice se navíc také dá vyrobit léčivá alkoholová tinktura. Celé svitky skořice prostě jenom vložte do nějaké pěkné skleněné lahve, dolijte vodkou nebo lihem a zašpuntujte. Pak už jenom nechte skořici v alkoholu pořádně vyluhovat. Nemusíte si ani dělat hlavu s vytahováním koření z hotové tinktury, protože je v něm zakonzervované a nehrozí tak, že se by se mohlo zkazit. Podobné účinky má i lékořice, ze které si také můžete stejným způsobem připravit tinkturu. Tady ovšem pozor, protože lékořice na rozdíl od skořice, zvyšuje krevní tlak.

Dalším účinným (a chutným) domácím lékem je zázvorový čaj.  Ten je nejlepší z čerstvého zázvorového kořene, který nasekáme na malé kousky nebo nastrouháme, přelijeme horkou vodou a necháme 8 až 10 minut vylouhovat.

zazvorovy-caj

Česnek a cibule: Rychlá pomoc ze spíže

Pokud cítíte, že vás začíná škrábat v krku a nemáte po ruce dokonce ani skořici nebo zázvor zkuste nemoc zahnat česnekem nebo cibulí. Stroužek česneku můžete buď rozžvýkat jen tak, pokud ho snesete, nebo si připravit horkou česnečku. Jenom to s ním zase příliš nepřehánějte, zvlášť pokud máte nízký krevní tlak. V tom případě pro vás možná bude lepší cibulový med, který připravíte z nastrouhané cibule utřené s jedním žloutkem a dvěma lžičkami krystalového cukru. Užívá se jedna lžička každou půlhodinu.

První pomoc pro odřený nos

A na samý závěr ještě alespoň dva tipy na to jak zatočit s rýmou a nosem odřeným z neustálého smrkání, které jdou se škrábáním v krku velmi často ruku v ruce a dokáží také pěkně potrápit. Odřený nos pomůže zahojit bambucké máslo, krvácení z nosních dírek zase pomáhá zastavit výluh z listů a květů řebříčku obecného nebo sušené dubové kůry. Obě dvě bylinky obsahují velké množství tříslovin, které mají stahující a protizánětlivý účinek. Výluh připravíme jednoduše tak, že požadované množství bylinky (u žebříčku stačí jedna čajová lžička, u sušené dubové kůry tři) zalijeme horkou vodou a necháme zchladnout. Do výluhu poté namočíme vatový tamponek a opatrně ho vsuneme do postižené nosní dírky.

Autorkou článku je Eliška Gregorová, foto: pixabay.com a  pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *