Jak se pozná, že štítná žláza nefunguje správně?

(PR) Možná to nevíte, ale štítná žláza je jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Podílí se totiž na metabolismu (produkuje pro něj nezbytné hormony trijodthyronin a thyroxin), a její správná činnost ovlivňuje i růst a vývoj. Fungování štítné žlázy je proto jednou ze záruk kvalitního života. V tomto článku vás chceme seznámit s projevy, které signalizují, že tato žláza nefunguje správně a je tedy potřeba začít jednat!

Počáteční příznaky se dají lehce přehlédnout

Štítná žláza je poměrně malý orgán a nachází se na konci průdušnice v blízkosti hrtanu. Je zajímavé, že problémy se štítnou žlázou trápí desítky milionů lidí na světě, ovšem většina z nich o tom ani neví, nebo příznakům nevěnuje pozornost. Zpočátku totiž nefunkčnost štítné žlázy vypadá nenápadně. Třeba jako běžná únava.

Nadměrná či nedostačující

Nejběžnější je, že štítná žláza funguje málo, nebo naopak nadměrně. Pokud funguje nedostatečně, jedná se o onemocnění jménem Hypotyreóza. Příznaky problémů se štítnou žlázou jsou v tomto případě tyto: celkové zpomalení organismu, velké únava, spavost, zimomřivost, dále také otoky dolních končetin, dostavuje se lámání nehtů a jejich pomalý růst, dochází k nadměrnému padání vlasů, dále se dostavuje tloustnutí, výrazné bušení srdce, roste krevní tlak a mohou se dostavit i depresivní stavy.

Dalším poměrně častým onemocněním je Struma a je to označení stavu, kdy dochází k výraznému zvětšení štítné žlázy. Hlavním příznakem strumy je viditelné zvětšení štítné žlázy, může se objevit také chrapot. Nejzávažnějším onemocněním je rakovina štítné žlázy. V jejím případě rakoviny se  na štítné žláze objevuje tvrdý uzel, který rychle roste. Objevit se mohou polykací potíže. Problém je že nádor vždy poměrně rychle metastazuje.

Co dělat?

Pokud některý z příznaků na sobě pozorujete, navštivte co nejdříve vašeho lékaře. Problémy se štítnou žlázou se dají odhalit z krevních testů, takže se není třeba ničeho obávat. Pamatujte, že čím dříve se onemocnění začne řešit, tím větší je šance na úplné vyléčení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.