Jak správně pečovat o pleť a pokožku

Věděly jste, že většina z nás každý den ubližuje své kůži? Bohužel se nevědomky dopouštíme špatných návyků, které naší pokožce neprospívají. Přitom péče o kůži je jednou z důležitých součástí našeho celkového zdraví.

Každý den na nás chrlí reklamy v televizi, módních časopisech či plakátech v drogériích nové a stále úžasnější produkty pro péči o naši pokožku. Slibují dokonale hladkou pleť, redukci pomerančové kůže, vymizení vrásek a další všemožné zázraky. Ale jak se vyznat v takovém množství produktů?

Se zdravým rozumem ke krásné pokožce

Bohužel ne všechno, co se říká nebo je někde napsané, je pravda. Vše je nutné brát s určitou dávkou rezervy. A to platí dvojnásob právě u kosmetických produktů. Každý z nás nejlépe ví, jakou pleť a kůži má a co je pro něj nejlepší. Časem si všichni najdeme to své. Správná péče je základem. Nejsou to však pouze krémy, séra, tělová mléka a podobně, které mají za úkol “udělat” naši kůži krásnou, svěží a zdravou. Rovněž si musíme dávat pozor na nástrahy, které na nás číhají na každém kroku a kterým bychom se měly vyhýbat.

Chodíte rády plavat? Pak jistě víte, že chlór není zrovna velký kamarád vaší pokožky. Vždy, když vylezete z bazénu, je nutné se osprchovat. Nezapomínejte na kvalitní mýdlo, které odstraní i zbytky chlóru, které se pouhým osprchováním vodou z kůže nedostaly.

Pravidlo č.1: Nikdy se nezapomeňte odlíčit!

Máme nový rok, za námi je období vánočních večírků a časů návštěv. Sáhněte si do svědomí a zeptejte se sama sebe, zda jste někdy nepřišla domů tak unavená, že jste se vykašlala na veškeré odličování a čištění pleti? Známe to každá. Pro jednou se přece nemůže nic stát.

Bohužel usínání s vrstvou make-upu, drolící se řasenkou a červenou pusou není pro naši pleť ani při nejmenším ideální. Málokterá z nás si uvědomuje, že to vede k ucpaným pórům a dokonce někdy i k bakteriálním infekcím. Nemluvě o tom, co všechno zůstane v polštářích.

Dobrým tipem je pořídit si čistící ubrousky, které v rychlosti odstraní make-up. Důkladné čištění pak můžete výjimečně nechat i na ráno. Vynechání čištění pleti by se však nemělo stávat pravidlem. Při čištění pleti ani jejím dalším ošetřování bychom neměly na pleť příliš tlačit.

Jakmile je pleť dokonale čistá, je nutné použít výživný krém. Ten byste měly volit i v závislosti na aktuálním ročním obdobím. V zimě nejsou vůbec vhodné lehké krémy. V případě citlivější pleti je hutnější ochranný krém přímo nutností. Pokud používáte make-up, dávejte přednost těm s UV filtrem. Mnohé ženy se rovněž domnívají, že v zimě nesmí používat hydratační krém. V tomto případě se však mýlí. Hydratace, která zanechává pleť jemnou a elastickou, je nezbytná vždy. Pravdou ale je, že přednost by měly dostat již zmíněné hutnější a mastnější krémy.

Pečujte o rty

Mrazy nesvědčí ani našim rtům, a proto je vhodné mít neustále u sebe balzám na rty, který obsahuje například mandlový či olivový olej, bambucké máslo nebo panthenol. V zimě ale rozhodně zapomeňte na lesky na rty. V případě, že už máte rty popraskané, zkuste na ně přes noc nanést olivový olej. Uvidíte, že se vaše rty brzy zhojí.

Není koupel jako koupel

Horká vana plná voňavé pěny, relaxační hudba a svíčky? Kdo by odolal příjemnému odpočinku po náročném dni? Pozor ale na horkou vodu. Pokud je teplota vody příliš vysoká a vy jste schopny ve vaně strávit třeba i hodinku, dochází k tomu, že se pokožka zbavuje přirozené mastnoty. Proto se nedoporučuje koupat příliš dlouho v příliš horké vodě.

Rovněž byste měla svou pokožku sušit jemným poklepáváním, abyste ji ještě více nevysušila. Po každém mytí myslete na hydrataci. V případě, že jste zvyklá na přípravky na bázi voda v oleji, je lepší je používat ještě na lehce vlhkou pokožku.

Zapomeňte také na časté střídání jednotlivých produktů, které kůži rozhodně nesvědčí. Abyste předešla alergické reakci, kterou mohou vyvolat například některé krémy, zkuste si vždy daný přípravek třeba na zápěstí. Zamezíte tak tomu, abyste se ráno vzbudila s osypaným obličejem.

Pozor na kofein!

Patří k vaší oblíbené snídani i šálek voňavé kávy? Ačkoliv nás kofein dokáže dobře nastartovat, naši pokožku vysušuje. V případě, že se bez kávy neobejdete, pijte alespoň dostatek vody. Pro lepší chuť použijte citron či vitamíny nabitý pomeranč. Pitný režim je základem zdravě a svěže vyhlížející pokožky.

Bakterie číhají všude

Napadlo by vás, že i hodinové telefonáty s vaší nejlepší kámoškou mohou ublížit vaší pleti? Mobilní telefon je zdrojem bakterií, a proto se jej čas od času hodí vyčistit pomocí antibakteriálních ubrousků. Nebudete se tak muset obávat, že jen co telefon odložíte, objeví se na vaší tváři nechtěná vyrážka.

A co dalšího může podráždit naši pokožku? Nesmíme zapomenout na sluneční a optické brýle, které mohou být zdrojem nečistot, dále lak na vlasy, příliš mnoho soli, časté pití alkoholu, nepravidelná strava či nedostatek spánku. A když už jsem zmínila spánek, zdrojem bakterií mohou být i polštáře. Nezapomínejte proto měnit povlečení alespoň jednou za dva týdny.

Tip na závěr – avokádová maska

A protože je v zimním období pro pleť typický nedostatek hydratace, zkuste si připravit jednoduchou avokádovou masku, která vaší pleti dodá potřebné vitamíny, minerály a hlavně chybějící hydrataci. Mezi pozitivní účinky avokáda patří například i vyhlazování jemných vrásek. A jak na to? Připravte si jedno zralé avokádo, které pouze rozmixujte s lžící olivového oleje. Poté masku naneste na dokonale čistou pleť a nechte působit přibližně dvacet minut.

Jak je vidět, správná péče o naši pokožku je zkrátka věda. Na druhou stranu se nejedná o nic, co by nebylo v našich silách, a tak proč tedy nezkusit věnovat jí o trochu více pozornosti. Odměnou vám bude příjemný pocit ze zdravé a svěží pokožky.

Autorkou článku je Kateřina Doul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.