Štěstí. Co je štěstí?

Milovníci filmů pro pamětníky odpověď znají. Muška jenom zlatá! A jak vypadá taková zlatá muška? Pokaždé jinak. Jak je to s vámi teď? Bzučí kolem vás? Doprovází vás na jakémkoli kroku? Nebo někam zmizela a marně na ni čekáte?

Říkáte si, kdy se asi vrátí. A přitom to víte. Zlatá muška, co je štěstí, k vám přiletí . Až vás v práci povýší. Až si koupíte sporťák. Až vás ten krásný chlap pozve na kafe. Až zhubnete minimálně pět kilo. Až vaše rodiče začnou být normální. Až si vás partner bude náležitě vážit.

Ach, kéž, přeji si

Ten seznam začínající slůvkem AŽ by mohl být hodně dlouhý. Nebo i krátký. U každého ale trochu jiný. Jasně. Po některých hodnotách nebo věcech toužíme všichni. Je to (pravděpodobně) zdraví, láska, dostatek peněz. (Protože chtít peníze je docela normální – je to vlastně forma energie, jak to nedávno krásně popsala Karolína Dobrovská.) A každý z nás by asi pokračoval svým dalším „Až“ nebo „Kéž“.

Někdy je nespokojenost se současným stavem přirozená. Třeba se vám nedaří najít práci – tak si ji hledáte, myslíte na ni, přejete si ji dostat. Na druhou stranu, podobné složité situaci by nám neměly odepřít potěšení z běžných radostí. Když odešlete životopisy, můžete si opřít ruce do dlaní a zoufat si, že teď musíte čekat, absolvovat pohovor a změna vlastně reálně v nedohlednu. Nebo se můžete jít projít do lesa. Vnímat krásu přírody. Uvařit si dobrou večeři. Přečíst si knížku. Využít ten čas, kdy čekáte na změnu trochu jinak. A přestat tak vlastně čekat.

pes

Nečekat na štěstí, ale šťastně žít

To se to píše. To se to říká. Zakusila jsem několik podobných situací, kdy jsem si říkala, že šťastná (nebo spokojená) budu až – najdu tu práci, najdu toho partnera… A mezitím jsem se nechala natolik unést čekáním, že mi občas unikaly krásné každodennosti. Třeba potěšení z pohledu na západ slunce. Protože přece tím se mám kochat společně s mužem a ne sama! Hloupost.

Třeba zrovna teď není všechno podle vašich představ. Možná máte pocit, že vám chybí něco docela důležitého, co ke štěstí potřebujete. Vždy jde ale o to, jak se na situaci podíváte. Budete čekat a zoufat si? Nebo si dopřejete pocit štěstí i bez dokonalosti?

To druhé je samozřejmě lepší. Žijte teď. Představte si třeba zlatou mušku, která přilétá, aby vám radostně zabzučela u ucha – podívej se, na světě je přece krásně!

Autorkou článku je Jana Poncarová, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.