Tornádo ve skříni. Vytvořte si minimalistický šatník

Před sedmi měsíci jsem na virtuálních stránkách Sidonie zahlásila, že vydržím 365 dní bez nákupů oblečení. Taky jsem slíbila, že zkusím průběžně rekapitulovat, jak se mi (ne)daří. Výzva je těsně za polovinou a já se sklopenou hlavou říkám, že jsem to nedala. Zato je moje skříň prázdnější než kdy dřív a já mám konečně co na sebe.
Ale zpátky na začátek. Když jsem se rozhodla po hlavě skočit do nenakupování, měla jsem ve skříni ještě relativně dost oblečení. Přestože na charitu už putovalo X banánových krabic všeho, co už dávno nejsem „já“. Přestože kamarádky komentovaly návštěvu u mě stylem: „Jé, ty máš ale věcí!“ a odcházely s naditými taškami a nadšenými výkřiky: „Jé, já mám ale věcí!“

Náhodně hipsterem

Tak, jako se před pár lety ve velkým skloňovaly slova jako arabica, paleodieta nebo funkční trénink, letí teď minimalismus. A já se na týhle ultra hipsta vlně vezu, aniž bych zas tak moc chtěla. Je to fajn. Účelný a čistý. Když navíc bydlíš na samotě s vlčicí, oceníš, že nemáš miliony věcí. Proto se první rok v Kouzelným domě nesl přesně v tomhle duchu. Minimalizovat. S touhle vizí jsem vyhlásila i svoji ne-nakupovací výzvu. Abych záhy zjistila, že mi toho docela dost chybí. Hlavně základní kousky oblečení. Ty, který se hodí ke všemu a nerozpadnou se za půl roku. Snad poprvý za svých třicet plus jsem o svý skříni začala přemýšlet.

Čtěte tak: Jak vytvořit útulný domov?

A rozhodně nejsem jediná, kdo si ze svý skříně udělal projekt. Zkuste si do googlu zadat „minimalistický šatník“. Srovnatelný počet výsledků už bude mít snad jen slovo „vegan“. Obě jsou teď hodně in a ve svý podstatě jdou ruku v ruce. K „minimal wardrobe“ se totiž dá přijít různými cestami. Ta moje vedla spontánně přes knihu Zázračný úklid, no poo, udržitelný životní styl a veganství až k domácnosti bez odpadu a Beu Johnson, která má ve svém šatníku neuvěřitelných patnáct kusů oblečení, ve kterém vypadá pořád jinak a pořád úžasně. Když jsem pak narazila na projekt 333, bylo mi jasný, že jsem doma.

Třiatřicet. Víc ani ránu

O co jde? Zkuste si vytřídit šatník tak, abyste měli ve skříni jen třiatřicet věcí, včetně kabelek a bot. Pokud jste hodně radikální, zkuste do téhle třiatřicítky započítat i doplňky a šperky. Věci na doma, na spaní a na sport se prý nepočítají. Spodní prádlo taky ne. S touhle finální verzí vaší skříně pak vydržte tři měsíce, než ji zase přizpůsobíte novýmu ročnímu období. Výsledkem má být šatník, ve kterým se „všechno hodí ke všemu“, ale dovolí vám experimentovat. I když to může vypadat, že ve vaší skříni nic není.

Zatímco fotím obsah skříně, mám na sobě svý jediný džíny a černý triko. Zbytek věcí je na fotce. Baví mě to moc. Oproti původnímu plánu jsem si pár věcí pořídila. Multifunkční šaty, ze kterých udělám sukni. Rudý šaty až na zem. A ručně šitý sandálky, který se hodí úplně ke všemu.

Protože i když jsem minimalistka ze samoty u řeky, pořád mám ráda hezký věci. Jen se na ně dívám trochu jinak než dřív.

PS: Inspiraci jsem potkala třeba tady:

Autorkou článku je Michaela Michalcová. Foto: autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *