Máte doma malé děti a potřebujete pro ně aktivity? Slyšeli jste o smyslohraní?
Smyslohraní
Je název pro objevování věcí pomocí všech smyslů. Dítě má možnost aktivně objevovat různé materiály, tvary, barvy, vůně, skupenství apod.
Kroužky a herničky
Pokud jste líní anebo zkrátka jen nevíte, jak na to, zkuste se podívat ve vašem okolí, zda se nepořádají kroužky smyslohraní. Můžete také navštívit speciální herničky přímo zaměřené na smyslohraní.
Sensory play
Na pinterestu lze nalézt spoustu návodu na smyslohraní. V angličtině stačí vyhledat „senzory play“. Dostupná jsou jak videa tak i obrázky. Pár obrázků jsem pro vás vybrala pro inspiraci.
Smyslohraní v domácích podmínkách
Není ale nic jednoduššího než si vystačit s věcmi, které máme doma.
Pro mě nejjednodušší varianta bylo obarvení cizrny potravinářským barvivem. Můžete však použít i rýži nebo jiné suché poklady z vašich zásob. Mému dítěti by nejspíš stačila cizrna i nenabarvená, ale barvení jsem pro vás vyzkoušela, abych vám dala krátký návod.
Na hraní s cizrnou použijte různé druhy misek, naběraček a lžiček a rozhodně se nebojte využít i různé materiály.
Jak obarvit cizrnu?
Využívala jsem dva druhy barviv. Jedno klasické v prášku a druhé gelové. Levnější a i jednodušší práce pro mě byla s tím v prášku.
Cizrnu jsem si nasypala do sáčku, potom jsem si trochu barviva rozpustila v trošce vody a tekutinu nalila do sáčku s cizrnou. Sáček jsem uzavřela tak aby v něm nebyl vzduch a hnětla/mnula jsem, dokud se cizrna nenabarvila. Pokud mi přišla málo nabarvená, tak jsem proces opakovala. Záleží, jaké množství budete cizrny budete obarvovat a také kolik barviva použijete. Já to dělala od oka. Nakonec jsem cizrnu vysypala na noviny a nechala jsem proschnout. Pozor, při kontaktu s vodou nebo se slinami dítěte cizrna barví, tak abyste neměli doma umazané kde co.
Jaké aktivity jsem na smyslohraní viděla?
Kromě zmiňované cizrny nebo jiných „suchých“ plodů z kuchyně si dají připravit i následující aktivity:
- Modelína s válečkem, vykrajovátky, různými tiskátky apod.
- Uvařené nabarvené nudle s nůžkami na stříhání
- Kinetický písek s bábovkami a různými formičkami
- Hydrogelové vodní kuličky s různými nádobami
- Voda s pěnou/bublinkami
- Tématické smyslohraní např. na téma podzim s podzimními plodinami, listy apod.
- Práce papírem – lepení kousků papíru na kartonové zvíře
- Zastrkávání peříček do ptáčka z kartonu
Platí heslo, kreativitě se meze nekladou a na pinterestu naleznete spoustu jednoduchých nápadů.
Výhoda smyslohraní mimo domov
Asi si říkáte, že není nic těžkého si smyslohraní připravit v klidu doma. Musím ale říci, že velikou výhodou je, že se mohou v kolektivu děti inspirovat hraním přímo od sebe a napodobovat se. Také je výhoda to, že mají možnost děti vyzkoušet mnohem více „stanovišť“. Doma byste většinou připravili pouze jedno stanoviště.
Tip na závěr
Pokud se pustíte do smyslohraní doma, tak vděčnou aktivitou jsou hydrogelové vodní koule. S tím si dle mého zjištění vyhrají děti snad všech věkových kategorií. Fascinace vodou je prostě magie.
Jak k těmto aktivitám přistupujete u vás?
Úvodní foto: pixabay.com