Rychlá doba. No a co?

Žijeme rychlou  a nekompromisní dobu. V mnoha směrech. Dobu často velmi egoisticky nekompromisní.  Sami za sebe a všichni za všechny. Přiznejme si to.  Jen světlé výjimky potvrzují pravidlo. Odnáší to, bohužel, ty nejzákladnější mezilidské vztahy, které prožíváme.  Jsou často bezohledné, lhostejné, chladné, a taky nestálé, lehkovážné.  Frustrující.



Pociťujeme to  obvykle nějak  všichni. Kdo zarputile tvrdí, že ne, z nějakého  neznámého důvodu to jen namlouvá sobě i druhým. Nebo dobře nevnímá a nevidí , anebo vidět a vnímat ani nechce.

Poprvé, asi ve svých deseti  letech,  mě překvapila naše dcera,  po společném shlédnutí  filmu  z minulosti  nepříliš vzdálené,  svou bezprostřední reakcí:

„Tenkrát byli  lidi na sebe hodnější …“

Čekala bych spíše komentář k absenci technických vymožeností, které nám v naší moderní současnosti  tak často vládnou. Přesněji – ovládají nás.

Očekávala bych, že malá holka zaznamená spíše ze svého  pohledu zásadní negativa, se kterými  by si svůj život nedovedla , a ani  nechtěla, představit.

Nestalo se to.

K mému překvapení .  A taky  k mé velké radosti.  Z toho, že dokázala s přehledem oddělit zrno od plev. Jednoduše pojmenovat to,  čeho se mnozí starší  evidentně bojí  jen dotknout. Pojmenovala  výstižně skutečnost, ke které  jsme  dospěli  společně. A tedy  všichni.

Jen pár  měsíců poté ovládla, a stále ještě ovládá, naši rodinu puberta. Kde se vzala, tu se vzala, jednoho dne se u nás zabydlela a začala o sobě dávat vědět. Čím dál tím častěji . A taky čím dál tím razantněji, intenzivněji, co vám budu povídat. Možná, že  už to taky znáte.

Co si o nás myslí naše děti?

Mnohé z nás máme děti ve věku, kdy se vymezují . Vůči nám, rodičům, a tím samozřejmě současně i  vůči okolnímu světu vůbec.

Víte, co si o něm a o nás v něm myslí?

Udělejte si čas a poslechněte si někdy  texty písniček, překvapivě českých (!) písniček, které si  s oblibou, a pořád dokola, pouštějí do svých nepostradatelných sluchátek.  Těch písniček, s jejichž obsahem se  evidentně ztotožňují.

Jedna za všechny?

Tak třeba :  Dave a sony – Už se neptej .

Když  jsem ji slyšela poprvé, chtělo se mi brečet.

Připravte se na překvapení

Udělejte si čas a opravdu se  zkuste do  textu písně  pozorně zaposlouchat. Stojí to za to. Uvidíte, jak vás  vaše dítě  překvapí.

Bude to na jednu stranu moc milé překvapení,  to jistě. Ale bude mít  taky jednu chybu. Asi nebudete moc pyšné na to, jaký svět, viděno  nezastřenýma očima dnešních teenagerů, se chystáme společně svým dětem  přenechat.  Se vším, co k němu patří,  a hlavně pak  tedy s aktuální podobou mezilidských vztahů na místě prvním.

Marná sláva, je to „dobře odvedená“ společná  práce nás všech. Bez výjmky.

Ještě je ale , myslím si, čas na nápravu.  Nebo alespoň na první krůčky a kroky  k ní.  Musíme ovšem  směrem k nápravě, stejným směrem, vykročit všichni.  A hlavně –  musíme chtít.

Já osobně se často za náš současný, poněkud laxně nevstřícný a vztahově nevyzpytatelný  společenský  guláš, který  nelze nevnímat, stydím. Docela  dost, to mi tedy věřte.  A co vy?

Autorkou článku je Jarmila Jiráková, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.