Slavíme Halloween. Vydlabejte si dýni podle našeho jednoduchého návodu

Ať už máte děti nebo ne, pojďte si letos vyřezat svoji vlastní dýni. Právě dnes se totiž slaví anglosaský lidový svátek Halloween, který jsme si (alespoň někteří) oblíbili i u nás. Vyřezávají se dýně, pečou se dýňové dobroty, zapalují se světýlka. I přes lehce ponurý nádech je to svátek veskrze poetický.

U nás se přece slaví Dušičky. Proč i vy blbnete s vyřezáváním dýní? Je to pravda, u nás se slaví Dušičky. Vyrábíme ozdobné koše a věnce, které přinášíme na hroby svých blízkých a zapalujeme jim svíčku. Ale tím pro nás vše končí. Vydlabaná dýně a další zvyky kolem Halloweenu nás ale můžou zabavit alespoň na jedno pošmourné odpoledne, kdy se tak brzy začne smrákat. Tak si pojďte užít trochu zábavy.

Irská tradice s keltskými kořeny

Halloween vychází z křesťanského svátku Všech svatých a zrodil se v Irsku. Hlavně děti se oblékají do strašidelných kostýmů, pomalovávají si tváře a obchází domy s tradičním pořekadlem Trick or Treat (dejte mi koledu, nebo vám něco provedu). Lidé jim dávají sladkosti. Což se u nás podobá třeba velikonoční koledě.

Některé prameny uvádějí, že Halloween má kořeny až v keltské tradici. Spojován je například se svátkem Samhain, který se slavil právě v noci z 31. října na 1. listopadu. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí.

K Halloweenu rozhodně patří vydlabané a vyřezávané dýně, do nichž es vkládá svíčka. Říká se jim Jack-o‘-lantern. Jejich barvami je oranžová a černá. Původně se vyřezávaly tuříny, ale protože nebyly v USA, kam tradici přinesli irští přistěhovalci, dostupné, sahali lidé často po dýních.

pumpkins-469641_960_720

Jak vyřezat dýni krok za krokem

Vyřezání dýně může být zábava pro celou rodinu. Potřebovat budete pěknou dýni, použít můžete například Hokkaidó, s níž se dobře pracuje. Připravte si také ostrý nožík, černý fix a lžíci.

  • Na dýni si můžete nejdříve nožíkem, fixem nebo obyčejnou tužkou vykreslit, resp. vytlačit motiv.
  • Opatrně seřízněte vršek dýně a položte ho stranou.
  • Vydlabejte dužinu, pomůže vám pevnější lžíce.
  • Dýňová semínka si můžete schovat a upražit na pánvi jak dobrou mlsnotu třeba k hororovému filmu.
  • Ostrým malým nožíkem vyřízněte motivy. Čím více bude dýně prořezávaná, tím umělečtěji bude působit.
  • Až skončíte práci a vše dobře začistíte, můžete dýni postříkat dezinfekcí proti plísním (neohodí se pro domácnosti s malými dětmi). Proti vysychání dýně pomáhá obyčejná vazelín, jíž můžete potřít vyřezaná místa.
  • Dýním se daří především v chladnějším prostředí. Pozor ale na vlhkost, jsou náchylné k uhnívání.

Fotogalerie dalších dýňových nápadů

Foto: Pixabay.com a Pinterest.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.