Sedm krás. Hodně využití. Co vykouzlit se sedmikráskou?

Sedmikráska chudobka je skromná a nenápadná rostlina. Miluje slunce, za nímž se otáčí stejně jako slunečnice. Sedmikráskou můžete zdobit saláty, připravit si z ní pěstící olej nebo ji naložit jako kapary.Sedmikráska je lék na všechno

První zprávy o léčivých účincích této bylinky se objevují už ve středověkých písemných pramenech. Drobné žlutobílé kvítky sedmikrásek obsahují především saponiny, třísloviny, organické kyseliny, flavonidy ale také silici a inulin. Sedmikráska patří mezi bylinky s močopudnými účinky, a proto je oblíbenou součástí jarních detoxikačních čajových směsí. Pomáhá ale i při horečce, usnadňuje vykašlávání, ulevuje při zahlenění nebo při bolesti zubů. Díky obsahu tříslovin pomáhá také léčit drobná poranění kůže nebo vředy. Klidně si jí můžete přidat do koupele nebo si postižené místo obkládat výluhem ze sedmikráskových květů.

sedmikráska I.

Pěstící tělový olej ze sedmikrásky

Ze sedmikrásek si můžete velmi snadno připravit jemný tělový olej. Budete k tomu potřebovat jenom jednu velkou hrst čerstvých sedmikráskových květů a asi 200 ml jobobového oleje. Květy nasypte do láhve, zalijte je olejem a nechte po 8 týdnů louhovat. Poté olej přeceďte a přelijte ho do čisté a suché láhve. Při přípravě oleje je důležité, aby byly květy i láhev naprosto suché.

Proto sedmikrásky nasbírejte radši v době, kdy alespoň tři dny nepršelo. Pokud budou totiž květy příliš vlhké, olej se může lehce zkazit. Olej pomáhá hojit pohmožděniny, výrony, vyvrtnuté kotníky nebo bolavé svaly a po celodenní práci na zahrádce nebo pěší túře, jeho hojivé účinky jistě oceníte. Pokud květy místo oleje zalijete vodkou nebo lihem, získáte zase léčivou sedmikráskovou tinkturu, která najde využití, až vás bude trápit kašel nebo zahlenění.

Sběr sedmikrásky

Sedmikráska kvete od jara do podzimu a květy bez větší újmy často přečkají i teploty kolem – 15˚C. Přesto je nejvhodnější sbírat květy této bylinky od dubna do srpna, kdy obsahují nejvíce léčivých látek. Sedmikráska roste na slunných zatravněných prostorách, takže pokud máte zahradu, s největší pravděpodobností jí aspoň na nějakém místečku najdete. Sedmikrásky milují Slunce a dokonce se za ním otáčejí stejně jako květy slunečnice. Květy byste tedy měly sbírat plně rozevřené a za slunečného počasí. V deštivých dnech se na sedmikrásky raději nevydávejte.

Sedmikrásky v kuchyni

Květy sedmikrásek mají také bohaté kuchyňské využití. Můžeme jimi vylepšit jarní saláty, nebo si jimi posypat chleba místo řeřichy. Nebo naložit poupata do octa jako kapary. Budete na to potřebovat pouze 500 ml světlého octa, 500 g sedmikráskových poupat několik snítek estragonu a 2 lžičky mořské soli. Poupata sedmikrásek opláchneme po tekoucí vodou, necháme je okapat a rozdělíme do sklenic. Ocet krátce povaříme ze solí a zalijeme jimi obsah sklenic a okamžitě je uzavřeme.

Autorkou článku je Eliška Gregorová. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.