Tradiční je dnes opět moderní: Jíme jako naše babičky

Dříve bylo samozřejmostí péct chléb doma několikrát do týdne. Dnes někteří neváhají za domácí chléb zaplatit několikanásobně více než je tržní cena chleba bežně dostupného v každém obchodě.

1163049_33960283

Lidé se stále více zajímají o to, co jedí. A to je dobře! Vždyť někdy už vlastně ani nevíme, co nechemického v dané potravině vlastně je. Bez éček, bez konzervantů, bio potraviny, farmářské trhy… Tyto a další slovní spojení jsou v poslední době skloňovány všude, kam se podíváme. A jako za všechno, co je momentálně populární, si také připlatíme.

Za dobré platíme více

Sama kolem sebe pozoruji, že začínáme více přemýšlet nad tím, co kupujeme. Bio potraviny či produkty z farmářských trhů? Čemu vy dáváte přednost? Označení bio sice zaručuje, že nebyla použita umělá hnojiva, pesticidy nebo metody genového inženýrství a že dobytek nebyl dopován antibiotiky a růstovými hormony, ale musíme nutně vyhledávat jen potraviny s označením bio?

A proč za zdravé potraviny platíme více?! Je to jednoduché, do ceny bio potravin dostupných v běžných řetězcích či specializovaných obchodech je nutné započítat například i cenu za získání bio certifikátů, propagaci, nižší výnosy i větší pracovní nasazení. Pokud si však nechceme připlácet za “bio”, neznamená to, že musíme nutně kupovat a jíst nekvalitní jídlo.

Ne všechno jídlo musíme kupovat

Česko je krajem, kde zemědělství má svou dlouholetou tradici a ačkoli to přináší nejen ztíženou práci a nižší výnosy oproti klasickému způsobu hospodaření, přibývá drobných farem, které se snaží nabízet kvalitní a čerstvé suroviny a poctivé produkty vyrobené tradičním způsobem.

Na tuto poptávku zareagovaly i restaurace, které mnohem častěji nabízejí menu sestavené na základě sezónní nabídky, využívající mnohdy suroviny právě od místních farmářů. Není nadto dát si k večeři steak, který k nám neletěl přes půl zeměkoule. Nemyslíte?

Ne všechno však musíme kupovat. I při malém úsilí dokážeme být v mnoha směrech soběstační. Už jste si doma zkusili upéct chleba? Já ano, a musím říct, že i když první pokusy nebyly esteticky dokonalé, dnes se u nás peče domácí chléb pravidelně. A ta vůně! Podobně si tak můžete v domácích podmínkách připravit spoustu dalších produktů. Bilý jogurt s domácí marmeládou nebo medem a ořechy. Rychlá příprava, nízké náklady, ale ta chuť! Žádné umělé přísady. Omrzelo Vás už kupovat drahé bylinky? Máta, bazalka, pažitka, rozmarýn a meduňka – zkuste je pěstovat za oknem, není nic jednoduššího a jsou vždy při ruce!

Voda versus domácí limonáda

Máme tu léto, a proto bychom měli dbát i na pitný režim. A ano, vím, že voda je pro tělo ten nejlepší nápoj. Nicméně někdy to chce změnu, viďte? Čerstvá domácí okurková nebo zázvorová limonáda je výborným tipem, jak se osvěžit. Vždyť většina restaurací již nějakou tu svou “domácí limonádu” nabízí. Ovšem ta cena! Přitom stačí pár minut přípravy a uvidíte, že s minimálními náklady potěšíte celou rodinu.

A jak jste na tom se sladkými moučníky? Také si bez nich neumíte představit nedělní dopolední kávičku na zahradě, pod pergolou? I v tomto případě dávám přednost domácímu “kuchtění” a zejména sezónnímu ovoci. Miluji pocit, když vím, že mlsám a mlsám zdravě. Snažím se šetřit cukrem a raději koláč zasypu čerstvými jahodami. Možná právě proto nekupuji buchty, koláče či záviny v obchodech. Vždyť makovou náplň bych musela hledat lupou.

Pokud máte rádi poctivé jídlo, zkuste se zamyslet nad tím, co všechno si můžete připravit doma. Nebojte, ne vše je časově náročné. A někdy trocha času navíc za to potěšení rozhodně stojí!

Autorkou článku je Kateřina Doul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.