Topná sezóna začala. Silné koberce ušetří stovky korun za vytápění

S přicházející topnou sezónou narůstají i účty za energie. Základem ekonomiky vytápění je zateplený dům. Náklady na energie ale pomohou snížit i zdánlivé drobnosti, například silný koberec položený v obýváku nebo v kuchyni. Pokud podlahu pokryjete vhodným kobercem, můžete vytápět až o 2 °C méně, aniž by utrpělo vaše pohodlí. To znamená úspory v řádech stovek až tisíců korun za jednu topnou sezónu.

Koberce plní v interiéru hned několik funkcí. Vedle estetické také zdravotní, protože pohlcují mnohem více prachu a nečistot než dlažba nebo plovoucí podlahy. Zároveň při chůzi pruží, takže tlumí hluk a zlepšují akustiku v místnosti. Koberce také vytváří útulnou atmosféru a zvyšují komfort, jelikož na rozdíl od jiných typů podlah při doteku nestudí. Protože izolují, šetří náklady na vytápění.

Koberec jako tradiční izolant

V interiéru jsou vítané především silné vlněné koberce nebo moderní koberce s dlouhým vlasem, jimž se říká shaggy. „S nimi můžete ušetřit mezi 4 až 5 % výdaji za vytápění. Čím větší zima venku je, tím více koberec na vytápění ušetří. Investice do huňatého koberce se tak rychle vrátí,“ říká specialista na koberce Tomáš Linhart. Pokud domácnost například protopí 30 tisíc korun ročně a v místnosti položí dostatečně silné koberce, které sníží výdaje o 5 %, za topnou sezónu ušetří 1 500 korun.

Koberce a tapisérie jsou tak tradiční tepelnou izolací. „Zvyšují povrchovou teplotu podlahy, v případě tapisérií i stěny, takže pocitově je nám tepleji. V místnosti je příjemně, i když je teplota vzduchu nižší,“ vysvětluje výhody koberců v interiéru energetický poradce Karel Srdečný. Výjimkou jsou ale domácnosti využívající podlahové topení, kde by byl efekt opačný. Koberec by totiž nepropouštěl teplo z podlahy do místnosti.

Stačí topit o 1 °C méně

Silné koberce v interiéru izolují teplo a pomáhají udržet tepelný komfort v domácnosti, aniž by bylo nutné přetápět. Přetápění je přitom podle odborníků častým problémem českých domácností. Díky izolačním vlastnostem koberců odchází podlahou méně tepla než v případě tvrdých chladných krytin, jako je například dlažba.

Snížením teploty v místnosti o pouhý 1 °C klesne spotřeba energie na vytápění zhruba o 6 %. Při roční platbě 30 tisíc korun za teplo je úspora 1 800 korun. Koberec totiž působí jako tepelná bariéra mezi studenou a tvrdou zemí a chodidly. Navíc pokud máte nohy v teple, je vám příjemněji i po těle a zároveň předcházíte nachlazení, což se v chřipkovém období, které se kryje s topnou sezónou, hodí.

Koberec zvyšuje tepelnou pohodu

Smysluplnost koberců v interiéru a jejich vliv na snížení spotřeby tepla potvrzují i výzkumy. Například výzkumné pracoviště ETG v Německu, které hlídá kvalitu koberců, prokázalo, že s nimi lze ušetřit. Silné koberce jsou hospodárnější než tvrdé podlahy. „Je to logické. Pokud se projdete bosou nohou po plovoucí podlaze nebo dlažbě, ucítíte chlad. Teplo odtéká směrem ke krytině. Koberce ale mají opačný efekt a tepelný tok snižují. Proto s kobercem cítíte vyšší tepelný komfort – je vám příjemněji a nemusíte tolik topit,“ uvádí Marek Černý z e-shopu MůjKoberec.cz

Kolik ve výsledku ušetříte, pak závisí i na tom, jaký koberec zvolíte. V místnosti, kde podlahu po celé délce pokrývá koberec, se snadněji dosahuje tepelné pohody i při nižší teplotě. Účinné jsou ovšem i kusové koberce, které položíte například k sedacím soupravám, křeslu, použijete je jako předložku před postel nebo k pracovnímu stolu.
„Velmi oblíbené jsou huňaté koberce shaggy, které zvyšují tepelný komfort a velmi dobře vypadají. Pokud ale v místnosti řešíte i nevyhovující mikroklima, je vhodnou volbou vlněný koberec, který dokáže regulovat vlhkost v místnosti. Protože je vlna přírodní materiál, perfektně se s vlhkostí vyrovná a vám se bude mnohem lépe dýchat,“ uzavírá Tomáš Linhart.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.